Elektra Otel Yönetim Sistemleri ve Medisoft Hastane Yönetim Sistemlerinin Üretici Firmasıdır

  • facebook
  • twitter
  • wordpress
  • youtube

BASINDA TALYA
Görünürlük, Ulaşılabilir Olma Gibi Kavramlar Hayati Konuma Geldi (Turizm&Yatırım Dergisi Mayıs 2017)

Bu doğrultuda Talya Bilişim olarak, turizm teknolojilerindeki 22 yıllık tecrübemizle, hem otellerin hem de acentelerin online pazarlama ve satış ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmemiz kaçınılmazdı. Kardeş şirketimiz ERS A.Ş. ile, elektronik rezervasyon ve satış konusunda otellerimize “RezervasyonAl.com”, Acentelerimize “Travelaps.com” markalarımız ile çözüm sunuyoruz

RezervasyonAl.com,hem “booking engine” hem de “channel manager” özelliklerini bünyesinde barındırdığından, otellerin webde, sosyal medyada, mobil dünyada ve internet satış portallarında görünür olmalarının ve daha fazla rezervasyon almalarının önünü açıp, kendi markalarına ve geleceğe yatırım yapabilmelerine olanak sağlıyor.

Sistem sayesinde odaları ile birlikte uçak, tur, transfer, araç kiralama hizmetlerini de dinamik paketleme yaparak, 10 farklı dil ve 40 para birimi üzerinden online satabiliyorlar. 

RezervasyonAl.com’un kanal yönetimi özelliği ile fiyat ve müsaitlik bilgileri Booking, HotelsPro, Expedia, Hotelbeds vb. internet satış portallarında eş zamanlı olarak yayımlanabiliyor. 

Travelaps.com ise, seyahat acenteleri ve tur operatörleri için geliştirdiğimiz bir online seyahat portalı çözümüdür. Sistem sayesinde kendi web sitelerinden online olarak otel, uçak, tur ve transfer satabilir hale gelen işletmeler, dinamik paketleme özelliği ile müşterilerine uygun seyahat planlamaları da yapabiliyorlar.

Acenteler, Travelaps’in sunduğu 25’in üzerindeki online tedarikçiye ek olarak, kendi anlaşmalı oldukları otel, tur ve transfer bilgilerini de rahatlıkla sisteme ekleyip, tanımladıkları kontratlara göre online satışa devam edebiliyorlar.  Birkaç farklı kaynaktan aynı öğenin fiyatlarını karşılaştıran ve sadece en ucuz olanı gösteren Travelaps, online tedarikçi sayısını hızla arttırmasının yanı sıra, kullanıcılarına online tedarikçisini seçebilme şansı tanıyabilen bir esnekliğe de sahip.

Bizce 2017, online pazarın hızlı yükselişine devam edeceği bir yıl olacak. Dijital dünyanın gücünü kavrayamayan otellerin ve acentelerin piyasadaki etkilerini nasıl yitirdiklerine şahit olacağız. Sadece bir destinasyon olarak değil, bir marka olarak Türkiye’nin online seyahat pazarında güçlenmesi en büyük temennimizdir. (Ekin Mavi - Talya Bilişim Halkla İlişkiler Sorumlusu)

2017'de Yurtdışına Açılmayı Hedefliyoruz (Turizm&Yatırım Dergisi Ocak 2017)

EMITT’e 2006’dan beri her yıl katılıyoruz. Bu sene bu kadar büyük bir ilgi olacağını tahmin etmiyordum. Ekonomi ve turizm ile ilgili söylenenlere bakıldığında EMITT bunun tam tersini gösterdi. EMITT şu an Türkiye’deki fuarların yıldızı diyebilirim. Talya Bilişim olarak 2016 yeni ürünlerimizin piyasaya çıkış yılı oldu. En önemlisi yurt dışında önemli adımlar attık. Hollanda ofisimizin altyapısını kurduk. Talya’nın kardeş firması ERS’nin seyahat acenteleri için komple portal çözümü olan yeni ürünümüzü yurt dışına çıkardık. Londra’da ve Berlin’de turizm fuarlarına katıldık. Elektra 3 bin oteli geçti, büyük gruplarla çalışmaya devam ediyoruz. 2016’da oldukça güzel bir yıl geçirdik ve aynı ciroyla kalmayıp büyüdük. 2017 için yurt dışına açılma hedefimiz var. Artık yurt dışına dair planlarımızı realize etme zamanı. Avrupa’daki ofisi muhtemelen hayata geçirmiş olacağız. Umuyorum ki bu yapılanma bize 2017 için de güzel işler getirecek. Kimlik bildirme yasası değişti. Buna istinaden küçük oteller, yurtlar, huzurevleri ve günübirlik kiralanan evler için Elektra’nın çok küçültülmüş bir versiyonunu yaptık. Bu ürünümüz de çok cazip ve ilgi gören bir çözüm olacak.

Talya Bilişim’den Turizm ve Sağlık Sektörlerine Teknolojik Çözümler

Talya Bilişim Halkla İlişkiler Sorumlusu Ekin Mavi, 20 yılı aşkın süredir turizm ve sağlık sektörlerine yönelik teknolojik çözümler sunduklarını ifade ederek, “Yüzde 80’i teknik olmak üzere 62 personel ile ürettiğimiz yazılımlar, bir tesisin operasyonel, finansal ve idari yönetimini sağlayacak kapsamda ve kullanıcılarının başka bir yazılıma ihtiyaç duymayacağı şekilde tasarlanıyor. Antalya, İstanbul ve Ankara bölge ofislerimiz ve Türkiye çapında 38 bayimizle en geniş servis ağını sunduğumuz gibi, çağrı merkezimiz ile müşterilerimize 7/24 destek hizmeti sağlıyoruz. Hizmet kalitemizi üst seviyelere çıkarmak için çağrı merkezimizi 2016 yılında daha da genişlettik. Ayrıca ISO 9001 Kalite Yönetim ve 27001 Bilgi Güvenliği sertifikalarımız ile uluslararası standartlardaki üretimimizin devamlılığını sağlıyoruz. Ar-Ge çalışmalarına önem veren bir firma olarak, tamamlanmış 3 TÜBİTAK projemiz ile sadece ticari bir oluşum değil bilimsel anlamda ürünler sunan vizyoner bir firmayız” dedi.  

ELEKTRA AÇIK ARA PAZAR LİDERİ”  

Talya Bilişim olarak, otel yönetim sistemleri alanında ‘Elektra’, hastane yönetim sistemi konusunda ‘Medisoft’, turizm acentelerine yönelik seyahat portalları konusunda ‘Travelaps’, otel online rezervasyon sistemleri alanında ‘Hoteladvisor.net’, bulut teknolojisi tabanlı otel yönetim sistemi konusunda ‘Elektra Cloud’, dijital kimlik tanımlama alanında ‘Kimlikokur’, internet güvenliği ve loglama konusunda ‘isafe’, CRM ve operasyon yönetimi konusunda ise ‘Opex’ markalarıyla hizmet verdiklerini söyleyen Mavi, “Türkiye otel yönetim sistemleri sektöründe 2 bin 600’den fazla tesis tarafından tercih edilen ve açık ara pazar lideri olan ‘Elektra’, bir otelin ön bürosundan misafir girişiyle başlayan operasyonun, otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda, 28 farklı modülden oluşuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı turizm liselerinde ve üniversitelerin turizm meslek yüksekokullarında ders olarak da okutulan Elektra, Tunus, Azerbaycan ve Tayland’da da tercih edilen uluslararası nitelikte bir program halini aldı. Özel hastaneler için geliştirilmiş bir yönetim yazılımı olan Medisoft ise, medikal, finansal ve idari süreçlerin entegre yapıda kayıt altına alınmasını sağlayan gelişmiş bir program olarak tanımlanabilir. Medisoft özellikle çok şubeli hastanelerin tek merkezden yönetimi, ortak veritabanından çalışan muhasebe-satınalma yönetimi ve entegre PACS sistemi ile hastanelerin verimliliklerini önemli ölçüde artırabiliyor. SGK Medula ve Sağlık-Net sistemleri ile sorunsuz veri alışverişi yapılmasını da sağlayan Medisoft, Türkiye çapında 120’den fazla kullanıcıya sahip” diye konuştu. Mavi, sözlerine şöyle devam etti: “Yazılımlarımızla birlikte sunduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında, otelin veya hastanenin büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre hangi modüllerimizin kullanılacağına ve kullanılacak modüllerin işletmenin çalışma şekline uygun hale getirilmesi için yazılımlarda ne gibi adaptasyon çalışmaları yapılacağına birlikte karar veriyoruz. Elektra ve Medisoft ile otel ve hastanelerimiz tüm idari, finansal ve operasyonel süreçlerini kolaylıkla kontrol altında tutabiliyorlar.”

Hillside Beach Club, Elektra OPEX ile CRM ve Çağrı Yönetimi Sistemini Geliştirdi

Hillside Beach Club, Elektra OPEX uygulamasını 2 ana hizmet başlığı için kullanıyor; CRM ve Çağrı Yönetimi.  Hillside’daki bu sistem, Ön Büro, CRM ve Çağrı yönetimi sistemlerinin tamamen entegre şekilde kullanılmasıyla sektörde bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Elektra OPEX Çağrı Yönetimi, özellikle housekeeping ve teknik departmanların hizmetlerinin hızlı ve hatasız gerçekleşmesi için avantajlı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Tüm personel, profesyonel mobil cihazlarla donatılmış durumda. Personel nerede olursa olsun kendisiyle ilgili çağrıları anında takip edebildiği gibi, aynı zamanda kendisi de çağrı açabiliyor.  Bu sistem sayesinde Order taker’a gereksinim tamamen ortadan kalkıyor.

Tüm çağrılar gün, saat, kimin tarafından, hangi konuda açıldığı, içeriği, hangi departmanları ve kişileri ilgilendirdiği, öngörülen müdahale süresi gibi bilgilerle sistemde yer alıyor. Bu durum otomatik iş emirlerinin oluşmasının da önünü açıyor. Örneğin bir odanın ampulünün değişmesi gerekiyorsa, housekeeping tarafından bir çağrı açılıp, teknik departmana otomatik olarak bir iş emrinin oluşması sağlanabiliyor.

Hillside’ın “Hiçbir İş Takipsiz Değildir” anlayışı Elektra OPEX’in çağrı yönetimi sistemine de nüfuz etmiş durumda. Çağrı açıldıktan sonra, sistem tarafından öngörülen sürede işleme alınmazsa ya da çözümlenmezse, önce departman yöneticisine, kabul edilebilir süreyi aştığında ise işletme müdürüne uyarı mailleri otomatik olarak gönderiliyor.

Elektra Opex’in CRM modülü ise tamamen müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran bir sistem. Misafir kartına girilen her türlü bilgi arşivleniyor ve yeni bir rezervasyon durumunda ilgili tüm departmanlara iş emirleri otomatik olarak gönderiliyor. Örneğin tercih edilen günlük gazete, ortopedik yatak talebi, misafirin alerjik durumuyla ilgili olarak odada gerçekleştirilecek revizeler ya da devamlı misafirlere sunulacak hediyeler…vb.

Sektörlerindeki yenilikçi ve öncü yaklaşımlarını Türkiye’de ilk kez uygulanan bir projeyle iş birlikteliğine taşıyan Hillside ve Elektra Opex, otel yönetimi, CRM ve Çağrı yönetimi konularında uluslararası anlamda bir teknolojik referans olma yolunda hızla ilerliyorlar.

Talya Bilişim, Global Marka Olma Yolunda İlerliyor

Talya Bilişim açısından 2015’in yatırım yılı olduğunu belirten Talya Bilişim Halkla İlişkiler Sorumlusu Ekin Mavi, “Çağrı merkezimizi donanımsal ve mekânsal olarak geliştirdik. Çağrı kayıplarımızı minimize etmenin yanı sıra, 7/24 sunduğumuz desteği kayıt altına alarak denetleyebileceğimiz sistemin altyapısını oluşturduk. 2015 yılında güncel versiyonumuz Elektra V4’deki ihtiyaca yönelik AR-GE ve farklı sistemlere entegrasyon çalışmalarına devam ettik. e-fatura, e-defter, e-arşiv, e-imza gibi sistemlere tesislerin sorunsuz geçişleri konusunda, eFinans ve Turktrust çözüm ortaklarımız oldular. Bunun yanı sıra Hotel2Sejour ile Elektra’nın entegrasyonu sayesinde acentelerin otel rezervasyonlarını, Vera Yazarkasalar ile POS modülümüzün entegrasyonu sayesinde ise tesislerin tahsilat süreçlerini hatasız gerçekleştirmelerini sağladık” dedi.  

“Planlı büyüme stratejimizin meyvelerini almaya başladık” Elektra’nın, Türkiye otel yönetim sistemleri pazarında 3 bölge müdürlüğü ve 38 bayisiyle en yaygın markalardan biri olduğunu anımsatan Ekin Mavi, “2015, bayi ağını yaygınlaştırmak ve etkinleştirmek amacıyla sistemli bir programı uygulamaya başladığımız yıl oldu. Planlı büyüme stratejimizin meyvelerini şimdiden almaya başladık. Türkiye merkezli yazılım üreticisi şirketler sıralamasında hızla yükseliyor, yazılım ürünlerimizi ihraç ederek global bir marka olmak yolunda ilerliyoruz. 2015 yılında finansal büyümeden çok marka ve hizmet kalitemizdeki yükselişe önem verdik. Buna rağmen yılı reelde yüzde 20 gibi bir büyüme rakamı ile kapatacağımızı tahmin ediyoruz” diye konuştu.  

“2015 yılında 176 tesis Elektra’yı tercih etti” 2015 yılında, 28 modülüyle en kapsamlı otel yönetim sistemi olan Elektra ile farklı konseptlerdeki pek çok tesise hizmet vermeye devam ettiklerini belirten Mavi, Türkiye’nin en önemli konaklama tesislerinden Hillside Beach Club’ın çağrı, teknik servis ve CRM yönetimi sistemini, OPEX markasıyla hayata geçirdiklerini söyledi. Hilton Otelleri’nin ön büro kimlik okuma sistemlerini “Kimlikokur” markası ile kurmaya devam ettiklerini söyleyen Mavi, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu yıl katılanlarla beraber Ramada Grubu’nun 8 oteli, Tuana Grubu’nun Tayland’daki 2 oteli ve Türk Telekom’un 2 oteli Elektra’yı kullanmaya başladı. Ayrıca, Azura Deluxe Resort & SPA, Sirius Deluxe Hotel, Bursa Marion Otel, İstanbul Nearport Otel, Stella Beach Hotel, Onkel Resort Hotel, Aska Eight Days Hotel, Falcon Otel, Kaya Magnesia Otel, İstanbul Berjer Boutiqe Otel ve Narven Termal Kasaba devre mülk tesislerinin de aralarında olduğu 176 tesis, 2015 yılında Elektra’yı tercih etti.”  

Talya, Travelaps Seyahat Acentesi Portal Çözümü’nü ön plana çıkaracak 2016 yılı için başlayan yatırımların dışında bir artış beklemediklerini, ancak istenmeyen düşüşler olabileceğini ifade eden Mavi, “Bu doğrultuda yurt dışı pazarları daha etkin değerlendireceğiz. Özellikle kardeş kuruluşumuz ERS A.Ş.’nin yeni ürünü Travelaps Seyahat Acentesi Portal Çözümü, seyahat acentelerinin dijitalleşme sürecine kapsamlı ve fonksiyonel bir çözüm olarak ürünlerimiz arasındaki yerini aldı. Ayrıca e-dönüşüm süreci, e-arşiv’in 1 Ocak 2016’dan itibaren zorunlu hale gelmesiyle daha da hızlanacak. E-fatura ve e-defter'de olduğu gibi e-arşiv uygulamasında da stratejik partnerimiz e-Finans ile yol almaya devam edeceğiz. 2016'da yurt içi ve yurt dışı pazarlarda ön plana çıkaracağımız ürünlerimizden biri Travelaps Seyahat Acentesi Portal Çözümü'müz olacak” dedi. Kişiye özel servislerin önem kazanmasının tüm otelleri butik hizmet vermeye yönlendirdiğini vurgulayan Mavi, bu doğrultuda Elektra Otel Yönetim Sistemi’nin CRM bölümünü geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Ekin Mavi, özellikle otel misafirleri tarafından kullanılabilecek online otel, restoran ve Spa rezervasyonu, şikayet bildirimi gibi modüllerin mobil uygulamalar için optimizasyonlarını tamamladıklarını sözlerine ekledi.

TALYA BİLİŞİM TURİZM VE SAĞLIK SEKTÖRÜNE E-ARŞİV'İ ANLATTI (GM Dergisi Kasım 2015)

Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal ve Teknoloji Geliştirme Grubu Başkanı Kemal Oral’ın ev sahipliği yaptığı organizasyona, eFinans  Kanal Yönetim Müdürü İlke Altın’ın sunumu ile başlandı. e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv uygulamalarının yasal prosedürleri, uygulama alanları, farkları ve avantajları üzerine yoğunlaşan sunum, soru-cevap bölümüyle interaktif bir şekilde gerçekleşti. Tanıtım toplantısına, öğle yemeği sonrası, Talya Bilişim yazılım uzmanı Hakan Çiçek’in Elektra Ticari Set Programı ve e-arşiv entegrasyonu üzerine gerçekleştirdiği sunumla devam edildi. Elektra Ticari Set kullanan tesislerin e-arşiv entegrasyonu sürecindeki avantajları ve kendilerine sunulan ekonomik fiyatlar üzerinde önemle durulan sunum sonrası tüm katılımcılara özel bilgilendirme dosyaları ve sunumlar dijital ortamda takdim edildi.

E- ARŞİV NEDİR? e-Fatura mükellefi olmayan gerçek ve tüzel kişilere, 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak elektronik ortamda fatura düzenlenmesine ve faturanın ikinci nüshasının elektronik ortamda saklanabilmesine imkân sağlayan uygulamadır.  

OTELLERİN BU SİSTEME GEÇMESİ ÇOK KOLAY Öncelikle e-Fatura mükellefi olmaları gerekiyor. GİB’e Başvurarak Mali Mühür Sertifikası aldıktan ve e-Fatura mükellefi olduktan sonra, uygun bir entegratör ile anlaşarak ya da kendi bilişim sistemlerini entegre ederek e-Arşiv mükellefi olabiliyorlar. Elektra Ticari Set kullanan tesisler için bu süreç oldukça kolay. Çünkü muhasebe modülü e-Fatura ve e-Defter uygulamalarından sonra e-Arşiv’e de hazır hale geldi. Bu süreçte eFinans ile çözüm ortaklığı  yapılıyor.  Gerek konnektör yazılımı gerekse kontör bazında oldukça avantajlı fiyatlarla sistemleri kuruluyor.

GELİRİ 5 MİLYON ÜSTÜ OLAN MÜKELLEFLER DİKKAT

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler, en geç 1/1/2016 tarihine kadar e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadır. Bu noktada bir parantez açmakta yarar görüyorum. Gelişen teknoloji ile beraber mali sistemlerin dijital alana entegrasyonunun tüm mükellefleri kapsayacağı artık bir öngörü değil, yadsınamaz bir gerçek. Zorunlu olmadıkları halde şimdiden e-Fatura, e-defter ve e-Arşiv uygulamalarına adapte olan firmalar gelişim süreçlerinde benzerlerinden daima bir adım önde olacaktır. Aynı zamanda mali evrakların kağıt yerine dijital ortamda saklanmasının sağladığı zaman ve emek tasarrufu ile beraber mali denetim kolaylığı firmalarımıza önemli avantajlar sağlayacaktır.

OTELLER MİSAFİRLERİN BİLGİLERİNİ GÜVENLE SAKLAYACAK

Tesislerimiz, e-Fatura mükellefi olmayan müşterilere e-Arşiv faturası kesebiliyor ve e-Arşiv sayesinde faturayı hem kağıt çıktı alarak hem de elektronik ortamda iletebiliyor olacaklar.Faturanın 2. Nüshasını elektronik ortamda sakladıklarından ayrıca bir arşivleme yapmak zorunda kalmayacaklar. Faturanın 2.nüshasının elektronik ortamda saklanması ve ibrazı manuel yürüyen musahebe sürecini çok hızlandıracak. Ayrıca Elektronik ortamda hazırlanan e-Arşiv faturası sayesinde otellerimiz misafire ait email, adres vb doğru CRM datasını kolaylıkla elde etmiş ve güvenle saklamış olacaklar

TALYA BİLİŞİM VE E-FİNANS ORTAKLIĞI İLE E-ARŞİV TOPLANTISI

Bu toplantı, Talya Bilişim ve eFinans ortaklığı ile gerçekleştirilen ve  e-Arşiv konusunda tesislerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir organizasyon. Toplantıya turizm ve sağlık sektöründeki yönetici konumundaki müşterilerimiz iştirak etti. eFinans Kanal Yönetim Müdürü İlke Altın Bey de bizzat katılım göstererek e-Arşiv uygulamalarını anlattı ve sorulara cevap verdi. Tesislerimizin e-Arşiv konusundaki soru işaretlerini giderdiğimizi düşünüyoruz. Toplantıya aynı zamanda Elektra Ticari Set Programı’mız ile ilgili soru - cevap bölümü de ekledik. Yazılım uzmanımız Hakan Çiçek sorulara cevap verdi. Hem müşterilerimiz ile bir araya gelmek hem de e-Arşiv konusunu kapsamlı bir şekilde tartışmak noktasında oldukça yararlı bir toplantı oldu bizim için. 

Talya Bilişim, e-Arşiv Uygulamasını Turizm ve Sağlık Sektörüne Anlattı (Turizm&Yatırım Kasım 2015)

2600’den fazla referansıyla Türkiye’nin en fazla tercih edilen otel yönetim programı olan  Elektra ile Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Medisoft’un üreticisi Talya Bilişim, Crowne Plaza Antalya’da eFinans ile ortak bir toplantı gerçekleştirdi. Turizm ve sağlık sektörü yöneticilerinin  ilgisinin yoğun olduğu toplantıda e-Arşiv sistemi ve uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal ve Teknoloji Geliştirme Grubu Başkanı Kemal Oral’ın ev sahipliği yaptığı organizasyona, eFinans  Kanal Yönetim Müdürü İlke Altın’ın sunumu ile başlandı. e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv uygulamalarının yasal prosedürleri, uygulama alanları, farkları ve avantajları üzerine yoğunlaşan sunum, soru-cevap bölümüyle interaktif bir şekilde gerçekleşti. Tanıtım toplantısına, öğle yemeği sonrası, Talya Bilişim yazılım uzmanı Hakan Çiçek’in Elektra Ticari Set Programı ve e-arşiv entegrasyonu üzerine gerçekleştirdiği sunumla devam edildi. Elektra Ticari Set kullanan tesislerin e-arşiv entegrasyonu sürecindeki avantajları ve kendilerine sunulan ekonomik fiyatlar üzerinde önemle durulan sunum sonrası tüm katılımcılara özel bilgilendirme dosyaları ve sunumlar dijital ortamda takdim edildi.

