MediPACS DICOM Görüntü Paylaşım ve Arşiv Programı; insan vücudunun çeşitli bölgelerini X-ray ısınları ve ses dalgaları ile tarama, renkli kameralarla ve diğer özel  mikro kameralarla görüntüleme esaslarına göre çalışan görüntüleme sistemlerinden alınan görüntülerin dijital ortamda arşivleme ve paylaşım sistemidir.

medipacs ekran görüntüsü
Medisoft pacs genel ekran görüntüsü

MediPACS’ın Faydaları Nelerdir?

Film ve Film Banyo Masrafının kalkması
Tıbbi görüntüleme yapılan cihazların görüntüleri genellikle “Medikal Film”lere basılmaktadır. Medisoft PACS sayesinde medikal film tamamen ortadan kalkacağından, film masrafı ve film banyo masrafı ortadan kalkacak, film banyo makinesine gerek kalmayacak, film banyosu için harcanan kaynak, zaman ve işgücünden tasarruf edilecektir.

Hastaya ilişkin tüm verilerin saklanabilmesi
Bazı tıbbi alanlarda medikal görüntüler ya hiç kaydedilmemekte ya da cihazın özelliğine bağlı olarak üzerinde bulunan video recorder aracılığı ile video kasetlere kayıt yapılmakta veya video printerden tek kare olarak çıktı alınmaktadır. Oysa Medisoft PACS sayesinde hasta görüntüleri bir bilgisayar veritabanına hasta bilgileri ile ilişkilendirilerek DICOM formatında dijital olarak kaydedilecek ve istendiğinde bu görüntülere kısa sürede ulaşılabilecek. Video recorder ve video printer cihazlarına gerek kalmayacak, video kasetten ve özel termal kağıttan tasarruf sağlanacaktır.
Hastanın medikal görüntüleri bir veri tabanında tutulacağından gelişlerinde, önceki tıbbi durumuna ilişkin kayıtlara ayrıntılı ulaşılacak ve tıbbi tedavi daha sağlıklı yapılabilecektir.

 
medipacs hasta arama ekranı
Medisoft pacs hasta arama ekranı
 

Veriye daha hızlı ulaşabilmek ve analiz imkanı
Görüntülerin dijitale dönüşmesi sayısal arşiv kurulmasını sağlayacak. Ağ üzerinde herhangi bir bilgisayardan hastaya ait medikal görüntüleri database üzerinden aranabilecek ve izlenebilecektir.

Dijital Ölçüm
Hastanın görüntüleri çekilirken, yapılması gereken bir takım ölçüm işlemleri sistemde bulunan dijital ölçüm modülleri ile daha sonra yapılabilecek, bu durum görüntüleme işlemlerini hızlandıracaktır.
Kardiyolojide Echo görüntüleri çekilirken yapılması gereken çok önemli ölçüm işlemleri sistemde bulunan “Dijital Ölçüm Modülü” ile hem daha detaylı ve daha kolay, hem de işlemden sonrada yapılabileceğinden işlem süresi kısalacaktır.

 
 
medipacs ekran görüntüsü (ortopedi)
Medisoft pacs dijital ölçüm
 
 
 
Görüntü üzerinde işlem yapabilme
Medikal görüntüler sistemde bulunan “Editing” modülü sayesinde, kontrast ayarı, açı değiştirme ve istenen bölümleri kesilerek kısaltılabilecektir.
 
 medipacs pacs'de kolay editing
 
 

Web ortamından erişim

Medikal görüntüleme işlemini bitirdikten sonra doktorlar kurum dışında bir mekandan da teşhis ve tanı işlemlerini yapabilecekler.
 
 
 
Bebek görüntülerinin anne adayıyla paylaşılması
Kadın-Doğum alanında Ultrason cihazından alınan bebek görüntüleri anne adaylarının çok ilgisini çekmektedir. Önceleri incelemeyi yapan doktor uygun gördüğü bazı kareleri video printerden çıktı alarak anne adaylarına vermekteydi. Ancak video printer cihazı ve özel termal kağıdı son derece masraflıdır. MediPACS sayesinde video printer ve kağıdına gerek kalmayacak, dolayısıyla tasarruf sağlanmış olacak, ayrıca bebek görüntüleri artık tek kare seklinde değil, film seklinde oynatılabilecektir.
 
 
 
 
Hasta ve Doktorun daha az radyasyona maruz kalması
Kardiyolojide anjio işlemi yapılırken “Sine” aşaması ortadan kalktığı için çekilen akım önemli oranda azalacak, bu nedenle doktor ve hastanın alacağı radyasyon miktarı azalacak, anjio cihazının tüp ömrü artacaktır.
 
 medipacs ekran görüntüsü (CT)
 
 
 
Hızlı Bilgi Paylaşımı
Medikal görüntüler CD-ROM’a kaydedilip hastaya verilerek, başka bir şehirde olabilecek rahatsızlık durumunda buradaki doktor tarafından izlenerek acil durumlarda hızlı müdahale mümkün olacaktır.
Hastaya verilirken CD üzerinde hastanenin veya firma CD/DVD üzerine basılarak reklam yapılmakta, yine CD/DVD’lerde arşivlenen görüntüler hem az yer kaplamakta, hem de çok uzun yıllar dayanabilmektedir.
Bize Ulaşın