Merhaba,

Mektubuma beni ziyadesiyle mutlu eden bir proje ile başlamak istiyorum. Vodafone Türkiye’nin 5 yıl önce başlattığı yarı boyutlu SIM kart uygulaması, diğer Vodafone ülkelerine örnek olmuş. 2020 yılı ile tüm dünyada kredi kartı büyüklüğündeki standart SIM kart boyutunu yarıya indirecek olan Vodafone, böylece SIM kart üretiminde kullanılan plastiği de yüzde 50 azaltacak. Az buz değil, böylece plastik atık oluşumunu yılda 340 tondan fazla düşürecek. 2020 sonu itibarıyla da Vodafone’un faaliyet gösterdiği 24 ülkenin tamamında yarı boyutlu SIM kart kullanımına geçilmiş olacak. Bu kadar da değil… Vodafone ayrıca mağazalarında “Yeşili Seven Kırmızı” etiketiyle %100 biyoçözünür telefon kılıfları ve sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş taşınabilir şarj cihazları gibi çevre dostu aksesuarlar da satışa sunacakmış. Çevremizi bilgilendirelim, küresel iklim bozulmalarına karşı bireysel çevreci adımlarımız güçlensin. Avustralya’daki gibi yangınlar dünyanın öbür tarafında bizim bağrımızı yakmasın.

Yılın ilk mektupları ödüllerle dopdolu. Bunları paylaşayım ki, yılın kalanında da ödüllerle, gurur veren haberlerle devam etsin… N’apalım, bu da benim geleneksel temenni yöntemim.

Her yıl Bilkent Cyberpark tarafından gerçekleştirilen MIS Ödülleri sahiplerini bulmuş. ‘En Çok İhracat Yapan Firma’ ödülü, 3 kıtada 20 ülkeye yazılım ihracatı gerçekleştiren CBKSoft firmasına verilmiş. Ödülü CBKSoft adına Kurumsal İletişim Müdürü Ayberk Yurtsever teslim almış. 25 yılı aşkın süredir yazılım sektöründe teknoloji üreten Talya Bilişim, Türkiye turizminin en’lerinin belirlendiği Quality Management Awards 2019 kapsamında, Türkiye’nin en iyi yönetilen seyahat teknolojileri kategorisinde Elektra Otel Yönetimi Sistemi’yle Türkiye’nin en iyi otel yönetim yazılımı ödülüne layık görülmüş.

Logo Yazılım, Türkiye hizmet ihracatının çatı kuruluşu olan Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) tarafından 2018 yılı ihracat performansları dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda Yazılım ve Bilişim Hizmetleri kategorisinde birinci seçilmiş. Alternatif telekom sektörü şirketi Millenicom da HİB tarafından hizmet ihracatı rakamları ve Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir gelişimine sunduğu katkı nedeniyle ödüle layık görülmüş. Millenicom, “Hizmet İhracatçıları Birliği Buluşması ve 2018 Yılı Hizmet İhracatçıları Birliği Ödül Töreni”nde “Hizmet İhracatı” alanında telekom sektöründe üçüncü olmuş.

İleri teknolojilere yönelik bilgi birikimi ve tecrübesi ile akıllı şehirler, savunma ve siber güvenlik alanlarında faaliyet gösteren Asis Elektronik, KOSGEB’in düzenlendiği 6. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni’nde “İşbirliği – Güçbirliği Yapan Kobi” ödülüne layık görülmüş.

Atina’da düzenlenen Extreme Networks EMEA İş Ortakları Etkinliği’nde en başarılı ve yenilikçi iş ortakları belirlenmiş. 175’in üzerinde iş ortağının katıldığı etkinlikte Türkiye’de “Yılın İş Ortağı” olarak kamu ve özel sektörde birçok başarılı projeye imza atan Sensormatic seçilmiş. Microsoft’un stratejik adımlar atma imkânı sunmak üzere kurumlar için tasarladığı bağlantılı iş bulut uygulaması Dynamics 365 ise en sevilen CRM uygulaması olmuş. Müşteri hizmetleri ve deneyimi alanında bağımsız çalışmalar yürüten Nice Medya’nın Türkiye’deki çağrı merkezilerinde bine yakın kullanıcıyla yaptığı ankete göre en sevilen CRM uygulaması Dynamics 365.

Bu arada, Tofaş, dünyanın en önemli kalite enstitülerinden olan The CQI (Chartered Quality Institute) tarafından ödüllendirilmiş. Londra’da düzenlenen Uluslararası Kalite Ödülleri Töreni’nde Tofaş’ın geliştirdiği Garanti 4.0 Tahminleme Sistemi “Geliştirme Sistemleri” kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüş. Analiz ettiği verilerle araçların garanti maliyeti harcamalarını yüzde 95 doğrulukla tahmin edebilen ve müşteri memnuniyetine olumlu katkı sağlayan sistem, ileri seviyede makine öğrenmesi ve Kalite 4.0 uygulamasıyla jüri üyeleri tarafından örnek proje olarak gösterilmiş.

Yılın kalan mektuplarında da yine dolu dolu başarı haberlerini seninle paylaşma temennim ile, bu haftaya noktayı bir kitap haberi ile koyuyorum: ‘Bülbülü Öldürmek’ (To Kill a Mockingbird) kitabı ile 1961 yılında Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan Harper Lee’nin eserleri artık Epsilon Yayınevi’nde. Gregory Peck’in başrolünü oynadığı film de 1962’de Oscar almıştı. Yayıma hazırlık sürecinin ardından yeni kapak tasarımlarıyla Harper Lee’in eserleri 2020’nin ilk yarısında raflardaki yerini alacak. Kütüphanede yerimizi hazırlayayım.

Haftaya buluşmak dileğiyle,

 

Kaynak : https://www.bthaber.com/basarilar-2020ye-de-damgasini-vursun/

Bize Ulaşın