Bilindiği gibi, internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler, en geç 1/1/2016 tarihine kadar e-Arşiv uygulamasına geçmek zorunda. Bu sistem sayesinde e-Fatura mükellefi olmayan müşterilere e-Arşiv faturası kesilebiliyor ve fatura hem kağıt çıktı olarak hem de elektronik ortamda iletilebiliyor. Faturanın 2. Nüshası elektronik ortamda saklandığından ayrıca bir arşivleme yapmak zorunda kalınmıyor. Faturanın 2.nüshasının elektronik ortamda saklanması ve ibrazı manuel yürüyen muhasebe sürecini çok hızlandırıyor. Ayrıca elektronik ortamda hazırlanan e-Arşiv faturası sayesinde turizm ve sağlık tesisleri misafire ait email, adres vb doğru CRM datasını kolaylıkla elde etmiş ve güvenle saklamış olacaklar.

SPA & Wellnes Konseptli Tesisler Bizim için Özel Bir Önem Arzediyor (Turizm&Yatırım Ekim 2015)

  Talya Bilişim olarak 20 yılı aşkın süredir “Elektra Otel Yönetim Sistemleri” markasıyla turizm sektörüne yönelik teknolojik çözümler sunuyoruz. Pek çok farklı teknolojik çözümün bir arada kullanılabilmesi nedeniyle Spa& Wellness konseptli tesisler bizim için özel bir önem arz ediyor. Her modülümüz gibi Sağlık &SPA programımız da Elektra Ön Büro ve Muhasebe modüllerine tamamen entegre... Aynı zamanda Avrupa Birliği kimlikleri, pasaportlar ve TC Nüfus Cüzdanlarını okuma konusunda benzersiz bir doğruluk oranına ve hıza sahip olan Kimlikokur ürünümüzü doğrudan SPA modülümüze entegre edebiliyoruz. Bununla beraber pazarlama faaliyetlerinin bizce vazgeçilmez başrol oyuncusu olan CRM uygulamalarını SPA modülümüzle beraber kullanım olanağı sağlıyoruz. Elektra CRM ve Operasyon Yönetimi Programı”ile ISO: 10002 Müşteri  Memnuniyeti Sistemi’ni uygulayan tüm tesislerde misafir memnuniyetini önemli oranda arttırabiliyoruz. Tesislerimizde ekstra harcamalar için çoğunlukla para veya üye kartı kullanımını ortadan kaldıracak çözümler tercih ediliyor. Örneğin, yiyecek, içecek gibi ücretli hizmetler için retina veya parmak izi okuyucu kullanılabiliyor. Retina veya parmak izi okuyucu kullanılarak yapılan harcama, Elektra Sağlık & Spa Program’ındaki üye hesabına ve eğer SPA merkezi otelin kendi işletmesiyse misafirin oda hesabına da eş zamanlı olarak yansıyor. Böylece hem harcama analizleri için detaylı bilgi alarak işletmeye, hem de para veya kart taşıma yükünden kurtardığımız için misafirlerimize büyük kolaylık sağlıyoruz. Elektra Sağlık & Spa Programı ile yapılan giriş çıkış çıkış kontrolü sayesinde işletme zamanlı kampanyalar yapabiliyor. Örneğin işletmeye öğlen saatlerde gelen müşteri sayısı memnun edici düzeyde değil ise ev hanımlarına özel kampanya hazırlayarak, cazip hale getirilebiliyor. Turnike veya kartlı kapı entegrasyonlarıyla da kampanyanın takibinin sistem üzerinden yapılmasını sağlıyoruz. CRM programı entegrasyonu ile doğum günleri, evlilik yıl dönümleri vb. özel günlerde otomatik olarak kutlama veya hediye masaj bildirimi sms ve e-posta gönderimi Elektra Sağlık & Spa üzerinden yapılıyor böylece işletmenin müşteri devamlılığı ve memnuniyetini üst düzeyde tutuyoruz. Son dönemde oldukça gündemde olan giderek yaygınlaşan yaşam koçluğu uygulaması ile Spa & Wellness’e olan ilgi de arttı. Kişilerin kendilerinde rahatsız oldukları bölgelerle ilgili kişiye özel spor – diyet programları veriliyor. Biz de yazılımsal olarak Spa&Wellness birimlerine bu takipte yardımcı oluyoruz. Kişinin beden ölçüleri, uygulanması gereken özel programlar Elektra Sağlık & Spa Programında saklanıyor. Kişiye ait rapor ve grafikler istendiği anda sistemden kolaylıkla alınıyor.   Mobil uygulamalar, her alanda olduğu gibi Spa & Wellness pazarında da önemli bir etken haline geldi. Artık tabletlerden ve akıllı telefonlardan randevu almak, anket doldurmak, sipariş vermek…vb işlemleri dijital ortamda gerçekleştirmek mümkün. Elektra ile CRM uygulamalarının entegrasyonu tesislere önemli avantajların kapılarını aralamaktadır.

Ekin MAVİ - Talya Bilişim Halkla İlişkiler Sorumlusu

Elektra'dan Sirius Deluxe'e Özel Çözümler (Turizm&Yatırım Ağustos 2015)

20 yılı aşkın süredir yazılım sektöründe teknoloji geliştiren, 3 bölgede ofisi, Türkiye çapında 38 bayisi olan, Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarına çözümler üreten, yazılımları aktif olarak 2600'den fazla tesiste kullanılan, ürettiği yazılımları yurt dışına ihraç eden Talya Bilişim, 1996 yılından beri Elektra Otel Yönetim Sistemleri markası ile turizm sektöründe yer alıyor.

Elektra’nın, otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan operasyonun, otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda, 28 farklı modülden oluştuğunu söyleyen Talya Bilişim Halkla İlişkiler Sorumlusu Ekin Mavi,  Bu durumun her konseptteki otele etkin cevap verme olanağı tanıdığını belirtti. Mavi,  “hızlı ve hatasız check-in imkanı sağlayan “Kimlikokur” ürünümüz Avrupa Birliği kimlikleri, pasaportlar ve TC Nüfus Cüzdanlarını okuma konusunda benzersiz bir doğruluk oranına ve hıza sahip. Elektra CRM ve Operasyon Yönetimi Programı - OPEX”isebüyük ve dağınık yerleşkelere sahip otellerde operasyonu çok hızlandırarak misafir memnuniyetini en üst seviyeye taşıyor. Otel personeli, mobil cihazlar aracılığıyla, arıza, şikayet, talep vb her tür ihtiyaç için, anında çağrı açıp ilgili departmanlara iş emri oluşturabiliyor.  İlgili departman gerekli işlemleri yaptıktan sonra, işlemin gerçekleştiği odada ya da alanda çağrıyı yine mobil cihazları vasıtasıyla kapatabiliyor. Elektra ile otellerimiz tüm idari, finansal ve operasyonel süreçlerini kolaylıkla kontrol altında tutabiliyorlar.

Yeni açılan otellerin %30-35’i doğrudan bizi tercih ediyor. Yurtiçi ve yurtdışında hizmetiyle ön plana çıkmış seçkin otel ve tesislerde varız. Tunus, Azerbaycan ve Tayland’da da tercih edilen bir markayız” dedi.

Sirius Deluxe Hotel sektöre yeni bir soluk getirecek

Sirius Deluxe Hotel’in, Türkiye’nin her bölgesinde bulunan ve Elektra’nın yaygınlaşmasında yadsınamaz bir role sahip olan çözüm ortaklarımızdan biri ile çalıştığını ifade eden Ekin Mavi şunları söyledi; Sirius Deluxe Hotel’de tüm süreçler çözüm ortağımız Akdeniz Bilişim Teknolojileri tarafından son derece verimli bir şekilde uygulandı.  Sirius Deluxe Hotel’in tüm departmanlarının en üst düzey teknoloji alt yapısını kullanması ve zaman kaybını minimize etmesi öncelikli hedefimizdi. Diğer hedefimiz ise ayrı çalışan tüm departmanların aynı yerden kontrol edilebilmesi ve entegre çalışmasıydı. Bu amaçla Elektra Önbüro modülü ana program olarak kuruldu diğer modüller ise Önbüro Programına entegre çalışacak şekilde kurgulandı.  Otelin muhasebe departmanında ETS V4, Stok ve Maliyet Analizi modülleri kullanılıyor. Personel modülü ile çalışanların sicil, puantaj, resmi bildirge ve bordroları hesaplanıyor. KimlikOkur Programıile misafirlerin nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaportları tarayıcı yardımı ile okunup 3 saniye gibi kısa bir sürede Elektra misafir profiline aktarılıyor. Sirius Deluxe Hotel’in sektöre yeni bir soluk getirecek. Kendilerine başarılar diliyoruz.

Elektra Ürün Ailesi ile Otellerin Zaman Tasarrufu ve Verimliliği Artıyor (Turizm&Yatırım 06-2015)

Turizm işletmeleri için en önemli tasarruf kalemlerinden biri “zaman”dır. Bu nedenle müşterilerimizin hizmet kalitesini yükselten ve hızlandıran ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Elektra ürün ailesindeki tüm modüller otellerimize bir yönetim sistematiği sunarak hem “zaman” tasarrufu sağlıyor hem de ileri kontrol mekanizmaları sayesinde verimliliklerini artırıyorlar. Son zamanlarda öne çıkan 2 modülümüzden biri olan KimlikOkur, dünyadaki tüm kimlik ve pasaportları okuyup tanıyabilen, resim ve metin olarak saklayıp, Windows ortamındaki tüm programlara aktarabilen bir yazılım. Özel tarayıcısıyla kimliğin okunması sadece 3 saniye sürüyor. Bu sayede kayıt için harcanan zamanı en aza indirip, hatayı ortadan kaldırıyor ve müşteri memnuniyetini artırarak hizmet kalitesini yükseltiyor. Sistem tüm bilgileri dijital olarak arşivlediği için aynı zamanda fotokopi maliyetleri de ortadan kalkıyor.


Diğer bahsetmek istediğim ürünümüzse OPEX Misafir Memnuniyeti Yönetim Sistemi. OPEX, CRM + Teknik Servis + Çağrı Yönetimini birleştirerek büyük ve dağınık yerleşkelere sahip otellerde operasyonu çok hızlandırarak misafir memnuniyetini en üst seviyeye taşınmasını sağlayan bir ürün. OPEX ile otel personeli, mobil cihazlar aracılığıyla, arıza, şikayet, talep vb her tür ihtiyaç için, anında çağrı açıp ilgili departmanlara iş emri oluşturabiliyor. İlgili departman gerekli işlemleri yaptıktan sonra, işlemin gerçekleştiği odada ya da alanda çağrıyı yine mobil cihazları vasıtasıyla kapatabiliyor. Bu uygulama otellere inanılmaz bir hız kazandırıyor.

OPEX ile, belirli süreçler içinde tekrarlanarak yapılması gereken işler bir kere sisteme tanıtılıyor ve günlük iş süreçlerine girilen tarihte bu işler de ekleniyor. Özellikle teknik departmanın sorumluluğundaki ekipmanın periyodik bakımları, bakımların içeriği, değişen ve kullanılan parçalar hakkında ayrıntılı bilgiyi takip etmek ve ulaşmak kolaylaşıyor. Ekipmanların sigorta, garanti, fatura gibi bilgilerinin de saklanmasına imkan tanındığı gibi, bakım sırasında kullanılan malzemelerin stoktan otomatik olarak düşülmesi “etkin stok” yönetimi de yapılabilmesini sağlıyor.

KİMLİKOKUR KULLANIMI İLE YILDA 32 AĞAÇ KESİLMESİ ÖNLENİYOR

Kimlikokur ön büroya, OPEX ise özellikle housekeeping ve teknik departmanlara zamansal tasarruf olanağı sağlıyor. 
Kimlikokurla kimlik bilgilerinin 3 saniyede okunarak checkin işleminin çok kısa sürede tamamlanması her otelin ulaşmayı planladığı bir hizmet düzeyi. Aynı şekilde odadaki bir arızanın dakikalar içinde ilgili departmana iletilip, çözümlenmesi de misafire direkt dönüşü olan bir hizmet olduğu için çok önem taşıyor. Ayrıca OPEX, 10002 Kalite standartları sürecinde otellerimizin ihtiyaç duyacağı tüm dokümantasyonu da sağlayabiliyor.

Kimlikokur, fotokopi ihtiyacını ortadan kaldırdığı için hem kağıt, hem de toner kullanımında tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda doğa dostu bir ürün. Kimlikokur kullanan oteller ortalama olarak 1 yıl içinde 1 kg CO2 salınımını engelleyerek 32 adet ağacı kesilmekten kurtarıyor . 
OPEX ise, özellikle satış pazarlama bütçesinde önemli tasarruf oranlarının yakalanmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar, etkili bir “Memnuniyet Yönetim Sisteminin”, otel misafirlerinin %30’unun aynı tesisi seçmesini doğrudan etkilediğini ortaya koyuyor. Yeni bir müşteri kitlesinin konaklama kararı vermesini sağlayacak satış pazarlama aktivitelerinin bütçesi ile, eski müşterilerin memnuniyet düzeylerini üst düzeyde tutan ve tercihlerini etkileyen böyle bir sistemin bütçelendirmesi arasında son derece anlamlı fark bulunmaktadır.

Profesyonel tesis yöneticileri “zaman” unsurunun önemli bir maliyet kalemi olduğunun ve düzenleyici – önleyici faaliyetlerin yönetimsel verimliliği artırdığının bunun da misafir memnuniyetine yansıdığının farkında. O nedenle ürünlerimize olan ilgi her geçen gün artıyor.

 

OPEX ve Kimlikokur ürünlerimiz otellerimizin ihtiyaç ve beklentileriyle bağlantılı olarak gelişmeye devam ediyor. “Hızlılık ve hatasızlık” Talya Bilişim’in tüm ürünlerinde sunduğu standart bir özellik haline gelmiş durumda.

Turizm Sektörüne Teknolojik Çözümler (TUROB Hotel Dergisi Mayıs 2015)

Turizm sektörüne 20 yılı aşkın süredir  “Kapsamlılık, Pratiklik, ve Detaylılık” mantığı ile teknolojik çözümler geliştiren Elektra Otel Yönetim Sistemleri, Banket Yönetim Sistemi ve Kimlikokur ürünleri ile Kongre Odaklı İş Otelleri’nin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Kongre ve iş Otellerinin işleyiş yapılarına bağlı olarak ürünlerinde çeşitli geliştirmeler ve özelleştirmeler yaptıklarını ifade eden Elektra Otel Yönetim Sistemleri Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, bu otellere yönelik çözümleri hakkında şöyle konuştu; “Kongre odaklı iş otellerinde operasyon, daha satış aşamasından başlayıp, misafirlerin otelden ayrılmasına kadar süren uzun ve ayrıntılı bir süreç… Bu sürecin her aşamasında farklı departmanlar aktif rol oynuyor. Operasyonu bir bütün olarak izlemek, tüm departmanları organize ederek iş emirleri oluşturabilmek ve hata payını minimize etmek çok önemli.

OTELLERE KAPSAMLI VE ENTEGRE ÇÖZÜMLER

Elektra ile otellerimiz tüm grup operasyonunu; görüşmeler, randevular, teklifler, kontratlar, oda rezervasyonu ve banket salonları rezervasyonlarını “tek bir proje kartı” içinden yönetebilmekteler. Proje daha operasyon aşamasındayken, tüm girilen bilgiler ışığında organizasyon detay raporu alarak departmanlara mail ortamında gönderebiliyoruz.Bu sayede hiçbir ayrıntı atlanmadan organizasyonlar hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Elektra “Banket Yönetimi” konusunda otellerimize kapsamlı ve entegre çözümler sunuyor. Birden çok salonun tarih ve saat olarak rezervasyon işlemlerini tek bir ekrandan takip etmek mümkün. Salonların definite, tentetive durumlarına göre bloke edilebilmesi, salon ekipmanlarının bloke edilebilmesi, aynı zamanda tüm rezervasyonların esnek bir şekilde değiştirilebilmesi Elektra ile çok kolay. Bunun yanı sıra salondaki organizasyonun özellikleri, kaç kişinin katılacağı, oturma düzeni, müşterinin teknik beklentileri, görevli personel, müzik, yemek menüsü, kahve ikramı  gibi pek çok ayrıntı banket modülümüzden ayrıntılı olarak izlenebiliyor. Banket modülümüz farklı otel yönetim yazılımlarına da entegre edilebiliyor. Tekelci değil, birleştirici bir vizyonumuz olduğunu buradan tekrarlamak isteriz.

“İŞLEM KAYDINDA MİNİMUM ZAMAN ÇÖZÜMÜ SUNUYORUZ”

Kongre odaklı iş otellerine sunduğumuz bir başka çözüm ise “Kimlikokur”. Aynı anda birçok kişinin işlem kaydının yapılmak zorunda kalınması gereken işletmelerde ve özellikle turizm tesislerinde yoğun olarak kullanılıyor. KimlikOkur, dünyadaki tüm kimlik ve pasaportları okuyup tanıyabilen, resim ve metin olarak saklayıp, Windows ortamındaki tüm programlara aktarabilen bir yazılım. Tüm kurumlarda kayıt için harcanan zamanı en aza indirip, hatayı ortadan kaldırıyor ve böylece müşteri memnuniyetini artırıp hizmet kalitesini yükseltiyor. Örneğin TC Nüfus cüzdanlarını %99 oranla,  tüm ülke pasaportlarını ve çizgi kodlu ülke kimliklerini  %100 doğrulukla okuyabiliyoruz. Ayrıca kimliğin tipini, önünü ve arkasını otomatik olarak algılayabildiği gibi, Türkçe karakterleri İngilizceye çevirebilme özelliğine de sahip.

Elektra ile tüm tesisler idari, finansal ve operasyonel süreçlerini kolaylıkla kontrol altında tutabiliyorlar. ISO 9001 ve 270001 kalite belgelerimiz ile uluslararası standartlardaki üretimimizin devamlılığını sağlayabiliyoruz.

Termal/SPA Otellerin İhtiyaçlarına Uygun Teknolojiler (TUROB Hotel Dergisi Nisan 2015)

"Elektra Otel Yönetim Sistemleri" markasıyla 20 yılı aşkın süredir turizm sektörüne yönelik teknolojik çözümler sunan Talya Bilişim, Termal/SPA otellere yönelik ürünlerini 2 ayrı kategoride geliştiriyor.

Şirketiniz ve faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Talya Bilişim olarak 20 yılı aşkın süredir “Elektra Otel Yönetim Sistemleri” markasıyla turizm sektörüne yönelik teknolojik çözümler sunuyoruz. Elektra Otel Yönetim Sistemi, otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan operasyonun, otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda, 28 farklı modülden oluşuyor. Firma olarak amacımız, otellerimizin yazılıma yönelik tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek olduğu için modül sayımızı ve içeriğini sürekli geliştiriyoruz. 
Yapılan geliştirmelerin ve yeni ürünlerin en önemli avantajları ise her türlü otel yönetim sistemine entegre şekilde çalışabilmeleri. Tekelci değil, birleştirici bir vizyonumuz var. Örneğin, müşterilerimizin kanuni değişikliklere kolay ve kısa sürede adapte olabilmeleri adına programlarımızla uyumlu “E-Defter ve E-Fatura” uygulamalarını geliştirdik. Aynı şekilde 5651 sayılı yasanın gerekliliklerini yerine getirerek internet loglarını tutan” i-Safe” ürünümüz yoğun ilgi görüyor. “Elektra CRM ve Operasyon Yönetimi Programı” ile ISO: 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi’ni uygulayan tüm otellerde misafir memnuniyetini önemli oranda arttırabiliyoruz. 
Tüm yönetim sistemleri ile entegre çalışan bir diğer ürünümüz “KimlikOkur (Kimlik ve Pasaport Tarama Sistemi)”, şu anda Avrupa Birliği kimlikleri, pasaportlar ve TC Nüfus Cüzdanlarını okuma konusunda benzersiz bir doğruluk oranına ve hıza sahip. “Restoran POS” programımız, “Sağlık ve Spor Kulübü Programı”mız ve özellikle termal tesislerde tercih edilen “Devre Mülk Yönetimi” ile otellerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de teknolojideki son gelişmeleri misafirlerine sunmalarını sağlıyoruz.

Termal/SPA otellere yönelik ürünleriniz var mı? Varsa ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz bu pazara yönelik ürünlerimizi, Devre Mülk – Devre Tatil mantığı ile işletilen tesisler ve SPA/Wellnes Oteller olarak 2 ayrı kategoride geliştiriyoruz. İçeriğindeki modüller büyük oranda benzeşse de işleyişteki farklılıklar ürünlere de yansımış durumda.

Spa & Wellnes otellere, Elektra Sağlık & Spa Programımızı öneriyoruz. Elektra Sağlık & Spa modülü ile üye ve misafirlerin devamlılığı ile kişiye özel bilgileri (medikal özgeçmişi, fiziksel ölçüm ve grafikleri vb.) takip edilebilir. Satış otomasyonu ile entegre edilip gelir, gider ve personel performans analizleri yapılabilir, CRM programı ile entegre kullanılarak kutlama ve tebrik mesajları gönderilebilir, toplu SMS ve e-posta gönderimi sağlanabilir. Aynı zamanda cari bilgilerin takibi ve detaylı raporlama özelliği ile üyeliği dolmak üzere olan veya dolan, borçlu olan üyelerin bilgileri, detaylarıyla analiz edilebilir.

Devre Mülk – Devre Tatil mantığı ile işletilen tesislere, Sağlık & Spa Programımızın modüllerinin yanı sıra, satış – iptal ve rezerve durumlarının görülebileceği, satış yapan kişiye ve ekibine düşen primlerin otomatik olarak carilerine aktarılabildiği, sözleşme süreçleri, tapu düzenlenmesi, aidat, yıldat, taksitlendirme - ödeme, senet vb. tüm aşamaların takip edilerek detaylı raporlama alınabileceği platformlar sunmaktayız.

