Talya Bilişim, özellikle turizm ve sağlık sektörüne yönelik çalışmalar yürütüyor. Elektra Otel Yönetim Sistemi 5 binin üzerinde otelde kullanılıyor. Talya Bilişim A.Ş. Kurucu Ortağı Nilüfer Durukal, yüzde 100 Türk mühendisler tarafından üretilen yazılımlarının 3 kıtada 20 ülkede kullanıldığını söylüyor.

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde tüm süreçler dijital ortama taşınıyor. Böylece iş süreçleri hem kolaylaşıyor hem de hızlanıyor. Pandemi ile hızlanan bu süreci daha önceden okuyan Talya Bilişim, özellikle turizm ve sağlık sektörlerine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Turizm teknolojileri sektöründe lider olan Elektra Otel Yönetim Sistemi, web tabanlı versiyonu şu anda 5 binden fazla otelde kullanılıyor. Sağlık sektöründe MEDİSOFT Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile çözümler üretirken bu ürün yurtiçi ve yurt dışında 220’nin üzerinde özel sağlık kuruluşu tarafından kullanılıyor. Şirket, KİMLİKOKUR kimlik ve pasaport okuma sistemi, İSAFE internet Güvenlik ve loglama Sistemi ve OPEX Operasyon Yönetimi Sistemi markalarıyla kullanıcılarına çözümler sunuyor. Şirket, ürettiği yazılımlarla kullanıcıların finansal, operasyonel ve idari süreçlerini elektronik ortamda detaylı olarak takip etmelerini sağlamayı, yönetime doğru analizlerle hızlı karar alma ve tam kontrol olanağı sunmayı amaçlıyor. Talya Bilişim A.Ş. Kurucu Ortağı Nilüfer Durukal ile şirketi ve çalışmalarını konuştuk.

Talya Bilişim’in kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

1990’ların sonunda, Türkiye gibi bir turizm ülkesinde tesislerin profesyonel anlamda yönetilebilmesi için gerekli araçlar ciddi anlamda azdı ve var olan çözümler de teknolojiden beslenmiyordu. Talya Bilişim, bu çok önemli ihtiyacın fark edilmesiyle hayat buldu diyebiliriz. Şu anki ortaklarımdan biriyle zaten bir süredir ‘ne yapılabilir’ diye konuşuyorduk. Sektörden gelen olumlu geri dönüşler önce turizm sonra da sağlık sektörüne yönelik çözümler üretmeye ve hatta pazarı şekillendirmeye itti bizi. 27 yıllık bir keşfetme serüveni bu. 2022 itibariyle %100 Türk mühendisler tarafından üretilen yazılımlarımız 3 kıta, 20 ülkede kullanılıyor. Bunu gururla, her yerde dile getirmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Hangi alanlarda ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz? 

Talya Bilişim, özellikle turizm ve sağlık sektörüne yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Turizm teknolojileri sektöründe lider olan ELEKTRA Otel Yönetim Sistemi, web tabanlı versiyonunun yüksek performansıyla şu anda 5000+ otelde kullanılıyor. Sağlık sektöründe MEDİSOFT Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile çözümler üretiyoruz. Yurtiçi ve yurt dışında 220’nin üzerinde özel sağlık kuruluşu tarafından kullanılan Medisoft, sektörün en önemli markaları arasında. Ek olarak KİMLİKOKUR kimlik ve pasaport okuma sistemi, İSAFE internet Güvenlik ve Loğlama Sistemi ve OPEX Operasyon Yönetimi Sistemi markalarımızla kullanıcılarımıza çözümler sunmaya devam ediyoruz. Ürettiğimiz yazılımlarla kullanıcılarımızın finansal, operasyonel ve idari süreçlerini elektronik ortamda detaylı olarak takip etmelerini sağlamayı, yönetime doğru analizlerle hızlı karar alma ve tam kontrol olanağı sunmayı amaçlıyoruz.

2021 cironuz neydi 2022 ciro hedefiniz nedir?