Ürünlerinizi pazarda üstün kılan ve öne çıkaran özellikleri nelerdir?

Son dönemlerde revaçta olan ve otel seçiminde tercih unsuru olan termal birimler, birçok misafir tarafından sağlık amacı ile kullanılıyor. Termal tesislere gelen misafirlerin sağlık özgeçmişi, geçirdiği hastalıklar, dayanabileceği su sıcaklığı vb. bilgiler sistemde tutuluyor. Bu sayede işletme ve müşteri yaşanabilecek sağlık sorunlarını önlemiş oluyor.

Elektra, Akrapol Termal, Karaderili Grup, Narven Termal, Ayaş Kaplıcaları ve Çam Termal’in de aralarında bulunduğu pek çok Devre Mülk ve Devre Tatil sisteminde kullanılıyor. Bu tesislerin hemen hemen hepsi birbirinden farklı satış ve prim hesabı yapıyor. Elektra, esnek yapısı sayesinde her tesisin kendine özgü çalışma şekline adapte olabildi. 
Tesislerimizde ekstra harcamalar için çoğunlukla para veya üye kartı kullanımını ortadan kaldıracak çözümler tercih ediliyor. Örneğin, yiyecek, içecek gibi ücretli hizmetler için retina veya parmak izi okuyucu kullanılabiliyor. Retina veya parmak izi okuyucu kullanılarak yapılan harcama, Elektra Sağlık & Spa Program’ındaki üye hesabına ve eğer SPA merkezi otelin kendi işletmesiyse misafirin oda hesabına da eş zamanlı olarak yansıyor. Böylece hem harcama analizleri için detaylı bilgi alarak işletmeye, hem de para veya kart taşıma yükünden kurtardığımız için misafirlerimize büyük kolaylık sağlıyoruz. 
Elektra Sağlık & Spa Programı ile yapılan giriş çıkış çıkış kontrolü sayesinde işletme zamanlı kampanyalar yapabiliyor. Örneğin işletmeye öğlen saatlerde gelen müşteri sayısı memnun edici düzeyde değil ise ev hanımlarına özel kampanya hazırlayarak, cazip hale getirilebiliyor. Turnike veya kartlı kapı entegrasyonlarıyla da kampanyanın takibinin sistem üzerinden yapılmasını sağlıyoruz. CRM programı entegrasyonu ile doğum günleri, evlilik yıl dönümleri vb. özel günlerde otomatik olarak kutlama veya hediye masaj bildirimi sms ve e-posta gönderimi Elektra Sağlık & Spa üzerinden yapılıyor böylece işletmenin müşteri devamlılığı ve memnuniyetini üst düzeyde tutuyoruz.
Son dönemde oldukça gündemde olan giderek yaygınlaşan yaşam koçluğu uygulaması ile Spa & Wellness’e olan ilgi de arttı. Kişilerin kendilerinde rahatsız oldukları bölgelerle ilgili kişiye özel spor – diyet programları veriliyor. Biz de yazılımsal olarak Spa&Wellness birimlerine bu takipte yardımcı oluyoruz. Kişinin beden ölçüleri, uygulanması gereken özel programlar Elektra Sağlık & Spa Programında saklanıyor. Kişiye ait rapor ve grafikler istendiği anda sistemden kolaylıkla alınıyor.

Hizmet ve servis standartlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yazılımla birlikte sunduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında, tesisin büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre hangi modüllerimizin kullanılacağına ve kullanılacak modüllerin otelin çalışma şekline uygun hale getirilmesi için yazılımlarda ne gibi adaptasyon çalışmaları yapılacağına birlikte karar veriyoruz. Aslında işin en önemli kısmı burası. Zira her tesisin konsepti doğrultusunda çalışma şekli birbirinden farklı oluyor. Yazılımın da esnek yapıda olup bu farklılıklara cevap verebilir nitelikte olması gerekiyor. Elektra ile tüm tesisler idari, finansal ve operasyonel süreçlerini kolaylıkla kontrol altında tutabiliyorlar.
Otelcilik 7x24 çalışan bir sektör olduğu için biz de 532 111 0 999 numaralı destek hattımız ile 7x24 profesyonel destek hizmetini sunuyor ve otellerimizin her zaman yanında olduğumuzu hissettiriyoruz. Hizmet kalitemizi üst seviyelere çıkarmak için çağrı merkezimizi 2015 yılında daha da genişleteceğiz. Ayrıca ISO 9001 ve 27001 kalite belgelerimiz ile uluslararası standartlardaki üretimimizin devamlılığını sağlayabiliyoruz.

Yakın Gelecekte Turizm Sektörünün Tüm Oyuncuları Online Tarafta Yer Alacak (T&Y Dergisi Mayıs 2015)

Talya Bilişim olarak ‘Elektra Otel Yönetim Sistemleri’ markasıyla turizm sektörüne 20 yılı aşkın süredir teknolojik çözümler sunuyoruz.

Elektra Otel Yönetim Sistemi, misafirin otele girişiyle başlayan ve tüm süreçleri yönetebilecek kapsamda 28 modülden oluşuyor. Yeni ürünlerin en önemli avantajı her türlü otel yönetim sistemine entegre şekilde çalışabilmeleri. Kanuni değişikliklere kolay adapte olabilmeleri için “E-Defter ve E-Fatura” uygulamalarını geliştirdik. 5651 sayılı yasanın gerekliliklerini yerine getirerek internet loglarını tutan” i-Safe” ürünümüz de yoğun ilgi görüyor. Tüm yönetim sistemleri ile entegre çalışan bir diğer ürünümüz ‘KimlikOkur’ (Kimlik ve Pasaport Tarama Sistemi), Avrupa Birliği kimlikleri, pasaportlar ve nüfus cüzdanlarını okuma konusunda benzersiz bir doğruluk oranına ve hıza sahip. ‘Restoran POS’ programımız, Sağlık ve Spor Kulübü programımız ve özellikle termal tesislerde tercih edilen ‘Devre Mülk Yönetimi’ ile otellerimizin ihtiyaçlarını karşılıyor ve teknolojideki son gelişmeleri misafirlerine sunmalarını sağlıyoruz. Elektra ile oteller tüm idari, finansal ve operasyonel süreçlerini kontrol altında tutabiliyor.

Elektra Otel Yönetim Sistemi 2500’den fazla otel referansı ile Türkiye’nin en çok tercih edilen otel yazılımıdır. Yeni açılan otellerin yüzde 30-35’i doğrudan bizi tercih ediyor. Elektronik rezervasyon ve satış konusunda otellerimize “Hoteladvisor.net” markamızla hizmet veriyoruz. Türkiye'de online seyahat pazarı büyük ölçüde gelişme kaydediyor. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, eskiye oranla ucuzlaması, mobil kullanımın artması daha fazla otelin sisteme dahil olmasını sağlarken seyahat edenlere de zaman ve esneklik kazandırdı. Artık oteller hem kendi web sayfalarında hem de dünyanın önde gelen internet satış kanallarında eş zamanlı olarak fiyat düzenlemeleri yapabiliyor, oda envanterlerini en verimli şekilde kullanabiliyorlar. Online rezervasyonda şehir otelleri ve butik oteller çok daha aktif ve pazardan daha büyük pay alır durumdalar. Ancak pazarın büyüme hızına bakarsak kısa süre içinde turizm sektöründeki tüm oyuncuların online tarafta olacağını söyleyebiliriz

Talya Bilişim Yeniliklerini Fuarlarda Tanıtacak (Turizm & Yatırım Dergisi Ocak 2015 Sayısı)

Talya Bilişim yeniliklerini fuarlarda tanıtacak

2014 yılında müşterilerine yeni ürünlerin yanı sıra kanuni değişikliklere paralel diğer programlarıyla uyumlu E-Defter ve E-Fatura uygulamalarını geliştiren Talya Bilişim, ürün portföyüne muhasebe modülü (ET5) v4 versiyonunu ekledi, Talya yeniliklerini bu yıl da yine ITB Berlin 2015 ve Emitt 2015 fuarlarında tanıtacak.

Otellerde misafir memnuniyetini arttıracak Elektra CRM ve Operasyon Yönetimi Programını kullanıcılarıyla paylaşan firma, bu ürünüyle oteldeki tüm departmanlar tablet/akıllı telefonlar üzerinden otomatik yönlendirilebiliyor. Bu sistem sayesinde otelde tüm departmanlar, bilgisayara gitmeden akıllı telefon/tabletten yönetilip, tüm departmanlar kontrol edilebiliyor. Var olan 28 modülünde birçok geliştirmeler yapan firma, yeniliklerini bu yıl da yine ITB Berlin 2015 ve Emitt 2015 fuarlarında tanıtacak.

Fuarlar hala önemli

Teknolojik gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin tanıtımı, teknik işbirliği, geleceğe yönelik ticari ilişki kurulması ve geliştirilmesi için fuar gibi etkinlikleri önemsediklerini dile getiren Talya Bilişim Halkla İlişkiler Sorumlusu Tuğçe Shabani, 'Bizim için fuarlarda en önemli nokta; üretici ve kullanıcının ihtiyaçları konusunda fikir alışverişi yapıp, tecrübelerini paylaşabilmeleri. Her ne kadar gelişen teknoloji ile bunu sanal ortamlarda yapabilsek de Emitt, ITB Berlin, Cebit, WTM London gibi köklü fuarlar şirketimiz için hala önemini koruyor" şeklinde konuştu.

2014’te 237 otel Talya Bilişim'i tercih etti

 Firmanın 2014 yılı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Talya Bilişim Halkla Ilişkiler Sorumlusu Tuğçe Shabani, Elektra Otel Yönetim Sisteminin 2500'den fazla otel referansı bulunduğunu hatırlattı. 2014 yılında 237 otelin Elektra Otel Yönetim Sistemini tercih ettiğini açıklayan Shabani, 2015 beklentilerine ilişkin şu bilgileri verdi: '2015 yılında seyahat ve konaklama teknolojisinde online pazarın daha aktif olacağını ve mobil kullanımın daha da yaygınlaşacağını tahmin ediyoruz. Son dakika fırsatlarının daha da önemli olacağını ve ödeme sistemindeki gelişmelerin online ticareti etkileyeceğini düşünüyoruz. 2015'te sunulacak ürünlerimizi de bu perspektif doğrultusunda geliştirmeye devam ediyoruz."

Tesislerin niteliklerini artması yazılımların kapsamını genişletiyor

Artan nitelikli ve lüks tesislerin yazılım açısından kendilerini daha iyi olmaya zorladığını belirten Shabani, 'Önceden golf sahası uygulaması yeterli olurken şimdi SPA'daki alternatif hizmetleri de yazılımda sunmamız gerekiyor. Bu büyük ve kapsamlı tesislerin teknolojik olarak da en üst teknoloji ile yönetilebilmesi için yazılımda da geliştirmeler yapılması gerekiyor. PAY TV, Bina Klima Entegrasyonu, CRM uygulamaları artık standart haline gelmiş durumda" diyor.

 

***Otel yazılımı, hastane yazılımı, online rezervasyon konusunda uzman olan Talya Bilişim, Elektra Otel Yönetim Sistemi, HotelAdvisor.net — Elektronik Rezervasyon Sistemi ile hizmet veriyor. Firmanın sadece turizm sektöründe 2500 otel ve resmi kurum referansı bulunuyor. 

Talya Bilişim, Doğan Group'un Dört Oteline de Elektra Kurdu (Turizm Yatırım Dergisi Ağustos 14)

Elektra Otel Yönetim Yazılımı markasıyla otellere 20 yılı aşkın süredir teknolojik çözümler üreten Talya Bilisim, 41farklı modül ile otellerin yönetimini A'dan Z'ye kolaylaştırıyor. Doğan Group'un ilk üç oteli Flower Garden, Seaport Hotel ve Club Dem'e uzun yıllardır Elektra Otel Yönetim Sistemi ile hizmet veren firma, Quattro Beach Spa&Resort otele de ayni sistemi kurdu.   
 
Firma olarak iki temel ürünümüz var; sağlık sektörüne yönelik olarak hazırladığımız Medisoft Hastane Yönetim Yazılımı ve turizm sektörüne yönelik olarak sunduğumuz Elektra Otel Yönetim Yazılımı. Talya Bilişim olarak 20 yılı aşkın süredir Elektra markasıyla turizm sektörüne çözümler sunuyoruz. Elektra 1996 yılından beri sektörde olan bir ürün, bir süre önce de teknolojik altyapısı yenilenerek Elektra v4 adını aldı. Elektra Otel Yönetim Sistemi, otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan operasyonun, otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda, 41 farklı modülden oluşuyor. Amacımız, otellerimizin yazılıma yönelik tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek olduğu için modül sayımızı ve içeriğini sürekli geliştiriyoruz. Ön büro, muhasebe, stok ve maliyet yönetimi, gibi standartlaşan modüllerimizin yanı sıra, i-Safe; özellikle termal tesislerde tercih edilen Devre Mülk Yönetimi, otelin kendini internette tanıtabilmesi ve satabilmesi, kendi web sitesinden rezervasyon alabilmesi için kullanılan Online Rezervasyon ve Satış Kanal Yöntemi, akıllı telefonlardan tesisin yönetimini sağlayan 'mobil yönet" gibi uygulamalarla, otellerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de teknolojideki son gelişmeleri misafirlerine sunmalarını sağlıyoruz. Yazılımla birlikte sunduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında, otelin büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre hangi modüllerimizin kullanılacağına ve kullanılacak modüllerin otelin çalışma şekline uygun hale getirilmesi için yazılımlarda ne gibi adaptasyon çalışmaları yapılacağına birlikte karar veriyoruz. Aslında işin en önemli kısmı burası, her otelin konsepti doğrultusunda çalışma şekli birbirinden farklı oluyor, yazılımın da esnek yapıda olup bu farklılıklara cevap verebilir nitelikte olması gerekiyor. Elektra ile otellerimiz tüm idari, finansal ve operasyonel süreçlerini kolaylıkla kontrol altında tutabiliyor. 
 
Doğan Group'un diğer otelleri de Elektra kullanıyor 
Bugüne kadar 3000 üzerinde turizm projesini tamamladık. Quattro Beach Spa & Resort otelin dahil olduğu grubunun diğer otelleri Flower Garden, Seaport Hotel ve Club Dem uzun yıllardır Elektra Otel Yönetim Sistemi ile yönetiliyor. Kullanıcımız olan otellerin memnuniyeti neticesinde yeni açılan Quattro Beach Spa Resort Otel'de de Elektra tercih edildi. Otellerin kurulum - Eğitim ve Satış sonrası destek hizmetleri iş ortağımız Göktaş Bilgisayar tarafından gerçekleştirildi. Quattro Beach Spa Resort'te Elektra Otel Yönetim Siste-minin Ön büro, Santral, Muhasebe —Stok modüllerinin yanı sıra KimlikOkur Programı ve Kartlı Kapı Entegrasyonu kullanıldı. Check-in işlemlerini hızlandırmak hata riskini sıfıra indirmek için KimlikOkur Programı kullanıyor. Bu sayede otel misafirlerini bekletmediği için misafir memnuniyetini arttırıyor. Aynı zamanda fotokopi çekilmesine gerek kalmadığı için kağıt ve toner maliyetleri de ortadan tamamen kalkıyor. Elektra Kartlı Kapı Entegrasyon Yazılımı ise; kapı kartlarını, check-in aşamasında Elektra'dan otomatik olarak hazırlıyor. Doğan Group bünyesinde bulunan diğer işletmelerde de olduğu gibi Quattro Beach Spa Resort'de kaliteden ödün vermeden maksimum müşteri memnuniyeti için turizme artı değer katacak, Alanya Bölgesi için önemli bir tesis oldu. İş ortağımız Gök-taş Bilgisayar'a Quattro Beach Spa Resort Otel başta olmak üzere tüm otellere göstermiş olduğu hassasiyet ve ilgi için Talya Bilişim olarak teşekkür ederiz. 
 
KÜNYE 
Firma Adı: Talya Bilişim San. Tıc. Ltd. Şti. 
Faaliyet Konuları: Otel Yönetim Yazılımları 
Mal veya Hizmet Verdiği Sektörler: 
Turizm Sektörü Markalar: Elektra Otel Yönetim Sistemi, Medisoft Hastane Yönetim Sistemi, KimlikOkur Programı, iSafe Internet Güvenlik Sistemi, HotelAdvisor .net, medicaltourism.com.tr Turizm Sektörüne Yönelik 
Özel Ürün veya Hizmet: Elektra Otel Yönetim Sistemi, KimlikOkur Programı, iSafe Internet Güvenlik Sistemi, HotelAdvisor. net, medicaltourism.com.tr 
 
Talya Gorrion Hotel’de Tüm Departmanları Tek Programdan Yönetecek Sistem Kurdu-Turizm Yatırım Dergi

Otellere teknolojik çözümler sunan Talya Bilişim, bugüne kadar 3 bin otel projesinde yer aldı. Gorrion Hotel Istanbul'a tüm departmanların tek program üzerinden yönetilebileceği Elektra Otel Yönetim Sistemi V4 Versiyonunu verdi. 

Talya Bilişim 20 yılı aşkın süredir Elektra markasıyla turizm sektörüne yönelik teknolojik çözümler sunuyor. Elektra Otel Yönetim Sistemi, otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan operasyonun, otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda, 41 farklı modülden oluşuyor. Amacımız, otellerimizin yazılıma yönelik tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek olduğu için modül sayımızı ve içeriğini sürekli geliştiriyoruz. Ön büro, muhasebe, stok ve maliyet yönetimi gibi standartlaşan modüllerimizin yanı sıra, 5651 sayılı yasanın gerekliliklerini yerine getiren iSafe; özellikle termal tesislerde tercih edilen Devre Mülk Yönetimi, otelin kendini internette tanıtabilmesi ve satabilmesi, kendi web sitesinden rezervasyon alabilmesi için kullanılan Online Rezervasyon ve Satış Kanal Yöntemi, akıllı telefonlardan tesisin yönetimini sağlayan Mobil Yönet gibi uygulamalarla, otellerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de teknolojideki son gelişmeleri misafirlerine sunmalarını sağlıyoruz. Yazılımla birlikte otellere danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Aslında işin en önemli kısmı burası, zira her otelin konsepti doğrultusunda çalışma şekli birbirinden farklı oluyor. Yazılımın da esnek yapıda olup bu farklılıklara cevap verebilir nitelikte olması gerekiyor. Elektra ile otellerimiz tüm idari, finansal ve operasyonel süreçlerini kolaylıkla kontrol altında tutabiliyor. Bugüne kadar 3000 üzerinde turizm projesini tamamladık. 
 
Gorrion'un ihtiyaç duyacağı tüm detayları Elektra üzerinden sağladık 
Gorrion Hotel İstanbul gerekli şartları tamamlandıktan sonra tüm departmanların tek program üzerinden yönetildiği ve tüm sistemin elektronik olarak takip edildiği kapsamlı bir otel yazılımı için bize ulaştılar. Gorrion Hotel İstanbul'un Genel Direktörü olan Adnan Özsoy'un da Elektra'yı önermesi üzerine Elektra Programı'na karar verdiler. Gorrion Hotel oldukça büyük ve kapsamlı bir tesis. Bu tesisin tüm departmanlarının en üst düzey teknoloji alt yapısını kullanması ve zaman kaybını minimize etmesi öncelikli hedefimizdi. Diğer hedefimiz ise ayrı çalışan tüm departmanların aynı yerden kontrol edilebilmesi ve entegre çalışmasıydı. Bu amaçla Elektra Otel Yönetim Sistemi V4 Versiyonunun Önbüro modülü ana program olarak kuruldu. Diğer 20 modül ise Önbüro Programına entegre çalışacak şekilde kurgulandı. Otelin muhasebe departmanında ETS V4, Stok ve Maliyet Analizi, Satın Alma, Demirbaş modülleri ve EFatura Entegrasyonu kullanılıyor. İnsan Kaynakları Yönetimi modülü ile çalışanların sicil, puantaj, resmi bildirge ve bordroları hesaplanmakta, Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) ile giriş çıkış takibi yapılıyor. Otel, Elektra Demirbaş Modülü ile barkodlu el bilgisayarlarıyla sayım yapabiliyor. Aynı zamanda da ürünlerin özellik ve yerlerine göre barkod basıp, garanti servis anlaşmalarını takip edebiliyor. Restoran departmanında ise Elektra POS Modülü kullanılıyor ve bu sistem ön büro ve muhasebe modülleri ile entegre çalışıyor. Elektra Opex Operasyon Yönetimi modülü ile teknik servis arıza kayıtları, CRM bilgileri ve iş süreç takibi kolaylıkla yapılıyor. Elektra Satış Pazarlama ve Banket Yönetim modülü ile otel; grup, bireysel ve aktivite organizasyonlarının takibini yaparken, organizasyona ilişkin kontrat, sözleşme vb. detayları programda arşivleyebiliyor. 
Gorrion Fitness ve Spa Merkezi de Elektra'nın Spa Kulüp, Üyelik Sistemi ile yönetiliyor. Ana modüllerimizin haricinde Gorrion Otel'de 5651 sayılı İnternet Yasası'nın gerekliliklerini yerine getiren iSafe İnternet Güvenlik Sistemi kullanılıyor ve bu sayede otelin internet ağına bağlanan tüm kullanıcıların log kayıtları tutuluyor ve geçmişe dönük raporları alınabiliyor. Kültür Bakanlığının yayımladığı genelgeye uygun olarak hazırlanan KimlikOkur Programı ile misafirlerin nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaportları tarayıcı yardımı ile okunup 3 saniye gibi kısa bir sürede Elektra misafir profiline aktarılıyor. Böylece check-in işlemi kısa bir sürede tamamlanırken müşteri memnuniyeti artıyor, aynı zamanda kağıt ve toner maliyetinden tasarruf sağlanıyor. 
 
KÜNYE 
Firma Adı: Talya Bilişim San. Tic. Ltd. Şti. 
Faaliyet Konuları: Otel Yönetim Yazılımları 
Mal veya Hizmet Verdiği Sektörler: Turizm Sektörü 
Markalar: Elektra Otel Yönetim Sistemi, Medisoft Hastane Yönetim Sistemi, KimlikOkur Programı, iSafe Internet Güvenlik Sistemi, HotelAdvisor.net, medicaltourism.com.tr Turizm Sektörüne Yönelik Özel Ürün veya Hizmet: Elektra Otel Yönetim Sistemi, KimlikOkur Programı, iSafe İnternet Güvenlik Sistemi, HotelAdvisor.net, medicaltourism. com.tr
Turizm Sektöründeki Bazı Referanslar: Aqua Fantasy, Ela Quality, Ramada Izmir ve İzmit, Malatya Altınkayısı, Tekirdağ, Aska Otelleri, Fame Otelleri, Highlight Bodrum, Queens Park Otelleri, Rezone Otel vb. gibi 3 bin proje.
 
Tuğçe Keçecioğlu Shabani / Talya Bilişim San. Tic. Ltd. Şti. 
İhtiyaçlara Uygun Teknolojiler Üretiyoruz (TUROB Hotel Dergisi - Röportajı Temmuz Ayı Sayısı)

Dünya trendlerini yakından takip ettiklerini ifade eden Shabani, ancak bunun yeterli olmadığını, sektörün içinde bulunup ihtiyaçları yerinde analiz ederek, o doğrultuda teknoloji üretmek gerektiğini vurguluyor. Temelde turizm (Elektra Otel Yönetim Sistemi) ve sağlık (Medisoft Hastane Yönetim Sistemi) sektörlerine yönelik yazılımlar ürettiklerini söyleyen Shabani, "Ürettiğimiz yazılımlarda önem verdiğimiz noktalardan biri işletmelerin tüm ihtiyaçlarını tek programla karşılayabilmek. Bu nedenle programımız birbiri ile entegre çalışan 32 farklı modülden oluşuyor. Otelin kurulum aşamasında gerekli görülen modülleri kuruyor, sonrasında ekleme yapabiliyoruz.

"HotelAdvisor Kanal Yönetimi ile Otellerin Karlılığı Artıyor"

Son dönemde seyahat hizmetlerinin online satışı üzerine bir çalışmamız oldu. HotelAdvisor alt yapısını kullanan oteller kendi web siteleri üzerinden odaları ile birlikte uçak, transfer, araç kiralama hizmetlerini de dinamik paketleme yaparak birlikte satabiliyorlar. HotelAdvisor Kanal Yönetimi sayesinde otel, tüm odalarını dünyanın büyük satış acentelerinde aynı anda satabiliyor ve gelen rezervasyon otomatik olarak önbüroya yansıyor. Otel, oda envanterini en verimli şekilde yönetebiliyor, acente bağımlılıkları ortadan kalkıyor ve karlılıkları artıyor" diyor.

"Otel Konseptiyle Orantılı, Tasarruf Sağlayan Teknolojiler öne Çıkıyor"

Elektra Otel Yönetim Sistemi ile hizmet verdikleri turizm sektörünün sürekli geliştiğini belirten Shabani, konu ile ilgili şunları aktarıyor; "Oteller misafir memnuniyetini arttıracak en son teknolojiyi uygulamak istiyorlar. Otelde uygulanacak teknoloji; konsept ile orantılı olarak iş gücü, zaman ve maliyetten tasarruf sağlamalıdır. Yasaların işletmelerden istediği bazı zorunlu uygulamalar var. Örneğin 5651 Sayılı İnternet Yasası'nda, ortak kullanıma sunulan alanlarda internete bağlanan kişilerin günlük kayıtlarının tutulması gerekiyor. Otellere önerdiğimiz iSafe çözümümüz internet yasasının gerekliliklerini tam anlamıyla yerine getirirken işletmeye de avantaj sağlıyor. Otel internet hizmetini ücretli yapmak isterse ücret, süre, kişi vb. bilgilerini entegre çalıştığı Elektra önbüro ve muhasebe programlarına aktarıyor ve otelin tüm ağ trafiği de yine iSafe üzerinden kontrol ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye yönelik ise KimlikOkur modülümüz kullanılıyor. Sistem nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaportu 3 saniye gibi kısa bir sürede misafir kartına aktarıyor. Check-in işlemi yapılırken manuel bir giriş olmadığı için misafirler bekletilmiyor, hatalı kayıtların önüne geçiliyor, kağıt ve toner masrafından tasarruf sağlanıyor. Tüm ürünlerimiz en son teknoloji ile işlevsel özelliklerin bileşimini yansıtmaktadır. Son dönemde online rezervasyon sistemi, mobil ve e-Fatura uygulamaları ile OPEX ISO:10002 Müşteri Memnuniyeti Standardı modülleri gündemimizde. OPEX Arıza Takip Sistemi otelin misafir memnuniyetini maksimum seviyeye çıkarabilmesi için her türlü geri bildirimin detaylı olarak yazılım üzerinde takip edilmesini sağlıyor.IS0:10002 Müşteri Memnuniyeti Standardının tüm özelliklerini kapsayan sistemde; işlemler tablet ve akıllı telefon üzerinden oluşturulabiliyor, ilgili kişiler ofisinde bulunmasa bile sistem sürekli çalışıyor. Günlük enerji tüketimleri, en çok alınan şikayetler, hangi odaların sürekli arızalandığı vb. tüm bilgileri sistem anında raporlayabiliyor. Sistem'in CRM kısmında ise; Kiosk ve tabletlerden online olarak anketleri alıp, değerlendirme sonuçları ilgili departmanlarla paylaşılabiliyor. Bu sayede çalışan inisiyatifine izin verilmeden doğru sonuca ulaşılmış oluyor." 

Tüm Oyuncular Online'daki Yerini Alacak - Resort Dergisi - Mayıs 2014 Sayısı

Hoteladvısor.net "Online rezervasyonda hala şehir otelleri ve butik oteller pazardan daha büyük pay alır durumdalar, ancak pazarın büyüme hızına bakarsak turizm sektöründeki tüm oyuncuların online tarafta olacağını söyleyebiliriz."
Hoteladvisor.net rezervasyon motoru ve Hoteladvisor.net Seyahat Portalı’nı turizm sektörünün hizmetine sunan Talya Bilişim, sektörün uzun yıllardır çözüm ortaklarından biri olarak ürün ve hizmet veriyor. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, RESORT'ün online seyahat ile ilgili sorularını yanıtladı.
 
Türkiye'de online seyahat pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Türkiye'de online seyahat pazarı son bir iki yıl öncesine kadar büyük ölçüde e-bilet satışları ile uluslararası zincirlerin şehir otellerindeki oda satışlardan ibaretti. Otellerin bu pazardan pay alamamalarının başlıca nedeni, konaklama sektörünün offline çalışıyor olması ve geleneksel acentelerin hali hazırda devam eden otel anlaşmaları olarak söyleyebiliriz. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, eskiye oranla ucuzlaması, mobil kullanımın artması daha fazla otelin sisteme dahil olmasını sağlarken seyahat edenlere da zaman ve esneklik kazandırdı. Artık oteller hem kendi web sayfalarında hem de dünyanın önde gelen internet satış kanallarında eş zamanlı olarak fiyat düzenlemeleri yapabiliyor, oda envanterlerini en verimli şekilde kullanabiliyorlar. Oda ile birlikte uçak ve transfer hizmetlerini de kendi web sitelerinden dinamik paketleme yaparak satabiliyorlar. Online rezervasyonda hala şehir otelleri ve butik oteller çok daha aktif ve pazardan daha büyük pay alır durumdalar, ancak pazarın büyüme hızına bakarsak kısa süre içinde turizm sektöründeki tüm oyuncuların online tarafta olacağını söyleyebiliriz.
 
Talya Bilisim olarak online seyahate yönelik hizmetleriniz hangileridir?
Hoteladvısor.net markasıyla online seyahat pazarına 2 farklı ürün sunuyoruz. Bunlardan ilki otellerin internette kendilerini tanıtmalarını ve satış yapmalarını sağlayan Hoteladvisor.net rezervasyon motoru, diğeri ise acentelerin tüm operasyon süreçlerini online olarak sürdürmelerini sağlayan Hoteladvisor.net Seyahat Portalı. Hoteladvısor.net rezervasyon motoru; otelin kendi web sayfasından satış yapmasını, online ödeme almasını ve aynı zamanda dünyadaki tüm satış kanallarına anlık veri göndermesini sağlayan bir sistem. Bunun yanı sıra Facebook eklentisi, Foursquare entegrasyonu gibi uygulamalarla otelin sosyal medyayı da bir satış kanalı olarak kullanabilmesini sağlıyor. Otel, Booking.com, Expedia gibi en popüler satış kanallarına kontenjan ayırmadan, anlık doluluk ve fiyat bilgisi yayınlayabiliyor. Hoteladvisor.net'in Türkiye'de en yaygın kullanılan otel programı olan Elektra ile de canlı bağlantısı var, bu sayede kendi web sitesinden ve online satış kanallarından gelen rezervasyon otomatik olarak ön büroya yazılıyor. Manuel müdahaleye gerek kalmadığı için hem overbooking vb. hata olasılıkları ortadan kalkıyor hem de otel oda envanteri en verimli şekilde kullanmış oluyor. Kısaca, Hoteladvisor.net seyahat portalı ile acenteler hem B2B hem de B2C çalışmalarını sağlayacak altyapıya sahip oluyorlar.
 
Gelişen ve yaygınlaşan mobil teknolojilerin ve sosyal paylaşım ağlarının seyahat sektörüne etkilerini değerlendirir misiniz? 
Seyahat sektörü e-ticaretin en hızlı ilerlediği alanlardan birisi, mobil kullanım ve sosyal medya daha da yaygınlaşmasını sağlıyor. Tüketici artık detay bilgiye hızla ulaşmak, birçok alternatif arasında kolaylıkla karşılaştırma yapmak ve kısa sürede doğru kararı verebilmek için geçmiş tecrübelerden faydalanmak istiyor. Tüm bu noktalarda sosyal medya imdada yetişiyor. Sosyal medya oteller için sadece tanıtım alanı olmaktan çıktı artık para kazandırıyor. Otelin web sayfalarının mobil cihazlar için optimize edilmiş olması mobil kullanımın giderek artması nedeniyle önemli hale geldi. Biz Hoteladvisor.net olarak bundan bir adım ötesine geçip, misafirin mobil cihazlardan otelin alakart restoranında rezervasyon yapmasını veya konaklama tecrübesini değerlendirebileceği anketlerin de mobil cihazlardan kullanılmasını sağlayabiliyoruz.
 
Talya Bilişim'in yeni yatırım planları var mı? 
Geçen yıl Microsoft'la ortak marka olarak geliştirdiğimiz ve Microsoft'un konaklama sektörüne yönelik ilk ürünü olan Elektra Cloud Otel Sistemi ile online pazara giriş yapmıştık. Amacımız otellerimizin dünyadaki tüm online sistemlere sürekli bağlı kalabileceği ve bilgi alış verişi yapabileceği bir sistemi kullanmalarını sağlamak. Bu doğrultuda Amadeus, Booking, Expedia, Car Trawler, Exursopedia, TripAdvisor gibi büyük dağıtıcılarla işbirliği anlaşmaları yaptık. GDS uygulamasını ilk geliştiren Sabre firmasıyla da entegrasyon için görüşmelerimiz devam ediyor. Amacımız, başta Elektra kullanan 2000 otel olmak üzere tüm otellerimizin bu teknolojiden faydalanmasını sağlamak.
 
2014 beklenti ve hedefleriniz, varsa yeni ürünleriniz nelerdir? 
2013 çok yoğun ve güzel gelişmelerle geçti. 2013'ün son ayında Hoteladvisor.net altyapısını kullanarak sağlık turizmi için hizmet verenwww.medicaltourism.com.tr portalını açtık. Bu portal aracılığıyla sağlık turizmi konusunda çalışan hastaneler hem sundukları hizmetleri, kalite belgelerini, doktorlarının uzmanlık alanlarını tanıtabiliyor hem de gelen hastaların özel sigorta süreçlerini sistemden faydalanarak takip edebiliyorlar.
Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal
Talya Bilişim SPA&Wellness Pazarına Uygun Çözümler Sunuyor(Turizm Yatırım Dergisi-Ekim 2013 Sayısı)

 
Elektra markasıyla turizm sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Taya Bilişim, otellerin SPA&Wellness birimlerini yönetmelerini, sağlayacak birçok modül ile entegre olan ürünüyle hizmet veriyor. 
Talya Bilişim olarak 20 yılı aşkın süredir Elektra markasıyla turizm sektörüne yönelik teknolojik çözümler sunuyoruz. Elektra Otel Yönetim Sistemi, otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan operasyonun, otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda, 22 farklı modülden oluşuyor. Amacımız, otellerimizin yazılıma yönelik tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek olduğu için otelin tüm departmanlarını kontrol eden modüllerimiz birbirine entegre olarak çalışıyor. Böylece otellerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de teknolojideki son gelişmeleri misafirlerine sunmalarını sağlıyoruz. Spa & Wellness Merkezlerine ve Spa & Wellness birimi olan otellere, Elektra Sağlık & Spa Programımızı öneriyoruz.  Elektra Sağlık & Spa modülü ile üye ve misafirlerin devamlılığının yanı sıra medikal özgeçmişi, fiziksel ölçüm ve grafikleri ve benzeri kişiye özel bilgileri takip edilebilir. Satış otomasyonu ile entegre edilip gelir, gider ve personel performans analizleri yapılabiliyor. Ayrıca CRM programı ile entegre kullanılarak kutlama ve tebrik mesajları gönderilebilir, toplu SMS ve eposta gönderimi sağlanabiliyor. Bu program aynı zamanda cari bilgilerin takibi ve detaylı raporlama özelliği ile üyeliği dolmak üzere olan veya dolan, borçlu olan üyelerin bilgileri, detaylarıyla analiz edilmesine imkan veriyor. 
Saklanan Müşteri Bilgileri, Sağlık Sorunlarını Engelliyor
 Spa&Wellness tesisleri otel seçimlerinde tercih sebebi olacak kadar büyümüş bir sektör. Bu nedenle 2000'den fazla otele teknolojik çözümler sunan bir firma olarak, bu pazarı oldukça önemsiyoruz. Spa yönetimi konusunda gelen yenilikler ile programda güncellemeler yaparak sektörün ihtiyaçlarına anında cevap veriyoruz. Retina veya parmak izi okuyucu kullanılarak yapılan harcama, Elektra Sağlık & Spa Programındaki üye hesabına ve eğer SPA merkezi otelin kendi işletmesiyse misafirin oda hesabına da eş zamanlı olarak yansıyor. Son dönemlerde revaçta olan otel seçiminde termal birimler de önem sahibi... Termal tesislere gelen misafirlerin sağlık özgeçmişi, geçirdiği hastalıklar, dayanabileceği su sıcaklığı ve benzeri bilgiler sistemde tutuluyor bu sayede işletme ve müşteri yaşanabilecek sağlık sorunlarını önlemiş oluyor.
 
Talya Bilişim, Silence İstanbul Çözüm Ortağı Oldu (Turizm Yatırım Dergisi - Eylül 2013 Sayısı)

Otellere ve sağlık kuruluşlarına teknolojik çözümler sunan Talya Bilişim, Istanbul Silence Hotel’e yeni sürümünü çıkardığı Elektra V4 programını sağladı. Firma, bu yıl ilk defa Uzakdoğu'daki üç otelin çözüm ortağı oldu. 
Talya Bilişim firması olarak yaklaşık 20 yıldır Elektra markasıyla turizm sektörüne yönelik teknolojik çözümler sunuyoruz. Amacımız otellerimizin yazılıma yönelik tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek olduğu için modül sayımızı ve içeriğini sürekli geliştiriyoruz. 22 farklı modülden oluşan Elektra Otel Yönetim Sistemi, otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan ve otel içindeki tüm süreçleri yönetebilecek kapsamda bir sistem... On büro, muhasebe, stok ve maliyet yönetimi gibi standartlaşan modüllerimizin yani sıra 5651 sayılı yasanın gerekliliklerini yerine getiren iSafe; özellikle termal tesislerde tercih edilen devre mülk yönetimi, akıllı telefonlardan tesisin yönetimini sağlayan Mobil Yönet gibi uygulamalarla otellerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ayrıca, geçen aylarda teknolojik altyapısı yenilenen otel yönetim sistemimiz Elektra V4 adıyla yerini aldı. Elektra V4, fatura düzenlendiği ve/veya döviz işlemi yapıldığında otomatik olarak dijital kopya olarak oluşturuyor ve buna ek olarak, alış faturaları ve benzeri taranmış herhangi bir belgeyi de yazılımda saklayabiliyor. 
Turizm sektörüne yönelik bir diğer çalışmamız ise eğitim kurumlarının işbirliği ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı turizm meslek liselerinin yanı sıra Çukurova, Uludağ, Dokuz Eylül, Özyeğin, Başkent, Osmangazi Üniversitelerinde 2006'dan beri Elektra markalı sistemimizi ders olarak okutuyoruz. Toplam faaliyet alanımızın yarısını turizm sektörü oluştururken Medisoft hastane yönetim yazılımınız ile de sağlık alanında hizmet veriyoruz. 
Silence İstanbul’da yenilenen ve kapsamlı Elektra V4 yazılımı kullanıldı Talya Bilişim olarak 20 yıllık deneyim sürecinde 2300'den fazla otel projesinde yer aldık. Bu otellerin içerisinde Peninsula, Ramada Plaza Antalya, Malatya, Izmit, Tekirdağ otelleri, Noa Grubu, Yazıcı Grubu, Hillside Otelleri, Aqua Fantasy Otel, Orduevleri, Vilayetevleri, Hakimevleri gibi pek çok büyük tesis bulunuyor. Ayrıca, bu yıl ilk defa Uzakdoğa Phuket Adasındaki üç otele kurulumumuzu gerçekleştirdik. 
Silence Beach Oterin misafir memnuniyetini en üst seviyede tutmasını sağladığımız altyapı çalışmalarımız Slience İstanbul otel projesinde yer almamızı sağladı. Silence İstanbul projesinde Elektra V4 sistemini kullandık. Bu sistem ile tesis, odaların müsaitlik ve fiyat bilgisini, internet satış noktalarındaki yerinin aynı anda yer almasını sağlıyor. Aynı zamanda, gelen rezervasyon aynı anda Elektra ön büro programına otomatik olarak kaydediliyor. Ayrıca, oda durum bilgisi otelin kendi web sitesinde paylaşılıyor. Kontrat yapısını geliştirdiğimiz Elektra V4 ile kontrat ve indirimleri bildirmek için esnek kural tanımlama olanağı sağladık.
 
E-Fatura Sistemine Elektra'dan İki Ayrı Çözüm (TUROB Dergisi Ağustos 2013 Sayısı)

Talya Bilişim, bünyesindeki Portal ve Özel Entegrasyon çözümleri ile eFatura sisteminde büyük kolaylık sağlıyor. 
Otellerin tek yapması gereken işlemin, Gelirler idaresi Başkanlığı'na başvurarak, kullanıcı hesabı açtırmak ve mali mühür almaktan ibaret olduğunu belirten Talya Bilişim Mali Danışmanı Kemal Gürsoy şu bilgileri paylaşıyor; "e-Fatura; kağıt ortamındaki faturalar yerine kullanılması planlanan, dijital ortamda hazırlanan ve transfer edilen, kağıt ortamındaki faturaların matbaada bastırılması, yazdırılması, posta veya kargo ile gönderilip alınması vb. süreçlerdeki zaman, işgücü ve ekipman maliyetlerini azaltan bir araç olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda e-Fatura, Gelir İdaresi için etkili bir denetim aracıdır. Türkiye'de e-Fatura, 05/03/2010 tarihinde yayımlanan 397 Sıra No'lu Vergi Usul Tebliğ ile düzenlenmiş ve bu düzenleme 416, 421 ve 424 Sıra No'lu Vergi Usul Tebliğleri ile güncellenmiştir. Bu tebliğler uyarınca; 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle minimum 25 Milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (III) sayılı listedeki malları (kolalı gazoz, tütün ürünleri, alkollü içecekler) imal, inşa veya ithal edenler, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenlerden 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle minimum 10 Milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanların e-Fatura kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Zorunluluk kapsamında olmayan işletmeler de başvurmaları halinde e-Fatura kullanma hakkına sahip olacaklardır. Zorunluluk kapsamındaki işletmeler 01/09/2013 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığına başvurmak ve 31/12/2013 tarihine kadar gerekli hazırlıkları tamamlayarak e-Fatura kullanmaya başlamak zorundadırlar. Mevzuata göre e-Fatura kullanma zorunluluğu olan işletmelerin, e-Fatura yerine fatura düzenlenmesi durumunda bu faturalar hiç düzenlenmemiş sayılacaktır. Uygulamada e-Fatura ile Elektronik Fatura Kayıt Sisteminin (EFKS) karıştırıldığı görülmektedir. Elektronik Fatura Kayıt Sistemi e-Fatura'dan önce yürürlüğü girmiş ve sadece 6 adet firmanın (Avea, TTNET, Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ve Bursa Gaz) bu kapsamda fatura düzenlenmesine izin verildiği bir sistemdir. 2008 yılında imzalanan protokol ile bu firmaların tüm müşterilerine dijital ortamda fatura düzenlemelerine izin verilmiştir, e-Fatura sisteminde ise sadece e-fatura uygulamasına kayıtlı olan işletmelerin birbirlerine kesecekleri faturaları e-Fatura formatında kesmeleri zorunludur. İsteseler dahi bu sisteme kayıtlı olmayan firmalara e-fatura kesme hakları yoktur. Bu bilgiler ışığında şu anda e-fatura kapsamında olan işletmelerin 01/09/2013 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvurmaları ve bilgi işlem altyapılarını güncelleyerek e-fatura sistemine 31/12/2013'e kadar geçiş yapmaları hem maliyetlerini aıaltacak hem de yasal zorunlulukları yerine getirmelerini sağlayacaktır." 
Kemal Gürsoy: Portal ve Entegrasyon Yönetimi ile Otellerin Yanındayız 
Gelirler İdaresi’nin e-fatura gönderimi için mükelleflere 3 farklı seçenek sunduğunu belirten Gürsoy şunları aktarıyor; "Bunlardan ilki olan Portal Yönetimi’nde, Gelirler İdaresi Başkanlığı'na e-fatura portalı üzerinden belirli formatları sağlayacak şekilde bilgi gönderimi yapılır. Web uygulaması niteliğinde olan bu sistemde fatura gönderip almak ve arşivleme yapmak oldukça kolaydır, ancak sistem aylık 5000 adet fatura sınırı bulundurmaktadır. İkinci seçenek Entegrasyon Yöntemi'dir; burada mükellef kendi kullandığı yazılımı Gelirler İdaresi’nin Sistemine entegre eder. Üçüncü seçenek ise Özel Entegratör aracılığıyla e-fatura gönderimi yapmaktır. Özellikle çok sayıda fatura kesen büyük işletmeler için bu yöntem daha uygun görünmektedir. Mükellef isterse özel entegratörün mali mührünü kullanabilir, arşivlemeyi özel entegratör aracılığıyla yapabilir. Talya Bilişim olarak hem Portal hem de Özel Entegrasyon seçeneklerini kullanıcılarımız için hazır hale getirmekteyiz. Otellerimizin tek yapması gereken Gelirler İdaresi Başkanlığı'na başvurarak, kullanıcı açtırmak ve mali mühür almaktan ibaret olacak. Başvuru sırasında sistemin hangi yöntemle kullanılacağının da belirtilmesi gerekiyor. İstenirse önce Portal Yöntemiyle başlayıp sonradan Entegrasyon yaptırmak veya Özel Entegratör aracılığıyla kullanıma geçmek de mümkün. Böyle bir durumda Gelirler İdaresi’ne bilgi vermek ve Özel Entegratör firmayla sözleşme yapmak yeterli oluyor."
 