2021’in yarısı pandemi ile geçti ancak sonrasında özellikle web tarafındaki kullanıcı sayılarımız hızla arttı. Ciro hedefinde 2019 rakamlarını baz alıyoruz ve 2019’u döviz bazında yüzde 40 geçmeyi hedefliyoruz, mutlulukla söyleyebilirim ki ilk çeyrekte hedefimizi gerçekleştirmiş durumdayız.

Bu yıl sunduğunuz ürünler neler? 

Talya Bilişim olarak yeni geliştirdiğimiz “elektrahotels.com Acente Platformu” ile otellerle acenteleri birbirine online bağlayarak, sektöre önemli bir avantaj daha sunar hale geldik. Elektrahotels ile acenteler, otellere direk bağlanarak otelin gerçek müsaitlik durumunu, fiyatlarını görebiliyor ve otelin belirlemiş olduğu net acente fiyatından hızla rezervasyon yaptırabiliyorlar. Turizm sektörüne zaman, kolaylık, verimlilik, avantaj sunan elektrahotels.com şu anda Türkiye genelinde 1280, global anlamda da 100 civarında otel tarafından kullanmaya başladı. Elektraweb Otel Programı olarak, 2022 itibariyle otellerin online satış için olmazsa olmazı olan 7 fonksiyonu bir arada ve ücretsiz olarak sunmaya başladık. Kanal Yönetimi, online rezervasyon sayfası ve sanal pos entegrasyonuna ek olarak, Google entegrasyonu, tur operatörü bağlantısı, online ödeme ve biraz önce elektrahotels.com olarak bahsettiğim acente bağlantısı fonksiyonlarının tamamını tüm otellerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. 2022 yılının bizim için bir başka önemi de, kanunen 1 Temmuza kadar tüm konaklama tesislerinin E-fatura uygulamasına geçmek zorunda olmaları. Dijital dönüşümün ilk ayağı olarak kabul ettiğimiz bu süreçte kullanıcılarımıza en avantajlı paketleri hazırladık. Bazı paketlerimizde E-fatura konnektörünü ücretsiz sunduğumuz gibi, ekstra olarak 5000 kontöre varan hediyelerimiz de mevcut.

Önümüzdeki dönem için hedefleriniz neler?

Turizm alanında ilk hedefimiz bu yıl sonuna kadar 2000 otelimizin dijital dönüşümünü tamamlamak. Dijital dönüşümden kastımız uçtan uca dijital olarak yönetilebilir olmak. Bu bizim için hem psikolojik hem de ekonomik bir hedef. Daha uzun vadeli olarak tüm çözümlerimizi tamamen web tabanlı hale getirerek Elektraweb de başardığımızı Medisoft ve diğer ürünlerimizde de tekrarlamayı amaçlıyoruz. Ülkemizin önemli gelir kaynaklarından biri haline gelen sağlık turizmine yönelik var olan çözümlerimize daha fazla eğileceğiz. Uzun bir süre önce alt yapımızı tamamlamıştık. Artık pazarın önemli bir aktörü olma yolunda ilerleyeceğiz.

Yurtdışında neler hedefliyorsunuz? 

Elektraweb ile yurt dışında daha etkin olmayı hedefliyoruz. Azerbaycan’da 90’a yakın otelde Elektra kullanılıyor. Makedonya, Romanya, Dubai, Mısır, Pakistan, Belçika, Nijerya, Bulgaristan, Fas ve Fildişi Sahilleri’nde yeni dağıtıcılarımız var. Yurt dışında bugün 100’ün üzerinde tesis Elektravveb’e geçti. Her ülkede bir dağıtıcı üzerinden büyümeyi hedefliyoruz. Öncelikli hedefimiz, Afrika pazarı ve Balkan ülkeleri olmaya devam ediyor. Dünyadaki en büyük otel havuzu olan Amerika ve Avrupa pazarıyla da elbette ilgileniyoruz.

Bize Ulaşın