Otel Rezervasyonlarında Yeni Dönem (Forbes Dergisi-Temmuz 2013 Sayısı)

Elektra Cloud Otel Sistemi adıyla piyasaya sürülen ve Microsoft işbirliği ile geliştirilen ortak tabanlı yazılım, rezervasyonlar konusunda otellere büyük kolaylık sağlıyor. Türkiye'de otele çevrimiçi bağlanarak çalışan ilk on line rezervasyon sistemi olan Elektra Cloud Otel Sistemi ile ilgili Talya Bilişim Teknoloji Geliştirme Grubu Başkanı Kemal Oral ile konuştuk.

Elektra Cloud Otel Sistemi'nin temel özelliklerini ve oteller için ne anlama geldiğini anlatır mısınız?

Elektra Cloud Otel Sistemi , otellerin fiyat ve doluluk bilgilerini otomatik olarak alıyor; otelin web sitesi de dahil olmak üzere dünyanın tüm seçkin web sitelerinde eşzamanlı olarak satışa sunuyor. Bu sitelerden gelen rezervasyonları da yine otomatik alarak otelin sistemine aktarıyor. Böylece otelin satışa uygun olan tüm kapasitesini dünya üzerindeki tüm kanallara aynı anda sunabiliyor. Elektra Cloud Otel Sistemi , Türkiye'de 2000'i aşkın oteli ile en yaygın kullanılan otel otomasyonu Elektra'yı üreten Talya'nın geliştirdiği bir yazılım. Bu nedenle Elektra Cloud Otel Sistemi , Türkiye'deki tüm Elektra otellerine direkt bağlanarak onları on line satışa açabiliyor.

Elektra Cloud Otel Sistemi  nasıl geliştirildi?

Elektra Cloud Otel Sistemi , Talya'nın turizm sektöründeki 20 yıla yakın teknoloji uzmanlığının ve tecrübesinin, yine sektörün tecrübeli yönetici ve uzmanları ile başarılı bir işbirliğinin sonucudur. Elektra Cloud Otel Sistemi, Talya ve Microsoft'un ortak markasıdır. Microsoft bu teknolojinin geliştirilmesinde, barındırılmasında ve dünyaya tanıtımında Talya ile tam bir işbirliği içindedir. Talya, Elektra Cloud Otel Sistemi geliştirdiği son 5 yıllık dönemde 2 TÜBİTAK Ar — Ge proje desteği aldı. Elektra Cloud Otel Sistemi , dünya ve Türkiye çapında tanınan birçok uzmanın ve danışmanın desteğiyle hazırlandı.

Böyle bir sisteme ihtiyaç duyulmasının temel sebebi nedir? Türkiye'de on line rezervasyon oranı neden çok düşük?

Bu tamamen Türkiye'deki mevcut altyapıdan kaynaklanıyor. Çünkü Türkiye'de tüm oteller hem yerli hem de yabancı web sitelerinde off line olarak satılıyor. Yani otelin fiyat ve oda sayısı bilgisi manuel olarak web sitesinin yönetim panelinden girilmek zorunda. Bu sistemle otele bağlanarak oteldeki anlık boş oda sayısını göremiyorlar. Sadece kendilerine önceden ayrılarak girilen kontenjan üzerinden satış yapıyorlar. Bu nedenle anlık firsatları yakalayamadıkları gibi gerçek kapasitenin çok az miktarı on line satışa açılıyor. Hatta bu az miktarı otel birkaç on line site arasında bölüştürerek satış yapıyor. Bu nedenle Türkiye'de on line rezervasyon oranı dünyanın gelişmiş ülkelerine oranla çok düşük.

Avrupa ve Amerika'da on line rezervasyona yönelik geliştirilen çözüm önerilerinden bahsedebilir misiniz?

Amerika ve Avrupa'daki oteller bağlı oldukları zincirler üzerinde yıllar öncesinde otel-web satış sistemi arasındaki canlı bağlantıyı sağlamış durumda. Zincire dahil olmayan oteller ise Channel Manager adı verilen entegrasyon şirketleri sayesinde otellerine bağlı tüm satış kanallarını çevrimiçi ve ortak bir merkezden yönetebiliyorlar.

Biraz da Elektra Cloud Otel Sistemi'nin güvenlik sisteminden bahsedebilir misiniz?

Elektra Cloud Otel Sistemi, Microsoft güvencesinde dünyanın en güçlü ve güvenli sunucularında hizmet veriyor. Dolayısıyla düşük maliyetine rağmen dünyanın en güvenli sistemlerden birisi olma özelliğinde.

Elektra Cloud Otel Sistemi'nin otellere maliyeti nedir?

Elektra Cloud Otel Sistemi bulut tabanlı bir yazılım olduğu için hiçbir lisans alım maliyeti yok. Sadece abonelik bedeli var. Ayrıca Elektra Cloud Otel Sistemi için diğer yazılımlardakinden farklı olarak işletim sistemi, sunucu gibi yatırımlar da yapılmasına gerek kalmıyor. Sistemin aylık kullanım bedeli dışında kesinlikle ek bir komisyon veya rezervasyon başına sabit bir bedeli yok. Elektra Cloud Otel Sistemi bir teknoloji yatırımıdır; otelin satışından kaynaklanan gelirlerden hiçbir şekilde bir gelir alınmaz. Alınan rezervasyon başına bir komisyon veya sabit ücret yok.

Oteller rezervasyon başına acenta ve diğer portallara bir komisyon ödüyor mu?

Evet, otel diğer web sitelerine veya on line acentalara aralarındaki anlaşma oranına göre bir komisyon öder. Fakat bu komisyon Elektra Cloud Otel Sistemi ile ilgili değildir; bu satıcıya ödenen bir komisyondur; Elektra Cloud Otel Sistemi buradan bir pay almaz.

Oteller Elektra Cloud Otel Sistemi  sayesinde kendi web sitesinden on line rezervasyon alabilir mi?

Evet. Hatta bir otelin kendi web sitesi yoksa Elektra Cloud Otel Sistemi'nin on line ara yüzünü kendi web sitesi olarak kullanabilir. Bu web sitesi 20 dilde 40 değişik para biriminde çalışan çok prestijli ve profesyonel bir dizayna sahiptir. İçeriğini ve renklerini gelişmiş bir içerik yönetimi sayesinde kolayca güncelleyebilir; kendisine özgü bir hale getirebilir.

Elektra Cloud Otel Sistemi sayesinde otel kendi web sitesinden komisyonsuz rezervasyon alabilir mi?

Evet. Bu rezervasyon bedelini kredi kartı ile on line tahsil edebilir veya otelde alınmak üzere bloke edebilir.

Sistemin otellerin sosyal medyada tanınmasına nasıl bir yararı olur?

Elektra Cloud Otel Sistemi sadece on line bir rezervasyon yönetim sistemi değildir. Aynı zamanda Facebook ve Twitter ile entegre kullanılabilir. Facebook sayfası bir rezervasyon formuna dönüşür. Google maps üzerinden ulaşılabilir. Otelin kendi sisteminde yaptığı bir güncelleme, mesela yeni bir kampanya veya eklenen bir resim veya beğenilme otelin ve takipçilerinin sayfalarında otomatik olarak çıkar.

 

Elektra Cloud Otel Sistemi, otellerin CRM yapmasına olanak sağlıyor mu?

Elektra Cloud Otel Sistemi  sayesinde oteller misafirleri ile online iletişim kurmuş ilişkilerini sağlamlaştırmış ve sürekliliğini sağlamış olacaktır. Günümüzde başarı için CRM ve network'ün ne kadar etkili olduğunu düşünürsek Elektra Cloud Otel Sistemi bu açıdan bile çok önemli bir gelişmedir. Elektra Cloud Otel Sistemi sayesinde misafirler sadece otele rezervasyon yaptırırken değil otelde iken servislere ulaşmak, anket doldurmak, SPA veya tenis kortu rezervasyonu yaptırmak için mobil araçlarını kullanabilecektir. Çünkü Elektra Cloud Otel Sistemi'nin en önemli özelliği sosyal medya ve mobil cihazları otelin satış tanıtım ve pazarlaması için kullanabilmesidir.

CloudHotel'in diğer online sistemlerin kullanımına nasıl bir etkisi olur?

Elektra Cloud Otel Sistemi  Expedia, Booking, HRS gibi on line rezervasyon sistemlerinin bir alternatifi değildir. Hatta tam tersine otelin bu sitelere oda ve fiyat bilgisini otomatik taşıyarak otelin bu sistemlerle daha verimli çalışmasını, daha fazla sayıda odayı aynı anda tüm portallarda satılabilmesini sağlar. Kısacası sistemle bu on line sistemlerin kullanımının hem kolaylaşmasını hem de artmasını bekliyoruz.

 

Acentalar için ne gibi yenilikler sağlıyor?

Elektra Cloud Otel Sistemi, acentalara aynı on line rezervasyon sistemlerinde olduğu gibi anlık ve doğru bilginin akışı için kullanılacaktır. Elektra Cloud Otel Sistemi tüm acenta sistemlerine XML veri aktarma servisine sahiptir. Otel çalışmak istediği acentalara kullanıcı kodu ve şifre vererek bilgilerini paylaşabilir ve on line rezervasyon alabilir.

Ödeme nasıl alınıyor?

Otellerin on line ödeme alabilmek için bankalarından alacakları sanal POS kullanıcı bilgilerini girmeleri yeterlidir. Elektra Cloud Otel Sistemi Türkiye'deki tüm bankalarla entegre çalışmaktadır. Şanal POS almak istemeyen oteller için Elektra Cloud Otel Sistemi, Denizbank işbirliği ile özel ödeme sistemleri geliştirmektedir. Bu ödeme sistemleri sayesinde çok düşük komisyon oranları ile kredi kartı ödemesini aynı anda banka hesabına almak mümkündür.

Elektra Cloud Otel Sistemi  sisteminin mimarlarından biri olan Dünya Skal Geliştirme Direktörü Salih Cene'ye, otel sektöründe yıllarca çalışmış biri olarak Elektra Cloud Otel Sistemi  ve oteller için ne anlama geldiğini sorduk.

Bir otel yöneticisi olarak otel tarafından işe baktığım zaman bu teknolojinin Türkiye için gecikmiş olduğunu görüyorum. Elektra Cloud Otel Sistemi Avrupa'da ve özellikle Amerika'da eskiden beri kullanılan bir sistem. Amerika'ya baktığımızda tur operatörlerine rastlamıyoruz. Bu sistem seyahat acentaları, onların faaliyetleri ve nosyonu anlamında onları sıkıntıya sokacak bir uygulama değil. Tam tersine onların işini kolaylaştıracak bir sistem. Dolayısıyla acentalarla bu konuda bir rekabet veya karşı karşıya gelme olacağını düşünmüyorum, tam tersi koordineli bir çalışma yürütülebileceği kanaatindeyim. Yalnızca yurt dışından paket hazırlayıp bize sunan tur operatörleri anlamında ilk etapta belli sıkıntılar yaşanacaktır. Zaten o tur operatörleri, o sıkıntıları bu sistemi uygulayan Avrupa ülkelerinde yaşıyorlar ve buna yönelik tedbirler almaya çalışıyorlar. O tedbirlerin içerisinde yine bu kanallarla belli anlaşmalara gidip yine onların imkanlarından faydalanarak birtakım müşterek işbirliği unsurları bulmaya çalışıyorlar. Türkiye'de de ilerde Türkiye kaynaklı bir uygulamada benzer şekilde bir tedbirler alınabilir. Otel bazında avantajlar anlamında düşüneceksek; yaygın bir sistem kullanımı ve program kullanımı olan otellerde sistemin uygulanması ve hayata geçirilmesi çok daha kolay olacak. Bu sistem birtakım başka olanaklar da sağladığı için başka otellere de yayılabilir. Son kullanım tarihi yine aynı gün. Çünkü tamamen verilen o 24 saat içerisinde o hizmete ulaşma imkanını sağlıyor olacak. Halbuki eski manuel uygulamalarda belli saatlerde belli bölümler kontrol edilerek ve karşılıklı iletişimle bilgilendirme yapılabiliyordu. Dolayısıyla karşı tarafı bekletme sıkıntısı yaşanıyordu vs. Şimdi bununla doğrudan on line olabilen rezervasyon tarzında, rezervasyon talep eden ister şirket ister şahıs olsun doğrudan doğruya otelin gözüken odalarından birini anında satın alabiliyor. Peki bu sistem sonuç olarak bize ne sağlayacak? Öncelikle ekonomik gelişme ve otellere finansal avantaj. 

 

Elektra Son Versiyonuyla Slience İstanbul’da Yer Aldı (Resort Dergisi Nisan 2013 Sayısı)

Silence İstanbul’da Talya Bilişim tarafından şubat ayında piyasaya sunulan Elektra’nın son versiyonu olan V4 kuruldu. Elektra’nın son versiyonu olan V4 sürümünde birçok önemli gelişme yapıldı. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal ürünleri ve Slience İstanbul projesi hakkında Resort’e bilgi verdi.

Talya Bilişim 20 yılı aşkın süredir Elektra Markasıyla Turizm Sektörüne yönelik çözümler sunuyor. Elektra Otel Yönetim Sistemi, otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan operasyonun, otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda, 22 farklı modülden oluşuyor. Amacımız, otellerimizin yazılıma yönelik tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek olduğu için modül sayımızı ve içeriğini sürekli geliştiriyoruz. Ön büro, Muhasebe, Stok, Maliyet Yönetimi gibi standartlaşan modüllerimizin yanı sıra 5651 sayılı yasanın gerekliliklerini yerine getiren i-Safe; özellikle termal tesislerde tercih edilen Devre Mülk Yönetimi, akıllı telefonlardan tesisin yönetimini sağlayan Mobil Yönet gibi uygulamalarda, otellerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de teknolojideki son gelişmeleri misafirlerine sunmalarını sağlıyoruz. Diğer kullanıcılarımızda olduğu gibi Slience İstanbul’da sistem tesisin hızlı ve kusursuz hizmet vermesine alt yapı oluşturacak şekilde kurgulandı. Amacımız otelimizin misafir memnuniyetini en üst seviyede tutarken giderlerini minimize etmesine yardımcı olmak. Bunun için Elektra, hem operasyon sürecini optimize ediyor, hem de detaylı analizlerle yönetime doğru kararları hızla alabilmesini sağlayacak verileri sunuyor. Kurulum ve eğitim adaptasyon süreçleri aynı zamanda kurulum sonrası destek hizmetleri Antalya bölgesinde bayimiz olan Spectra Yazılım tarafından yürütüldü.

Slience İstanbul’da şubat ayında piyasaya sunulan Elektra’nın son versiyonu olan V4 kuruldu. Elektra’nın V4 sürümünde birçok önemli geliştirme yapıldı. Bunların en önemlisi otellerimizin GDS (Global Distrubition System, Amadeus, Galileo, Worldspan, Sabre) ve IDS (Internet Distribution System, Expedia, Booking, HRS… vb.) bağlantısının hazır hale gelmiş olması. Bu bağlantıyla otel, tm odalarını fiyat ve müsaitlik bilgisini anlaşması olan tüm internet satış noktalarına aynı anda gönderebilecek, gelen rezervasyonu aynı anda Elektra ön büro programına otomatik olarak kaydedecek. Otelin acentelerle çalışmasını kolaylaştıran bir diğer uygulama, rezervasyon entegrasyonuyla sağlandı. Eskiden acentenin faks veya emaille gönderdiği rezervasyon, Elektra ön büroda otomatik rezervasyon kartı oluşturuyor. Böylece rezervasyonun eksik veya hatalı girişi engellenmiş olduğu gibi, iş gücü ve zamandan da önemli ölçüde tasarruf sağlanmış oluyor. Böylece rezervasyonun eksik veya hatalı girişi engellenmiş olduğu gibi, işgücü ve zamandan da önemli ölçüde tasarruf sağlanmış oluyor. Bavel ile yaptığımız entegrasyon sayesinde de faturalama sistemi benzer şekilde otomatize olmuş oldu.

İstanbul’da birçok seçkin otel referansımız bulunuyor. Klassis Golf & Country Club, Klassis Resort Hotel, Elite Küçük Yalı, Elite Dragos Hotel, Eser Diamond Otel, Ağaoğlu My Village Residence, İpek Palas Otel, İstanbul Vilayetevi, Adamar Otel, Ascot Otel, Europark Otel bunlardan bazıları. 

Online Kullanımı 5 Yıl İçinde Dünyadaki Trendi Yakalayacak (Turizm Yatırım Dergisi Mart 2013 Sayısı)

 

Konaklama sektörü içinde online rezervasyon payı diğer ülkelere bakıldığında oldukça düşük durumda. Türkiye’de online kanaldan gelen rezervasyonun toplam rezervasyon içerisindeki yüzdesi şehir otelciliğinde yüzde 15’ler civarında seyrederken resort otellerde bu oran yüzde 3’lere kadar düşüyor. Dünya geneline baktığınızda ise bu oranın Amerika’da %90, Avrupa’da %80’ler civarında... Türkiye’de de pazarın önümüzdeki 5 yıl içerisinde benzer seviyelere ulaşacağını tahmin ediyoruz. Talya Bilişim olarak otel, tatil köyü gibi konaklama tesisleri ile restoran, cafe gibi işletmelerin kullandığı pazarda Elektra olarak bilinen otel yazılımlarını üretiyoruz. Otel Yazılımız bir otelin ön bürosundan muhasebesine stok ve demirbaş yönetiminden pazarlama satış takibi ile tüm birimleri ile yönetilmesini sağlayacak kapsayacak 22 farklı modülden oluşuyor. Elektra Online Rezervasyon Sistemi ön büroda kullanılan Elektra’ya bağlı; fiyat ve doluluk bilgisini rezervasyon sırasında otelden alıyor yapılan rezervasyonu da yine aynı programa kaydediyor. Diğer rezervasyon sistemlerinden farklı olarak sürekli fiyat müsaitliği güncellemenize veya gelen rezervasyonu otel programına tekrar girmenize gerek kalmıyor. Elektra v4 hem şehir otelciliği hem de resortlere sağladığı farklı çözümler sayesinde oldukça geniş bir kitle tarafından tercih ediliyor. 2300 fazla otel tarafından aktif olarak kullanır durumda kullanıcılarımız arasında Peninsula, Ramada (Antalya, Malataya, İzmit, Tekirdağ), Noa Grubu, Hillside Otelleri, Aqua Fantasy, Kllassiler, Orduevleri, Vilayetevleri, Hakimevleri gibi pek çok büyük tesis bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Gezi Sitesi ile güzel bir çalışma yaptık. Doğan Holdinge ait gezisitesi.com yeni sitesinde Elektra Online Rezervasyon Sisteminin alt yapısını kullanıyor. 
 
Online Rezervasyon Sistemi’ni devreye soktuk
Son dönemde çok ilgi gören ürünümüz online rezervasyon sistemi ile tüm otellerimizi internet üzerinden dünyaya açmayı planlıyoruz. Online Rezervasyon Sistemi ve İnternet Satış Kanalları Bağlantı Yazılımı bu amaçla başlattığımız çalışmalardan biri. TÜBİTAK tarafından da desteklendi ve geçtiğimiz günlerde hayata geçti. Bu sistem sayesinde otelin web sayfasını ziyaret eden potansiyel misafir anında sıcak satış haline gelebiliyor. Aynı zamanda rezervasyon sürecindeki iş akışı azaltılarak zamandan tasarruf sağlanıyor. Online Rezervasyon Sistemi’nin çok dil ve para birimi seçeneği ile otelin tüm pazarlara ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda Online rezervasyon sistemi üzerinden Amedeus, Galileo gibi acente satış sistemlerine bağlanarak otelin dünyadaki GDS ağından otomatik rezervasyon alamsını sağlayabiliyoruz. Yine expedia.com, booking.com, hotel.de gibi uluslararası web sitelerinde otelin yayınlanması ve aynı şekilde bu web sitelerinden online rezervasyon alınması mümkün. Misafir rezervasyon yaparken gün gün fiyatları ve hangi tarihlerde uygun olduğunu görebiliyor. Otelin kapalı olduğu zamanlarda da online rezervasyon sistemi rezervasyon yapmaya devam ediyor. Sistemin mobil cihazlar içinde adaptasyonu yapılmış durumda. Online Rezervasyon Sistemi için işletmelerden sadece aylık kullanım bedeli talep ediyoruz. Gelen rezervasyon yada oda başı bir komisyon talep edilmiyor. 
 
Talya Bilişim’den Sektöre 4 Yeni Ürün (Turizm &Yatırım Dergisi - Ocak 2013)

Talya Bilişim’den Sektöre 4 Yeni Ürün

Elektra markasıyla turizm sektörüne yönelik çözümler sunan Talya Bilişim bu yıl KimlikOkur, Mobil Yönetim, Devre Mülk Yönetimi ve İnternet Satış Kanalları Yönetimi gibi 4 yeni ürünü piyasaya sundu.

Talya Bilişim, 20 yılı aşkın süredir Elektra markasıyla turizm sektörüne yönelik teknolojik çözümler sunuyor. Elektra Otel Yönetim Sistemi otelin ön bürosunda misafir girişiyle başlayan operasyonun otel içindeki tüm süreçlerini yönetebilecek kapsamda 22 farklı modülden oluşuyor. Amacımız otellerimizin yazılıma yönelik tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek olduğu için modül sayımızı ve içeriğini sürekli geliştiriyoruz. Ön büro, muhasebe, stok ve maliyet yönetimi gibi standartlaşan modüllerimizin yanı sıra 5651 sayılı yasanın gerekliliklerini yerine getiren i-Safe, özellikle termal tesislerde tercih edilen Devre Mülk yönetimi, akıllı telefonlarda tesisin yönetimini sağlayan mobil yönet gibi uygulamalarla otellerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de teknolojideki son gelişmeleri misafirlerine sunmalarını sağlıyoruz.  Yazılımla birlikte sunduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında, otelin büyüklüğü ve ihtiyaçları doğrultusunda hangi modüllerimizin kullanılacağına ve kullanılacak modüllerin otelin çalışma şekline uygun hale getirilmesi için yazılımlarda ne gibi adaptasyon çalışmaları yapılacağına birlikte karar veriyoruz. Aslında işin en önemli kısmı burası, zira her otelin konsepti doğrultusunda çalışma şekli birbirinden farklı oluyor, yazılımın da esnek yapıda olup bu farklılıklara cevap verebilir nitelikte olması gerekiyor. Elektra ile otellerimiz tüm idari, finansal ve operasyonel süreçleri kolaylıkla kontrol altında tutabiliyorlar.

Bu yıl 4 yeni ürün bize katıldı

Turizm sektörüne yönelik bir diğer çalışmamızı da eğitim kurumlarıyla birlikte sürdürüyoruz. Elektra 2006 yılından itibaren MEB’na bağlı turizm meslek liselerinde ve aralarında Çukurova, Uludağ, Dokuz Eylül, Özyeğin, Başkent, Osmangazi Üniversitelerinin de olduğu birçok eğitim kurumunda ders olarak okutuluyor. Geçtiğimiz Kasım Ayı’nda, Türkiye’nin farklı illerinden gelen 60 hocamızın katılımıyla düzenlediğimiz Elektra Eğitim Semineri, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. İlerleyen günlerde bu eğitimleri tekrarlamaya gayret edeceğiz. 2012 yılında Elektra ailesine 4 yeni ürün katıldı. KimlikOkur, Mobil Yönetim, Devre Mülk ve İnternet Satış Kanalları Yönetimi. KimlikOkur, check-in sırasındaki işlemleri 3 saniye gibi çok kısa sürede tamamlanmasını sağlayan yazılım + donanım çözümü; aynı zamanda fotokopi ve toner kullanımını da çok azalttığı için çevre dostu olan bir ürün. Mobil Yönetim, otel programına IOS ve Android işletim sistemli cihazlarda kullanımını sağlıyor, sadece görüntüleme değil aktif olarak sistemin kullanımına da imkan verdiği için muhasebede bekleyen ödemelere onay vermekten, doluluğu görmeye kadar pek çok işlem mobil olarak yapılabiliyor. Bu yıl geliştirdiğimiz ürünlerin içinde otellerimize en yüksek getiriyi sağlayacak olan ürün, hiç şüphesiz İnternet Satış Kanalları Yönetimi Modülü. Bu ürünle otellerimiz müsaitlik ve fiyat durumunu anlık olarak dünyadaki 650 bin acenta ve Booking, Expedia, HRS vb. gibi anlaşmalı oldukları 850 satış portalına açabilecekler ve son dakika fırsatlarını tüm dünyaya aynı anda duyurabilecekler.

İnternet Satış Kanalları Yönetim Modülü’nü tüm dünyaya açacağız.

İnternet Satış Kanalları Yönetimi Modülü ile 2013 yılında tüm otellerimizi dünya pazarına açmayı planlıyoruz. 2013 yılı planlarımızın arasında oda sayısı az olan otelleri Elektra ile tanıştırmakta var. Projesi tamamlanan Web Tabanlı Elektra Programı’nın birçok otelin tercihi olacağını düşünüyoruz. Amacımız son teknolojiyi bize tercih eden işletmelere iletmek. Bu yıl Ramada İzmit – Ramada Tekirdağ – Ramada Malatya projelerinde Wellborn Luxury Otel – İzmit, Naturland Vocation Eco Club, Mirada Otelleri, Hilal ve Akkuş Termal Tesisleri, Ünisite Yaşam Merkezi birçok projeyi tamamladık. Elektra zaten Adam&Eve, Hilliside, Auqa Fantasy, Ramada Antalya, Klassis gibi seçkin oteller ile Orduevleri, Tedaş, Tüpraş gibi Kamu kurumlarında kullanılıyor. Alanımızda 2000’den fazla referansa sahibiz. 

Turizm & Yatırım Dergisi – Eylül 2012

Talya Bilişim olarak otellere; Elektra Otel Yönetim Sistemi ile 20 yılı aşkın süredir hizmet sunuyoruz ve 2300’den fazla otel referansımız bulunuyor. Talya ekibi olarak otellerde bir renovasyon gerçekleştiğinde öncelikli hedefimiz bu süreç içerisinde yazılımsal olarak tüm ihtiyaçlarına çözüm sunmak, sonrasında ise personelin yazılımsal olarak yapılan yeniliklere en kısa sürede uyum sağlaması için gerekli çalışmaların sürdürülmesi oluyor. Son dönemlerde misafir memnuniyeti arttırmak adına tüm bölgelerdeki otellerimiz renovasyona giriyor. Ancak kıyı bölgelerindeki otellerimizde grup rezervasyonların ve yabancı turist ağırlama sayısı düşünüldüğünde şehir otelciliğinden daha çok renovasyona ihtiyaç duyduğu söylenebilir. Renovasyonlarda otellerde en çok karşılaştığımız taleplerden biri oda sıcaklıklarının ve TV yayınlarının ön büro programından kontrol edilmesinin sağlanması. Aynı zamanda online rezervasyon ve uluslararası satış kanalarına bağlantı sağlanması konusunda oldukça yoğun taleplerimiz var. Talya Bilişim ekibi olarak her zaman kullanıcılarımızın en ileri teknoloji ile çalışmaları için gerekli olanakları sağlıyoruz. Yenileme çalışmalarında şehir otelleri ve resort oteller arasında elbette bazı farklılıklar bulunuyor. Şehir otellerinde oda konforu öne çıkarken, resort otellerde tesis içerisinde geçirilecek zamanın daha kaliteli geçmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu da yazılımsal olarak bazı uygulamalara gitmemizi gerektiriyor. Yazılım ekibimiz teknolojik yenilikleri ve kanuni düzenlemeleri sürekli olarak takip ediyor ve mevcut programa uyguluyoruz.
Talya Bilişim Ramada Plaza’yı ‘Mobil Yönet’ ile Yönetecek (Turizm Yatırım Dergisi Ekim 2012)

Elektra Otel Yönetim Sistemi ile uzun zamandır otellerin yazılım ihtiyacını karşılayan Talya Bilişim, ürünlerini otellerin konseptlerine uyumlu olarak tasarlıyor. Ramada Plaza İzmit projesinde de benzer bir mantık ile çalışan firma bu projede otele özel yeni bir ürün kullandı. Talya Bilişim olarak 20 yılı aşkın süredir Elektra Otel Yönetim Sistemi markasıyla turizm sektörüne teknolojik çözümler sunuyoruz. Firmamızın 2 tür yazılımı bulunuyor; bu yazılımdan bir tanesi sağlık sektörü; diğeri ise turizm sektörü ile ilgili… Otel yazılımımız olan Elektra Otel Yönetimi Yazılımı ile otelin ön bürosundan muhasebesine, stok ve demirbaş yönetiminden pazarlama ve satış takibine kadar tüm birimleri ile yönetilmesini sağlıyoruz. Toplam faaliyet alanımızın yüzde 50’sinden fazlasını kapsayan turizm sektöründe Elektra yazılımı 1996 yılından beri sektörde kullanılıyor. Biz, teknolojik alt yapısını 2008 yılında yenileyerek Elektra V3’ü piyasaya sürdük yazılımın yanı sıra danışmanlık hizmeti de sunuyoruz. Danışmanlık hizmetimiz otelin büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre kullanılması gerekli olan modüllerimizin belirlenmesini ve bu modüllerin otelin çalışma şekline uyumlu hale getirilmesini içeriyor. Ayrıca, otellerin çalışma şekline uygun yazılımları bulmak amacıyla otellerle birlikte karar veriyoruz. İşin en önemli kısmı bu noktada; çünkü her otel konsepti açısından birbirinden farklılaşıyor. Yazılımları da bu esnek yapılara cevap verebilir bir nitelikte hazırlıyoruz. Verdiğimiz hizmetlerin yanında turizm sektörüne personel yetiştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı turizm okullarında yazılım programımız ders olarak okutuluyor. İşletmenin Tüm İhtiyaçlarını Karşılayabiliyoruz Firma olarak Pasha Palace, Teona, Arya, Pelemir Otel, Adam & Eve, Hill Side gibi birçok seçkin otellerin projelerinde yer aldık. Ramada Plaza İzmit gibi otellerin bizi seçmesinde en önemli etken işletmenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz oldu. Ramada İzmit’te Elektra Programı’nın ön büro, muhasebe, stok ve maliyet analizini, satış noktası sistemini (POS), İnsan Kaynaklarını, spor ve SPA yönetimini, interaktif TV, banket, CRM (Misafir İlişkileri Yönetimi) ve demirbaş modüllerini kullandık. Tüm modüllerimiz entegre yapıda çalıştığı için veri akışı hızlı ve sağlıklı şekilde ilerliyor. Amacımız otelimizin misafir memnuniyetini en üst seviyede tutarken giderlerini minimize etmesine yardımcı olmasını sağlamak oldu. Elektra’nın, hem operasyon sürecini optimize etmesini hem de detaylı analizlerle yönetime doğru kararları hızlı aldırabilmesini sağlayan özellikleri bulunuyor. Yine bu tesiste operasyonların kolaylıkla yapılması için tasarladığımız ‘Mobil Yönet’ uygulamasını kullandık. Otel yöneticileri otel dışındayken otelin doluluk oranı, otel ile ilgili bilgiler ve tüm raporlara anında ulaşabiliyor ayrıca Ramada Plaza’ya gelen misafirler cep telefonlarından bu uygulamayı yükleyerek bir çok programa dahil olabiliyorlar. Müşteriler, otel hakkında bilgi edindiği gibi SPA ve tenis kortu vb. rezervasyonlarını yapabiliyorlar. Aynı zamanda yine bu uygulama ile otel harcamalarını anlık olarak görüntüleyebiliyorlar.
Medisoft Laboratuvar Yönetim Sistemi Yenilendi (Sayed Dergisi Mart 2012 Sayısı)

Talya Bilişim Medisoft yazılımının laboratuvar yönetim sistemini yenileyerek süreç yönetimini ISO:15189 standartlarının gerektiği bilgi ve istatistikleri destekleyecek şekle getirdi. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, yenilenen sistemde dış doktor ve dış laboratuvar bağlantılarının da web servisler üzerinden yapıldığını belirterek şunları söyledi: ‘Hastanenin çalıştığı laboratuvarlarla yaptığı fiyat anlaşmaları da programdan takip ediliyor ve otomatik faturalama sağlanıyor. Medikal süreçlerin takibi haricinde, hastanenin diğer bölümlerinde verilen servislerden sağlanan gelirlerin de eş zamanlı olarak hasta hesap dosyalarına yansımasını ve bu departmanlardaki maliyetlerin de otomatik olarak muhasebeleştirilmesini sağladık. Hastanın odasından yaptığı telefon görüşmeleri otomatik ücretlendiriliyor, restorandaki harcamalar hesabına yansıyor; diğer taraftan restoranda satılan ürünlerin maliyeti de reçetelerine göre maliyet hesaplarına işlenmiş oluyor. Kısaca hastaneye gelir sağlayan tüm departmanları tek bir yazılım ile kontrol altına alınıyor.’ 20 yılı aşkın süredir yazılım sektöründe faaliyet gösteren Talya Bilişim, bilindiği gibi sağlık sektörüne yönelik yazılımlarını, Medisoft Hastane Yönetim Sistemi markası ile hizmete sunuyor. Sistem, bir hastanenin tamamını elektronik ortamda yürütülmesine olanak sağlıyor.
Talya Bilişim Otellere Elektra Yazılımı İle Hizmet Veriyor (Resort Dergisi Şubat 2012 Sayısı)

Talya Bilişim 20 yılı aşkın süredir Elektra Otel Yönetim Sistemi markasıyla Turizm sektörüne teknolojik çözümler sunuyor. Firmanın 2 temel ürünü var. Sağlık sektörüne yönelik olarak hazırlanmış Medisoft Hastane Yönetim Yazılımı ve turizm sektörüne yönelik olarak sunduğu Elektra Otel Yönetim Yazılımı. Elektra 1996 yılından beri sektörde olan bir ürün, 2008’de teknolojik altyapısı yenilenerek Elektra v3 adını aldı. Turizm, yaklaşık 20 yıldır firmanın içinde olduğu ve toplam faaliyetlerinin de yarıdan fazlasını kapsayan bir sektör. Elektra; Adam & Eve, Hillside, Aqua Fantasy, Ramada Antalya, Klasiss gibi seçkin oteller ile Ordu Evleri, Tedaş, Tüpraş gibi kamu kurumları ile çalışıyor. 2000’den fazla referansa sahip olan firma otellere 3 ofisi ve 41 bayisi ile hizmet veriyor. Firmanın otel yazılımı bir otelin ön bürosundan muhasebesine, stok ve demirbaş yönetiminden pazarlama ve satış takibine kadar tüm birimleriyle yönetilmesini sağlayacak kapsamda 18 tane modülden oluşuyor. Talya Bilişim, yazılımla birlikte sunduğu danışmanlık hizmeti kapsamında, otelin büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre hangi modüllerin kullanılacağına ve kullanılacak modüllerin otelin çalışma şekline uygun hale getirilmesi için yazılımlarda ne gibi adaptasyon çalışmaları yapılacağına birlikte karar veriyor. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, ‘Aslında işin en önemli kısmı burası, zira her otelin konsepti doğrultusunda çalışma şekli birbirinden farklı oluyor, yazılımda esnek yapı da olup bu farklılıklara cevap verip nitelikli olması gerekiyor’ diyor. Durukal, Elektra ile tüm idari, finansal ve operasyonel süreçleri kontrol altına tutabildiğine dikkat çekiyor. Bunların dışında firmanın sektöre personel yetiştirme konusunda da bir çabası var. Elektra birçok üniversitede ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı turizm okullarında ders olarak okutuluyor. Ayrıca firma hem kendi bünyesinde yetiştirdiği hem de bayileri aracılığıyla sektöre kazandırdığı 50.000’den fazla turizm profesyoneli bulunuyor. Talay Bilişim, müşteri memnuniyetini artırabilmek ve operasyonlarını kolaylıkla yürütebilmeleri için tüm yenilikleri en kısa sürede yazılımlarına aktarıyor. Firmanın yeni hizmeti ‘Mobil Yönet’ uygulaması ile otel yöneticileri otel dışındayken oteli hakkında bilgi alabiliyor. Bu sistem ile otelin doluluk vb. raporlarına anında ulaşılabiliyor.
Elektra Otel Yönetim Sistemi 400 Bin Yatağı Kontrol Ediyor(Turizm Dünyası Dergisi-Şubat 2012 Sayısı)

Talya Bilişim’in ürünü olan Elektra Otel Yönetim Sistemi 2000’i aşkın otelde kullanılıyor ve 400 bin yatağı kontrol ediyor. Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 33’ünün rezervasyondan ülkelerine dönünceye kadar ki tüm aşamaları Elektra programı üzerinde takip edilmektedir. Elektra Programı Türkiye’de birçok otelin tercihi haline gelmesiyle birlikte Milli Eğitimi Bakanlığı tarafından da turizm meslek liselerinde zorunlu ders haline gelmiştir. 400 BİN YATAK, 8.5 MİLYON TURİST Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal Elektra programının kullanıldığı otelleri tercih eden tüm yabancı misafirlerin rezervasyondan evine dönünceye kadarki aşamaları ve sonrasında da müşteri ile ilişkilerin devamının yazılım aracılığıyla sağlandığını açıkladı. Türkiye'de yaklaşık 2 bin otelde 400 bin yatağa yönettiklerini belirten Durukal, Türkiye'ye gelen yaklaşık 25 milyon turistin 8.5 milyonunun, Antalya'ya gelen toplam 10 milyon turistin ise 4 milyonunun Elektra Otel Otomasyon sistemine dahil olduğunu söyledi. 6 ÜLKEYE TEKNOLOJİ İHRACATI Nilüfer Durukal, Hillside (Alarko), Odeon, Fame, Peninsula Grubu, Ramada, Adam&Eve, Ela Quality, Nuh’un Gemisi gibi birçok önemli grup ve otel ile çalıştıklarını belirterek, "Bu grupların yurtdışı bağlantılarına da hizmet veriyoruz. Türkiye'den 5- 6 ülkeye de yazılım satışı gerçekleştiriyoruz. Bu ülkeler arasında Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Almanya, Mısır ve Kıbrıs var. Türkiye'de 41 bayi ve 5 ofisimiz bulunuyor Elektra yazılım sisteminin özel sektörün dışında TÜPRAŞ, TEDAŞ, TCDD, Türk Silahlı Kuvvetleri, Merkez Bankası, polis evleri gibi kurum ve kuruluşların misafirhane, kamp, lojman gibi alanlarında da kullanıyor. Elektra’nın tercih edilmesindeki önemli sebeplerden biri de otelin tüm ihtiyaçlarını cevap verecek kapsamda çözüm sunuyor olması. Geçtiğimiz günlerde San Firması ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde Sejour Acente Programı ile Elektra arasında entegrasyon sağlayarak sunduğumuz hizmetlere yeni bir halka daha ekledik. Bu entegrasyonla acenteye gelen rezervasyon aynı anda otelde Elektra ön büro programına yazılır hale geldi. Otellerimizin işleyişini kolaylaştırabilmek adına yaptığımız bu geliştirmeyi kullanıma açmaktan mutluluk duyuyoruz’ dedi.
Otel Yöneticilerine Müjde Talya Bilişim'den (Turizm Dünyası Ocak 2012 sayısı)

Talya Bilişim Mobil Yönet ile Iphone ve android işletim sistemli telefonlardan otel yöneticilerinin otel dışındayken otel hakkında bilgi alabilmelerini, gerekli planlamaları ve muhasebesel işlemleri yürütmesini sağayan yeni bir uygulamaya imza attı. Otellere teknolojik çözümler sunan Talya Bilişim tarafından gerçekleştirilen özelleştirilmiş cep telefonu uygulaması olan ‘Mobil Yönet’ Iphone ve andoroid işletim sistemli telefonlardan otel yöneticilerinin otel dışındayken de otel hakkında bilgi alabilmelerini, gerekli planlamaları ve muhasebesel işlemleri yürütmesini sağlanmaktadır. Mobil Yönet, birçok otel yöneticisinin de tercih ettiği akıllı telefonlarla anında ön büro programına bağlanabilir, muhasebe hesapları kontrol edilebilir, gerektiğinde işlemler onaylanabilir ya da durdurulabilir. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ DE ARTIRIYOR Mobil Yönet uygulaması da yönetici bazında kolaylık sağlarken müşteri memnuniyeti açısında da önemli bir katkı sağlamaktadır. Misafir cep telefonu ile uygulama yükleyerek birçok programa dahil olmaktadır. Bu sayede otele gelen misafir ana dilinde kendi cep telefonu ile otel hakkında bilgi alabilir ve SPA, tenis kortu rezervasyonu yapabilir. Aynı zamanda misafir otel harcamaları anlık olarak telefonunda görebilmektedir.
Talya Bilişim'den Yeni Ürün: KimlikOkur (Resort Dergisi Ekim 2011 Sayısı)

Otellere teknolojik çözümler sunan Talya Bilişim, ‘KimlikOkur’ adlı yeni ürününü piyasaya sundu. Otellerin ön bürosunda kullanılan KimlikOkur, her türlü kimlik belgesini tarayıcı vasıtasıyla okuyarak, ön büroda kullanılan programa 3 sn. gibi bir sürede aktarabiliyor ve süresiz olarak elektronik ortamda saklayabiliyor. 20 yılı aşkın süredir Elektra Otel Yönetim Sistemi markasıyla turizm sektöründe faaliyet gösteren teknoloji firması Talya Bilişim, turizm sektörünün ihtiyacı doğrultusunda ürün yelpazesine KimlikOkur yeni bir ürün ekledi. Firmanın konu ile ilgili açıklamasında KimlikOkur ile bilgilerin arşivlenmesi ve doldurulması zorunlu alanların manuel olarak girilmesi ortadan kalktı, bu sayede zamandan tam verim, fotokopi, toner maliyetlerinden ise tam tasarruf sağlandı vurgulandı.
Talya Bilişim (Arredamento Dergisi Kasım Sayısı)

Talya Bilişim, turizm sektörünün ihtiyacı doğrultusunda ürün yelpazesine Kimlik Okur adında yeni bir ürün ekledi. Otellerin ön bürosunda kullanılan Kimlik Okur, her türlü kimlik belgesini tarayıcı vasıtasıyla okuyarak, ön büroda kullanılan programa 3 saniye gibi kısa bir sürede aktarıyor; süresiz olarak elektronik ortamda saklıyor. Kimlik Okur ile bilgilerin arşivlenmesi ve doldurulması gerekli alanların manuel olarak girilmesi zorunluluğu ortadan kalkarak, hem zamandan tam verim, hem de fotokopi ve toner maliyetlerinden tam tasarruf sağlanıyor. Kimlik Okur Programı kullanıcısı oteller, check-in süresini kısaltarak müşteri memnuniyetini maximum düzeye çıkartıyor. Hilton Otelleri de dünya genelindeki araştırmaları sonucunda; Kimlik Okur’un, %99 okuma oranı ile bilgiyi en doğru ve en hızlı aktaran program olduğuna karar vererek; Amerika’da bulunan Hilton Merkezlerinden aldıkları onay ile Kimlik Okur’u kullanmaya başladı. Kimlik Okur programı İstanbul Hilton ve Conrad Hilton Otelleri’nin yanı sıra çok sayıda otelin tercihi oldu. www.talyabilisim.net
"Kimlik Okur" Otellerin Misafir Memnuniyetini Artırıyor (www.turizmdebusabah.com)

"Kimlik Okur" otellerin misafir memnuniyetini artırıyor Talya Bilişim'in İstanbul Hilton ve Conrad otellerinde de kullanılan ve turizm sektörünün ihtiyacını karşılayan yeni ürünü "Kimlik Okur" işletmelere zaman kazandırırken aynı zamanda tasarruf sağlıyor. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, "Kimlik Okur" yazılımı ile misafir memnuniyetinin üst seviyeye çıktığını söyledi. Talya Bilişim, 20 yılı aşkın bir süredir 'Elektra Otel Yönetim Sistemi' markasıyla turizm sektöründe faaliyet gösteriyor. Firmanın ürünleri aralarında Türkiye'nin en büyük otellerinin de bulunduğu iki binden fazla tesiste aktif olarak kullanılıyor. Talya Bilişim'in ürün yelpazesinde turizm sektörünün ihtiyacı doğrultusunda "Kimlik Okur" adında yeni bir ürün bulunuyor. Kimlik Okur, otellerin ön bürosunda kullanılmakta ve her türlü kimlik belgesini tarayıcı vasıtasıyla okuyarak, ön büroda kullanılan programa 3 saniye gibi bir sürede aktarmakta ve süresiz olarak elektronik ortamda saklamakta. Kimlik Okur ile bilgilerin arşivlenmesi ve doldurulması zorunlu alanların manuel olarak girilmesi ortadan kalkmakta, bu sayede zamandan tam verim, fotokopi, toner maliyetlerinde ise tam tasarruf sağlanmakta. "KİMLİK OKUR" EN HIZLI BİLGİ AKTARAN PROGRAM Hilton otellerinin dünyada yaptıkları araştırmalar sonucunda; %99 okuma oranı ile en doğru ve hızlı bilgiyi aktaran programın Kimlik Okur olduğuna karar vererek Amerika'da bulunan Hilton merkezlerinden onay almış ve kullanmaya başlamışlardır. Hilton otellerinin geliştirdiği özel yazılıma entegre olarak çalışan Kimlik Okur aktif olarak İstanbul Hilton ve Conrad Hilton otellerinde kullanılıyor. DURUKAL: "KİMLİK OKUR" ZAMAN KAZANDIRIYOR, TASARRUF SAĞLIYOR Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, "Talya Bilişim olarak amacımız; hizmet verdiğimiz otellerin konaklayan memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabilmek. Ürün yelpazemize yeni katılan Kimlik Okur yazılımı da bu amaca hizmet edebilecek oldukça pratik bir çözüm. Chek-in sırasındaki bekleme süresini çok kısaltıyor üstelik kimlik veya pasaporttan fotokopi alınması işlemine de gerek kalmıyor, yani zaman kazandırırken tasarruf sağlayan bir ürün. Kimlik Okur, %99 aktarma oranı ve 1–3 saniye arası okuma süresiyle de Türkiye'de bir ilki başardı' dedi.
Talya Bilişim’den Yeni Ürün: Kimlik Okur (www.turizmgazetesi.com)

Talya Bilişim’den yeni ürün: Kimlik Okur Otellere teknolojik çözümler sunan Talya Bilişim, “Kimlik Okur” adlı yeni ürününü piyasaya sundu. Otellerin ön bürosunda kullanılan Kimlik Okur, her türlü kimlik belgesini tarayıcı vasıtasıyla okuyarak, ön büroda kullanılan programa 3 saniye gibi bir sürede aktarabiliyor ve süresiz olarak elektronik ortamda saklayabiliyor. 20 yılı aşkın süredir Elektra Otel Yönetim Sistemi markasıyla turizm sektöründe faaliyet gösteren teknoloji firması Talya Bilişim, turizm sektörünün ihtiyacı doğrultusunda ürün yelpazesine Kimlik Okur adında yeni bir ürün ekledi. Otellerin ön bürosunda kullanılan Kimlik Okur, her türlü kimlik belgesini tarayıcı vasıtasıyla okuyarak, ön büroda kullanılan programa 3 saniye gibi bir sürede aktarıyor ve süresiz olarak elektronik ortamda saklayabiliyor. Firmanın konu ile ilgili açıklamasında, Kimlik Okur ile bilgilerin arşivlenmesi ve doldurulması zorunlu alanların manuel olarak girilmesi ortadan kalktığı, bu sayede zamandan tam verim, fotokopi, toner maliyetlerinden ise tam tasarruf sağlandığı vurgulandı. Talya Bilişim yetkilileri, Hilton Otellerinin de dünyada yaptıkları araştırmalar sonucunda; %99 okuma oranı ile en doğru ve hızlı bilgiyi aktaran programın Kimlik Okur olduğuna karar vererek Amerika’da bulunan Hilton Merkez’lerinden onay aldıklarını ve kullanmaya başladıklarını bildirdiler. Hilton otellerinin geliştirdiği özel yazılıma entegre olarak çalışan Kimlik Okur, aktif olarak İstanbul Hilton ve Conrad Hilton otellerinde kullanılıyor. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Talya Bilişim olarak amacımız; hizmet verdiğimiz otellerin konaklayan memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabilmek. Ürün yelpazemize yeni katılan Kimlik Okur yazılımı da bu amaca hizmet edebilecek oldukça pratik bir çözüm. Chek-in sırasındaki bekleme süresini çok kısaltıyor üstelik kimlik veya pasaporttan fotokopi alınması işlemine de gerek kalmıyor, yani zaman kazandırırken tasarruf sağlayan bir ürün. Kimlik Okur, % 99 aktarma oranı ve 1 – 3 saniye arası okuma süresiyle de Türkiye’de bir ilki başardı.”
Via Otel Yazılımda Elektra'yı Tercih Etti

Pek çok otelde olduğu gibi İstanbul Via Hotel’de de tesisin ihtiyaçları doğrultusunda Elektra Otel Otomasyonu’nun 18 modülünden 10’u aktif olarak kullanıldı. Elektra markasını turizm sektörünün hizmetine sunan Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, ürün faaliyetlerini RESORT’e anlattı. Talya Bilişim olarak otel, tatil köyü vb. konaklama tesisleri ile restoran, cafe, bar gibi işletmelerin kullandığı, pazarda Elektra markası olarak bilinen bilgisayar yazılımlarını üretiyoruz. Otel yazılımımız bir otelin ön bürosundan muhasebesine, stok ve demirbaş yönetiminden pazarlamasına ve satışına kadar tüm birimleriyle yönetilmesini sağlayacak kapsamda 18 farklı modülden oluşuyor. Turizm, bizim yaklaşık 15 yıl içinde olduğumuz ve toplam faaliyetlerimizin de yarıdan fazlasını kapsayan bir sektör. Firma olarak temel 2 ürünümüz var. Sağlık sektörüne yönelik olarak hazırladığımız Medisoft Hastane Yönetim Yazılımı ve Turizm sektörüne yönelik olarak sunduğumuz Elektra Otel Yönetim Yazılımı. Elektra 1996 sektörde olan bir ürün, 2008 de teknolojik altyapısı yenilenerek Elektra v3 adını aldı ve 2010 yılı itibariyle 2000’den fazla otel tarafından aktif olarak kullanılır durumda. Kullanıcılarımız arasında Yazıcı Grubu, Paşa Grubu, Noa Grubu, Adam & Eve, Hill Side otelleri, 3500 yatak kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük oteli olan Aqua Fantasy, Klassisler, Orduevleri, Vilayetevleri gibi pek çok büyük tesis bulunuyor. Bunların dışında sektöre personel yetiştirme konusunda bir çabamız var. Biliyorsunuz Elektra birçok üniversitede ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı turizm okullarında ders olarak okutuluyor. Ayrıca hem kendi bünyemizde yetiştirdiğimiz hem de bayilerimiz aracılığıyla sektöre kazandırdığımız 50.000’den fazla turizm profesyoneli bulunuyor. İstanbul Via Hotel’de de, tesisin ihtiyaçları doğrultusunda Elektra Otel Otomasyonu’nun 18 modülünden 10’u aktif olarak kullanılıyor. Via Hotel; stok ve genel muhasebe kayıtlarının takibini finans yönetim modülü ile gerçekleştiriyor. İstanbul Via Hotel’de çalışanların sicil, puantaj, bordro, resmi bildirgeler, vizite kartları ve izinleri İnsan Kaynakları modülümüzle kolaylıkla düzenleniyor. Pay Tv modülü ise odasına girdiğinde Via Hotel’in selamlama metni ile karşılanan misafirin, bedeli hesabına düşmesi sağlanarak standart kanalların dışında ücretli olarak otelin film arşivinde bulunan filmleri izleyebilmesine olanak sağlıyor. Via Hotel’de de uygulanan Elektra Programı’nın Demirbaş modülü sayesinde otelde hem demirbaş takibi yapılıyor hem de barkotlu el bilgisayarlarıyla sayım yapılarak ürünlerin özelliklerine ve yerlerine göre barkod basılabiliyor. Ayrıca garanti ve servis anlamaları rahatlıkla takip ediliyor. Via Otel operasyon yönetiminde verimliliği artırabilmek için; Opex modülünü kullanıyor. Opex otel içerisindeki tüm iş görev sorun, mesaj, karar ve duyurular gibi iş akış süreçleri kontrol ediliyor dolayısıyla çalışanlar arasında kesintisiz bilgi akışı sağlanıyor buda misafire kusursuz hizmet olarak dönüyor. Via Hotel, Sağlık ve Spor modülümüzle de Spa merkezindeki randevuları ve stok durumunu takip edebiliyor. Misafirlerin yapılan işlemlerden oluşan borçları ise anında müşteri hesabına aktarıyor ve çalışanların primlerini hesaplayabiliyorlar. CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) programıyla ise; otele gelen tüm şikayetlerin ve isteklerin takibi yapılabiliyor. Bu sayede müşterilerin tercihlerini belirleyebiliyor, istek doğrultusunda taleplere cevap verebiliyorlar.
Talya Bilişim’in Ürünü Hacettepe’de Ders Oldu (Dünya Gazetesi 21.01.2011)

Bilişim teknolojileri alanında 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren 2 ana ürününden biri olan Medisoft Hastane Yönetim Sistemi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Bölüm’ünde ders olarak okutulmaya başladı. Türk Mühendisler tarafından kurulan firmalarının Türkiye genelinde 4 bölgedeki ofisi ve 41 bayisi ile faaliyet gösterdiğini belirten Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal ‘Sağlık ve Turizm sektörlerine yönelik üretilen farklı yazılımlarla hizmet veriyoruz. Talya Bilişim’in ürünleri olan Medisoft Hastane Yönetim Sistemi ve Elektra Otel Yönetim Sistemi, aralarında pek çok büyük tesis ve kamu kurumlarının bulunduğu 2000’den fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor’ dedi. Hacettepe Üniversitesi öğrencilerin teoride öğrendiği bilgileri sanal hastane ortamında uygulayabilmesi için Medisoft Hastane Bilgi yönetim Sistemi ile işbirliğine giderek Hastane Bilgi Sistemleri Uygulama dersini başlattığını kaydeden Durukal, ‘Program kapsamında bir hastanedeki medikal, finansal, idari süreçlerin elektronik ortamdaki takibi öğrenciler tarafından birebir uygulama ile yapılarak gösteriliyor. Program kapsamında öğrencilerin mezun olmadan önce gerçek hastane ortamını simule etmelerini ve yönetici bakış açısı kazanmaları hedefleniyor’ şeklinde konuştu. Durukal; ‘Ürettiğimiz yazılımlar birçok projede, büyük başarılar yakaladı ancak Hacettepe Üniversitesi gibi sağlık alanında kendini ispatlamış köklü bir üniversitede hastane yazılımlarımızın okutulması bize farklı bir heyecan yaşattı. Şirketimizin hedefi, teorikte öğrendikleri bilgileri pratik olarak kullanmalarını sağlayarak öğrencilere katkıda bulunmak’ diye konuştu.
Türk Firmasından 400 Bin Yatağı Kontrol Eden Yazılım (DHA 07.11.2010 12:45)

TÜRKİYE'de ilk defa Antalyalı bir firmanın geliştirdiği otel yazılım programı, 2 bin otelde 400 bin yatağı kontrol ediyor. Bugün itibariyle turistin yüzde 33'ünün, rezervasyondan evine dönünceye kadarki tüm aşamaları kaydediliyor. Antalya merkezli Talya Bilişim firması tarafından üretilen 'Elektra Otel Otomasyonu'nun, Türkiye'de 2 bin otelde kullanılması ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da, yazılım programını turizm meslek liselerinde zorunlu ders haline getirdi. Turizmde sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti takibi açısından Türkiye'ye ayak basan bütün yabancı misafirler ile sürekli diyaloğun da sağlanabileceği yazılım programına ilişkin Antalya'da, MEB'e bağlı 72 turizm meslek lisesi ve üniversitelerde bulunan turizm meslek yüksek okulları ve yüksekokullarının öğretim görevlisi ve öğretmenlerine yönelik eğitim düzenlendi. 400 BİN YATAK, 8.5 MİLYON TURİST Talya Bilişim Genel Müdürü Kemal Oral, programın kullanıldığı otelleri tercih eden tüm yabancı misafirlerin rezervasyondan evine dönünceye kadarki aşamaları ve sonrasında da müşteri ile ilişkilerin devamının sağlandığını açıkladı. Türkiye'de yaklaşık 2 bin otelde 400 bin yatağa hitap ettiklerini belirten Oral, Türkiye'ye gelen yaklaşık 25 milyon turistin 8.5 milyonunun, Antalya'ya gelen toplam 10 milyon turistin ise 4 milyonunun bu otomasyon sistemine dahil olduğunu söyledi. 6 ÜLKEYE TEKNOLOJİ İHRACATI Kemal Oral TUI, Odeon, Hillside (Alarko), Fame, Aydın Bey, Ramada, Adam&Eve, Ela Quality gibi birçok önemli grup ve otel ile çalıştıklarını belirterek, "Bu grupların yurtdışı bağlantılarına da hizmet veriyoruz. Türkiye'den 5- 6 ülkeye de yazılım satışı gerçekleştiriyoruz. Bu ülkeler arasında Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Almanya, Mısır ve Kıbrıs var. Türkiye'de 41 bayi ve 5 ofisimiz bulunuyor" dedi. ZORUNLU DERS OLDU Türkiye'de otel otomasyonu alanında en büyük firma olduklarını söyleyen Kemal Oral, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca da turizm meslek liselerinde Elektra Otel Otomasyonu'nun zorunlu ders olarak okutulması nedeniyle hem liseler hem de üniversite düzeyindeki turizm meslek yüksek okulları ve yüksekokulların öğretmenleri ve öğretim elemanlarına eğitimlerin verildiğini aktardı. Türkiye'de tesislerin ve doğal kaynakların çok iyi olduğunu, ancak iyi yetiştirilmiş personel eksikliğinin en büyük problem olduğuna işaret eden Kemal Oral, müşterinin Türkiye'den ayrıldıktan sonraki diyaloğunda sürdürülebilmesinin sağlandığını ve bunun da Türk turizmi için yine çok önemli olduğunu vurguladı. DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULDUK Bu yazılım programı öncesinde turizm firmalarının tamamen yurtdışından ithal yazılımlar kullandığına dikkat çeken Oral, "Yılda milyonlarca dolar bu şekilde yurtdışına gidiyordu. Türkiye hem yurtdışına bağımlılıktan kurtuldu, hem de döviz ülkede kalıyor artık" dedi. Kemal Oral, yazılım sisteminin özel sektörün dışında TÜPRAŞ, TEDAŞ, TCDD, Türk Silahlı Kuvvetleri, Merkez Bankası, polis evleri gibi kurum ve kuruluşların misafirhane, kamp, lojman gibi alanlarında da kullanıldığını kaydetti. Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
Sosyal Tesis Çalışanlarına Elektra Eğitimi ( Eskişehir - Anadolu Üniversitesi Gazetesi ) 03.01.2010

Anadolu Üniversitesi’ne bağlı tesislerde görevli personele 20 Aralık günü otel yönetim sistemi programı eğitimi verildi. Talya Bilişim Tic. San. Ltd. Şti. ile yapılan sözleşmeye göre kullanılacak olan;Elektra Otel Yönetim Sistemi programının tanıtımı ve eğitimi, misafirhanelerdeki kullanıcı personelin katılımı ile Anadolu Konukevi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Programın kurulumuyla, İstanbul Aksaray Konukevi, Ankara Konukevi, Anadolu Konukevi, Merkez Misafirhane, Odunpazarı Misafirhane ve Lojman Misafirhane ’de yürütülen rezervasyon, tahsilat ve otelcilik ilgili işlemlerin, çağın koşullarına uygun, doğru ve hızlı bir şekilde yürütülmesi amaçlanıyor. Sosyal tesislerin yöneticileri, misafirhanelerin sağlıklı bir bilgi sistemine kavuşabilmesi , teknolojik sistemlerden yararlanılması ve daha iyi şekilde bilinmesi için desteklerini esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Genel sekreter Çetin Kaya ile idari ve mali İşler Dairesi Başkanı Menderes Ünal’a teşekkür etti. 
Orjinal Metin İçin TIKLAYINIZ
Talya Bilişim İhracata Hazırlanıyor ( Dünya Gazetesi-Ekim 2010 )

TALYA YAZILIM İHRACATA HAZIRLANIYOR ; Tsk, Merkez Bankası ve TUI gibi kurumların yazılımcısı olan Talya Bilişim ihracata hazırlanıyor. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, öncelikli hedeflerinin Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Arap ülkeleri olduğunu söyledi. Referansları arasında Merkez Bankası, TSK, TCDD ve TUI grubu gibi kurumların bulunduğu Talya Bilişim, yazılım sektöründe 2011 yılında ihracata hazırlanıyor. 2010 yılında ihracata hazırlıkla geçirdiklerini belirten Talya Bilişim Tic. San. Ltd. Şti. Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, öncelikli hedeflerinin Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Arap ülkeleri olduğunu söyledi. Yurt çapında 6 ofis, yurtdışında 3 uluslararası ortak yatırım faaliyetini sürdüren Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, referanslar arasında Tedaş, Tüpraş, Merkez Bankası, TSK, TCDD gibi büyük kamu kurumlarının bulunduğu bildirildi. Halen 2000’in üzerinde otel – turistik tesis ve 200’ün üzerinde hastane ile sağlık kuruluşunun Talya yazılımlarını kullandığını ifade eden Durukal ‘ Turizm sektöründeki ürünümüz Elektra Otel Otomasyonu, 2000’den fazla otelde aktif olarak pazarında lider konuma geldi. Kullanıcılarının arasında TUI Grubu, Otium Grubu, NOA Grubu, Hillside Otelleri; Türkiye’nin en büyük yatak kapasitesine sahip olan Aqua Fantasy gibi birçok tesis bulunuyor’ dedi. 2005 yılında girdikleri sağlık sektöründe hızlı yol aldıklarını ifade eden Durukal, Medisoft markasıyla ürettikleri hastane yönetim sisteminin, 5 yılda 230 sağlık işletmesi tarafından tercih edildiğini anlattı. Turizm ve sağlık sektörlerine yönelik yazılımlarının çok kapsamlı olduğunu belirten Durukal, ‘Kullanıcılarımız olan bir otel veya hastane sadece bizim ürünlerimizle tüm yazılımsal ihtiyaçlarını karşılamış ve tek firma ile çalışmanın rahatlığını yaşamış oluyor. Yazılım işinde ürünün fonksiyonelliği kadar arkasındaki destek hizmetlerinin yetkinliği de çok önemli role sahip’ diye konuştu. ‘2010 yılı ihracata hazırlık yılı oldu’; 2008 yılında yurtdışına açılma hedefiyle yazılımlarını dünya pazarına hitap edebilecek şekilde geliştirmeye başladıklarını aktaran Durukal, geçen süre zarfında hem yazılımlarının teknolojik alt yapısında geliştirmeler yaptıklarını hem de her ülkenin ve işletmenin farklı ihtiyaçlarına göre yazılımı adapte edebilecek bir araç geliştirdiklerini ve bu projenin 2009 yılında TÜBİTAK tarafından desteklendiğini açıkladı. 2010 yılının kendilerine ihracata yönelik hazırlıklarının hayata geçirildiği bir yıl olduğunu aktaran Durukal; ‘Şubat ayında Almanya ofisimizi açtık. Utrecht, Berlin ve Moskova’da düzenlenen turizm fuarlarına Hannover’de Mart ayında yapılan CEBİT Bilişim Fuarına katıldık. Takip eden günlerde Bosna Hersek Hükümeti ve İslam Kalkınma Bankası’nın davetiyle Bosna’da yapılan İş Görüşmeleri Forumu’nda Türk Heyeti ile birlikte bulunduk. Bu arada Irak Hükümeti’nin yürüttüğü bir proje ile ilgi çalışmalarımız devam ediyor. Suriye, Ürdün ve Mısır’da ürünlerimizin distribütörlüğü için görüşmelerimiz sürüyor. İhracat için Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Arap ülkeleri öncelikli hedefimiz.’ Diyerek her ülkede yerel distribütörlerle çalışmasının özellikle destek hizmetlerinin hızlı ve kesintisiz olması açısından şart olduğunun altını çizdi.
Askot Otelin Yazılım Sistemleri Talya Bilişim’den ( Turizm Dünyası – Eylül 2010)

Yazılımlarımızın en belirgin özelliği, işletmenin tüm departmanlarında ki operasyonları bir bütün olarak takip edebilecek kapsamda olması ve kullanıcı inisiyatifini minimuma indirmesidir. Bilgi ve tecrübesiyle otel ve hastanelere yönelik çözümler üreten bir teknoloji firması olan Talya Bilişim, merkezi Antalya olmak üzere; Ankara, İstanbul, İzmir, Mardin ve Almanya şubeleri ile birlikte dünyada 47 bayi ağı ile hizmet sunuyor. Firmanın kullanıcıları arasında TUİ, NOA, Yazıcı gibi Türkiye’nin en büyük zincir otelleri; Hillside, Klassis, Ramada Antalya, Via (İstanbul) gibi prestijli şehir otelleri, Tedaş, Tüpraş TSK, SGK gibi kamu kurumları ve birçok A grubu hastane bulunuyor. "ASCOT’A 5 FARKLI MODÜL UYGULADIK" Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal; yazılımlarımızın en belirgin özelliğinin işletmenin tüm departmanlarındaki operasyonlarını takip edebilecek kapsamda ve kullanıcı inisiyatifini minimum düzeye indirecek seviyede olduğunu söylüyor. Elektra Otel Otomasyonu’nun 20 farklı modülünden oluşan bir yönetim sistemi olduğunu ifade eden Durukal, Büyük Ascot Otel’inde ise bu modüllerden Önbüro, Stok – Maliyet Analizi, Muhasebe, Demirbaş ve İnsan Kaynakları Programı’nın kurulumunu yaptıklarını belirtiyor. Durukal, ‘Ascot Hotel ağırlıklı olarak telefon ve internet üzerinden satış gerçekleştirdiği için sistemin daha kolay takip edilebilmesi adına özel bir ekran tasarımı yapılarak verilen tarih aralığında otelin durumu ve belirlenen tüm verilerin görülebilmesi sağlanmıştır. Otelde kurulan demirbaş sistemi ile tüm demirbaşların tesis içindeki hareketi izlenmekte hem de yıpranma arıza gibi durumlar kolaylıkla takip edilebilmektedir. Demirbaş modülü ile muhasebe sistemi entegre çalıştığından ayrıca bir veri aktarımına gerek kalmadan tüm işlemler eş zamanlı olarak muhasebe sisteminde de görülebilmektedir. "OTEL OTOMASYONUNA 89 DİLDE DİL ÇEVRİM ARACI EKLEDİK" 2010 yılında başlatılan yurtdışı çalışmalar çerçevesinde Elektra Otel Otomasyonunda kullanılmak üzere dil çevrim aracı eklediklerini ifade eden Durukal, Ascot Otel’de de programın hem İngilizce hem Türkçe olarak kullanılmasını sağladıklarını belirten Durukal, Ascot Hotel’de de programın hem Türkçe hem de İngilizce kullanılmasını sağladıklarını belirterek ‘üstelik seçimi kişiye bağlı olarak değişebiliyor, Türk görevliler Türkçe, yabancı görevliler İngilizce olarak çalışma yapabiliyorlar’ diyor.
Talya Bilişim’den heyecan verecek bir deneyim: ARION (Dünya Gazetesi)

10 yılı aşkın süredir “Elektra” markasıyla otel yönetim yazılımları üreten Talya Bilişim, ustalık dönemi programı ARION’u geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü. ARION’un hem yapısal hem de otelciliğe ilişkin pek çok ilki gerçekleştirdiğini belirten Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, “ARION’un en farklı özelliği akıllı ve öğrenebilen bir yazılım olması. Tüm ekranlar kullanıcı tarafından dizayn edilip değiştirilebiliyor. Daha önce raporlama bölümünde kullanılan bu teknoloji artık formlarda da standart hale getirildi. Kullanıcı istediği ekranda programcıya ihtiyaç duymadan dilediği değişikliği yapabiliyor. Örneğin ekran dizaynına 3 yeni alan ekleyeyim, bunun 2 si alan, 1 i yazı olsun dediğinde bu talebe göre, tasarımı, veri yapısını ve fonksiyonları program otomatik olarak değiştirip kaydediyor. Böylece zaman içinde değişen ihtiyaçlara yazılımcıya ihtiyaç duymadan program adapte olmuş oluyor” dedi. Yerli sermaye ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen ARION’un Türk turizminin ihtiyaçlarının yanı sıra uluslar arası zincirlerde kullanılan programlardaki içeriğe de sahip durumda olduğunu söyleyen Durukal, özellikle zincir oteller için çok önemli olan Merkezi Rezervasyon Sistemi alt yapısının ARION’la beraber hazır olarak hizmete sunulduğunu kaydetti. -Talya Bilişim yazılımlarıyla turizm ve sağlık sektöründe iddialı Talya Bilişim’in, Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarına çözümler üreten, yazılımları aktif olarak 1600’e yakın tesiste kullanılan ve ürettiği yazılımları yurt dışına ihraç eden bir teknoloji firması olduğunu aktaran Durukal, 4 bölgede ofislerinin ve Türkiye genelinde 41 bayilerinin olduğunu belirtti.Üretilen yazılımların turizm ve sağlık sektöründe hizmet verdiğini söyleyen Durukal, turizm ve konaklama sektörüne yönelik olarak üretilen ELEKTRA otel, restaurant ve klüp otomasyon sistemleri ile sağlık sektörüne yönelik olarak üretilen MEDİSOFT hastane otomasyon sistem yazılımları ile her iki sektörde de iddialı olduklarını vurguladı. Elektra’nın, 2007 yılı Eylül ayı itibari ile 1472 tesisle Türkiye’de en yaygın kullanılan otel otomasyon yazılımı olduğunu ve zincir oteller tarafından da en çok tercih edilen yazılım olarak pazarında lider konumuna geldiğini aktaran Durukal, Elektra’ya bağlı olan ARION programının en önemli özelliğinin oteller için komple çözümler sunması olduğunu belirtti. Durukal, “ Ön Büro Programının dışında onun kadar kapsamlı ve özel olarak otel işletmeciliği için geliştirilmiş Muhasebe, İnsan Kaynakları ve Performans Yönetimi, Stok ve Maliyet Analizi, Satış ve Pazarlama, CRM ve Operasyon Yönetimi programları da Ön Büro ile entegre olarak çalışıyor. Otelde Klima sisteminden, TV yönetimine kadar her şey tek yazılımla kontrol altına alınmış oluyor. Talya Bilişim’in MS SQL Server kullanımındaki ustalığı sistemin çok hızlı çalışmasını sağlıyor. 300-400 sayfalık muhasebe raporları 2-3 saniye gibi sürelerde alınabiliyor. Sistem yedekleme ve güvenlik konusunda geliştirilen yöntemler sayesinde kendini koruyabiliyor. Tüm bu yetkinliklerle donatılmış olan ARION, teknoloji meraklılarına farklı ve heyecan verecek bir deneyim vaat ediyor” dedi.
Elektra has an assertive motto You imagine we realize (Aylık ekonomi gazetesi Turkey)

The biggest dream of Elektra software is to be used worldwide. The firm has concentrated on realizing its objective. Elektra has an assertive motto: You imagine we realize As one of the foremost firms in the sector in the software field, Talya Bilisim offers every kind of software to its customers with its qualified staff. We conducted an interview with Nilufer Leblebicioglu, General Coordinator of Talya Bilisim Ltd. Sti. about the developments in the software sector. Q- Would you please introduce your firm? A- Talya Informatics Co. has 12 years of experience in the sector with two main software products for hoteis and hospitais. Headquartered in Antalya, our firm possesses three subsidiaries in the provinces of Ankara, Istanbul and Izmir. We work with 41 dealers throughout Tur- key. Q-Wouİdyou inform us about your software? A- Elektra is the first software developed on Windows platform in f— Turkey. Therefore we are quite experienced and have a widespread user network. The most widespread hotel software is Elektra in Tur- key being used by 1148 facilities. Q- What is the main reason of choice for Eİektra? A- There are many reasons for this software to be preferred by hotels. One of the most important reasons is to own a new technology. Besides, we have a software team who knows their work very welI and follow the technological innovations very closely. Q- What kind of system did Eİekcra form? What are its features? A - AlI system in Elektra operates as a whole. There are 18 various modules and alI of those can work in the integrity. The integrated system makes us distinctive from our competitors and puts us in the forefront. It is possible to chase ali workers in a hotel ranging from the front offıce to accounting, technical service to spa center via Elektra. We have made up a system identifıng any problem which happens anywhere so as to solve it immediately. This system works so series featuring to send message or SMS to the related person. Q- How does the system of the compan,y work? A- We, as company, adopt the motto, “You dream we realize”. We can supply the software what our customers demand. Our sector is open to innovations. In service sector it is necessary to follow technology closely, too. We see our customers as our business partners. Q- What are your targets? A- Now our biggest aim is to carry our current software abroad. in fact we stepped in the matter in 2005. We have two connections, one in Germany and one in America. But we want to increase the number of those. We progress with the partnership and clealer system in abroad. Nilufer Leblebiciogİu.
Hillside, Elektra ailesine katıldı (IT Business Weekly)

Fethiye'de yer alan Hillside Beach Club'da Elektra Otel Yönetim Sistemi'nin önbüro, POS, Santral, CRM, Arıza Takip, SPA ve Banket modülleri kullanılıyor. Elektra ile hem geçmişe ait yaklaşık 15 yıllık veriler sisteme aktarıldı hem de güncel misafirlerin konaklamalarına ilişkin tüm bilgiler en ince detayına kadar sistemde tutulabiliyor. Böylece konaklayanlara ekstra harcamalarında farklı indirim paketleri uygulanabiliyor. Programda misafirlere, uyruklarına göre farklı dillerde adisyon sistemden otomatik olarak hazırlanıyor
Hillside Beach Club, Elektra Ailesinde (İnfomag.com)

26 Temmuz 2006 Çarşamba Fethiye’de yer alan Hillside Beach Club da Elektra ailesine katıldı. Hillside’da; Elektra Otel Yönetim Sistemi’nin Önbüro, POS, Santral, CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Arıza Takip, SPA ve Banket modülleri kullanılıyor. Hillside Beach Club’ı diğer tesislerden farklılaştıran en önemli husus, misafir memnuniyetini en üst seviyede tutan farklı yönetim anlayışı. Bu doğrultuda kullanılan yazılımın bilgiyi kolay ulaşılabilir formatlarda tutması ve doğru analizler sunması çok önem taşıyor.Elektra ile hem geçmişe ait yaklaşık 15 yıllık veriler sisteme aktarıldı hem de güncel misafirlerin konaklamalarına ilişkin tüm bilgiler en ince detayına kadar sistemde tutulabiliyor. Bu bilgilere göre konaklayanlara ekstra harcamalarında farklı indirim paketleri uygulanabiliyor. Böylece her misafir ya da grubun birebir tercihleri doğrultusunda hizmet sunulabiliyor. Programda misafirlere, uyruklarına göre farklı dillerde adisyon sistemden otomatik olarak hazırlanıyor. Hillside Beach Club’da yapılan tüm satışlar ve gelirler de daha önce kullanılan, alışılmış formatlar aynen korunarak muhasebeye entegre edildi. Alarko Turizm Grubu Yönetim Bilgi Sistemleri Yönetmeni Burak Akay, Elektra’yı seçmelerindeki en önemli sebeplerin Elektra’nın esnek yapısı sayesinde tesislerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verilebilecek şekilde geliştirilebilmesi, donanım bağımsız çalışıyor olması ve bakım maliyetlerinin makul seviyede olması şeklinde ifade etti. 12 yıldır turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilmekte olan Elektra Otel Yönetim Sistemi, Hillside’da da tercih edilmesiyle Türkiye’deki kullanıcı sayısını 1143’e ulaştırdı. Elektra kullanıcıları arasında Riva (Kayı Grubu) Otelleri, Joy, Pegasos, Klassis, Kaya, Otium, Justiniano, Scanway gibi büyük zincirlerin yanı sıra Kleopatra, Fame, La Route, Seyhan Otel, Porto Bello, Washington Resort, Aydın Bey gibi Türkiye’nin büyük otelleri de yer alıyor. 26 Temmuz 2006 Çarşamba Fethiye’de yer alan Hillside Beach Club da Elektra ailesine katıldı. Hillside’da; Elektra Otel Yönetim Sistemi’nin Önbüro, POS, Santral, CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Arıza Takip, SPA ve Banket modülleri kullanılıyor. Hillside Beach Club’ı diğer tesislerden farklılaştıran en önemli husus, misafir memnuniyetini en üst seviyede tutan farklı yönetim anlayışı. Bu doğrultuda kullanılan yazılımın bilgiyi kolay ulaşılabilir formatlarda tutması ve doğru analizler sunması çok önem taşıyor. Elektra ile hem geçmişe ait yaklaşık 15 yıllık veriler sisteme aktarıldı hem de güncel misafirlerin konaklamalarına ilişkin tüm bilgiler en ince detayına kadar sistemde tutulabiliyor. Bu bilgilere göre konaklayanlara ekstra harcamalarında farklı indirim paketleri uygulanabiliyor. Böylece her misafir ya da grubun birebir tercihleri doğrultusunda hizmet sunulabiliyor. Programda misafirlere, uyruklarına göre farklı dillerde adisyon sistemden otomatik olarak hazırlanıyor. Hillside Beach Club’da yapılan tüm satışlar ve gelirler de daha önce kullanılan, alışılmış formatlar aynen korunarak muhasebeye entegre edildi. Alarko Turizm Grubu Yönetim Bilgi Sistemleri Yönetmeni Burak Akay, Elektra’yı seçmelerindeki en önemli sebeplerin Elektra’nın esnek yapısı sayesinde tesislerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verilebilecek şekilde geliştirilebilmesi, donanım bağımsız çalışıyor olması ve bakım maliyetlerinin makul seviyede olması şeklinde ifade etti. 12 yıldır turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilmekte olan Elektra Otel Yönetim Sistemi, Hillside’da da tercih edilmesiyle Türkiye’deki kullanıcı sayısını 1143’e ulaştırdı. Elektra kullanıcıları arasında Riva (Kayı Grubu) Otelleri, Joy, Pegasos, Klassis, Kaya, Otium, Justiniano, Scanway gibi büyük zincirlerin yanı sıra Kleopatra, Fame, La Route, Seyhan Otel, Porto Bello, Washington Resort, Aydın Bey gibi Türkiye’nin büyük otelleri de yer alıyor.
Hillside Beach Club, Elektra Ailesine Katıldı (BT Haber)

ELEKTRA Otel Yönetim Sistemi'nin ön büro, POS, santral, CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Arıza Takip, SPA ve Banket modülleri kullanan Hillside bilişim altyapısını kuvvetlendiriyor. Alarko Turizm Grubu Yönetim Bilgi Sistemleri Yönetmeni Burak Akay, Elektra'yı seçmelerindeki en önemli sebeplerin Elektra'nın esnek yapısı sayesinde tesislerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verilebilecek şekilde geliştirilebilmesi, donanımın bağımsız çalışıyor olması ve bakım maliyetlerinin makul seviyede olmasına bağladı.Hillside Beach Club'ı diğer tesislerden farklılaştıran en önemli özelliğin, misafir memnuniyetini en üst seviyede tutan farklı yönetim anlayışı olduğunu savunan Akay, "Bu doğrultuda kullanılan yazılımın bilgiyi kolay ulaşılabilir formatlarda tutması ve doğru analizler sunması çok önem taşıyor" dedi. Elektra ile geçmişe ait yaklaşık 15 yıllık verilerin aktarıldığını ve güncel misafirlerin konaklamalarına ilişkin tüm bilgilerin en ince detayına kadar sistemde tutulabildiğini anlatan Akay, şöyle konuştu: "Bu bilgilere göre konaklayanlara ekstra harcamalarında farklı indirim paketleri uygulanabiliyor. Böylece her misafir ya da grubun birebir tercihleri doğrultusunda hizmet sunulabiliyor
Talya Cirosunda Yurtdışı Payını Artıracak (IT Business Weekly Dergisi)

Turizm ve sağlık yazılımları üreten ve bir yıldır teknokent firması olduğu için Ar-Ge desteği alan Talya, özellikle turizm yazılımlarıyla yurtdışına açılacak. Talya Bilişim, Antalya Akdeniz Üniversitesi Teknokenti'nde 2004'te kurulan, Ankara, İstanbul ve İzmir'de 41 bayisi bulunan turizm ve sağlık sektörlerine yazılım üreten bir şirket. Kendilerinden bilgi aldığımız Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Leblebicioğlu, 2006'da yurtdışına açılacaklarını ve cirolarının ciddi bir yüzdesini yurtdışından sağlayacaklarını belirtti. Leblebicioğlu, 12 yıl önce Windows ortamında yazılan ilk otel yazılımı olan ve 1.137 turizm tesisinde kullanılan Elektra'yı geliştirdiklerini, son 2 yıldır da Medisoft Hastane Yönetim Sistemi yazılımı ürettiklerini bildirdi. Türkiye'nin en büyük yatak kapasitesine sahip ilk beş firmasından Riva, Joy ve Pegasus'un Elektra kullandığını anımsatan Leblebicioğlu, 5 yıldızlı tesis sayılarının 160 olduğunu söyledi. Leblebicioğlu, birçok üniversite ve turizm meslek yüksek okulunda ders olarak okutulan Elektra'nın, Girne Amerikan Üniversitesi'nde de seçmeli ders olacağını açıkladı. Turizm yazılımlarının Türkiye'de 1.143 kullanıcısı olduğunu anlatan Leblebicioğlu, “Türkiye'de bu yaygınlıkta kullanılan başka bir program yok” dedi. Elektra'nın zincir oteller için merkezi yönetim sağladığını, bilgi girişi ve zaman kaybını azaltıldığını vurgulayan Leblebicioğlu, değişik yerlerdeki otellerin tek bir çatı altında toplandığını, merkezi satın almanın gerçekleştirilebildiğini, geleceğe yönelik hedef ve planlamaların tek noktadan yapılabildiğine dikkat çekti. Web üzerinde geliştirilen raporlama sistemiyle otellerdeki doluluk, günlük gelir gibi bilgileri konsolide olarak izlenebiliyor. Yazılımlarının esnek olmasının önemli bir tercih nedeni olduğunun altını çizen Leblebicioğlu, “Bir paket program ama her gidilen kuruma göre programın ana çatısı bozulmadan birtakım gerekli değiştirmeler ve ilaveler yapılabiliyor. Sektörde Tayla ile aynı işi yapan ciddi 3-4 rakip var” diye konuştu. “Hedef Avrupa ve Ortadoğu” Elektra'nın, 2005'te İngiltere, Bakü ve ABD'de kullanıldığını anlatan Leblebicioğlu, 2006'da var olan ürünleri çeşitlendireceklerini, 18 olan program modül sayısını 20-22'ye çıkaracaklarını ve özellikle turizm yazılımlarıyla yurtdışına açılmayı hedeflediklerini açıkladı. Halen ABD'de ve Almanya ile bağlantıları olduğunu bildiren Leblebicioğlu, bu yıl cirolarının ciddi bir yüzdesini yurtdışından sağlamayı planladıklarını ve Ortadoğu ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri'nin cazip göründüğünü vurguladı. “Amacımız yurtdışındaki teknolojileri alıp Türkiye'de uygulamak değil. Teknoloji geliştirmek ve geliştirdiğimiz tasarımları yurtdışına götürerek Türkiye'nin adını duyurmak istiyoruz” diyen Leblebicioğlu, teknokent firması oldukları için bir yıldır aldıkları Ar-Ge desteği sayesinde büyük atılım gerçekleştirdiklerine işaret etti. Leblebicioğlu, ihracat konusunda da destek almaya çalıştıklarını, alternatifleri araştırdıklarını, Kosgeb desteklerinden uygun olanlarını kullanacaklarını belirtti. Hacettepe ve İbni Sina hastanelerinde kullanılan Medisoft, uluslararası bilimsel hastalık kodlarıyla çalışırken, digital hastane cihazlarına bağlanıp veri alışverişi yapabiliyor ve iyi bir muhasebe sistemiyle destekleniyor. Bir hastanenin hasta kabulünden muayeneye, laboratuardan muhasebeye kadar 18 değişik programı entegre olarak web üzerinde görüntüleyebilen ve Emekli Sandığı, SSK, özel sağlık kuruluşları, sigorta ve bankalarla on-line provizyon alıp verebilen Medisoft, İstanbul Özel Özkan Hastanesi'nde, Antalya ve Burdur Dünya Tıp Merkezleri, İzmir Çınar ve Gümüşkan, Özel Bodrum ve Kuşadası hastanelerinde kullanılıyor. Sektörde krizden sonra katma değerli hizmet üreten firmaların çok belirgin atılım yaptığını düşünen Leblebicioğlu, “Yazılım ürettiğimiz için biz daha şanslıyız. Çünkü ortaya çıkardığınız ürün doğru tespitlerle yapıldıysa diğerlerinin arasında kolaylıkla sıyrılıyor. Katma değerli hizmet üretenler iyi işler yapıyor” dedi.
Otel ve Hastaneler Türk Yazılımına Emanet (Hürriyet Gazetesi e-yaşam)

Talya Bilisim’in turizm sektörünün ihtiyaçlarini karsilamak üzere gelistirdigi otel yönetim sistemi Elektra, 2005 sonu itibariyle 1100’ün üzerinde tesiste kullaniliyor. Elektra, birbiriyle uyum içinde çalisan farkli modüllerin entegrasyonunda olusuyor. Bu modüler yapi, turizm tesislerinin çözüm ihtiyaçlarina yönelik farkli yapilanmalar mümkün hale getiriyor. Elektra’nin bir özelligi de çevrimiçi yönetim sistemi sayesinde tesis zinciriyle ilgili her türlü bilgiye Internet sayesinde ulasilabilmesine, dolayisiyla yönetimin tek bir merkezden gerçeklestirilebilmesine olanak saglamasi. tedavi süreçleri net’te Talya Bilisim’in bir diger ürünü de Medisoft Hastane Otomasyonu. Medisoft Hastane Otomasyonu hasta kabulünden ameliyathane yönetimine, malzeme stoklarinin kontrolünden laboratuar sonuçlarinin Internet üzerinden görüntülenmesine kadar hastane otomasyonunda gereksinim duyulabilecek medikal ve finansal yönetim olanaklarini bir arada sunuyor. Ayrica Medisoft sistemine kendilerine verilecek kullanici adi ve parolayla giris yapan hastalar, tetkik ve tedavi süreçlerini Internet üzerinden izleyebiliyorlar. Firmanin sundugu ürün ve çözümler hakkinda ayrintili bilgi talyabilisim.com adresinde yer aliyor.
Hastane Yönetim Sistemleri Talya'dan

Talya Bilisim Genel Koordinatörü Nilüfer Leblebicioglu, Medisoft Hastane Yönetim Sisteminin, gündemdeki SSK akreditasyonunu gerçeklestirdigini açikladi. Talya Bilisim'in, yazilim tecrübesinden yola çikarak son iki yildir hastaneler için yazilim sistemleri gelistirdigini belirten Leblebicioglu, "Kullanimi çok pratik, ama detayli bir program olan sistem Medisoft markasini tasiyor. Modern ve büyük bir hastanenin medikal ve finans yönetimini tam olarak bütünlestiren Medisoft Hastane Otomasyonu, bir hastanenin bütün ihtiyaçlarini karsilayabiliyor" dedi.
Elektra, 1143 Tesiste (Gastronomi Dergisi 2006 Subat)

12 yildir turizm sektörünün ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla gelistirilmekte olan Elektra Otel Yönetim Sistemi, 2005 Aralik ayi itibariyle 1143 tesiste aktif olarak kullaniliyor. Elektra; ön bürodan muhasebeye, interaktif restoran rezervasyonundan Pay TV entegrasyonuna kadar bir otelin tüm ihtiyaçlarini karsilayabilecek kadar çesitli 18 farkli modüle sahip ve hepsi maksimum uyum ve entegrasyon içinde çalisiyor. Böylece oteller sadece Elektra ile baska hiçbir yazilima gerek kalmaksizin çözüme kavusuyorlar.


© Copyright 2011 Talya Bilişim. All rights reserved.

Kurumsal Giris