Pandeminin de etkisiyle dijital değişim ve dönüşüm baş döndürücü bir hızla gerçekleşiyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza büyük bir hızla giren bulut bilişim, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi kavramlar alışkanlıklarımızı da aynı hızla değiştiriyor. Sektörleri etkisi altına alan bu akıllı uygulamalar konaklama ve sağlık gibi pek çok sektörün her basamağında akıllı değişimler olarak karşımıza çıkıyor.

Pandemi koşullarıyla birlikte tüketicilerin en az temasla hizmet almak istemesi de sektörlerdeki dijitalleşmeyi hızlandırıyor. Kuşkusuz ki, yeniliklere en açık olması gereken turizm sektörünün bundan etkilenmemesi düşünülemezdi.

Yeni Ekonomi diye de adlandırdığımız bu süreç belki de en çok ülkemizin gözbebeği olan turizm sektörümüzü etkiledi. Yasaklar ve kısıtlamaların yanı sıra sosyal mesafeyi korumak, hijyen kaygısı, dokunmaktan kaçınmak gibi birçok unsur misafirlerin tatil planlarını sekteye uğrattı.

Hem turizm sektörü teknolojiyi daha yoğun kullanırken hem de turistler, gezginler dijitalleştiler… Sanal turlar, sanal müze ziyaretleri, kongre turizminin online’a dönüşmesi, başka ülkelerdeki veya şehirlerdeki sanatsal etkinliklere online katılımlar vb. etkinlikler hayatımıza yoğun olarak girdi.

Şimdilerde, tüm dünyada aşılamanın da etkisiyle birçok önlem gevşetilirken, turizm ve otelcilikte kafalardaki soru işaretlerini sunduğu çözümlerle ortadan kaldırabilenlerin kazanacağı açıktır.

Talya Bilişim olarak çözümlerimizle Türk turizm sektörümüz ile sinerji oluşturmaktan ve bu zorlu süreçte yanlarında olmaktan dolayı çok mutluyuz. Turizm sektörüne özel olarak geliştirdiğimiz Elektraweb, sunduğu gelişmiş iletişim modülleriyle sosyal mesafeye dijital dönüşüm getiren öncü bir yazılım olarak öne çıkıyor. Ayrıca paket sipariş hizmeti verebilen restoranlar için ücretsiz Dijital Menü ve Online Sipariş Sayfası uygulaması olan bisiparis.com da diğer bir sektöre özel uygulamamızdır.

Kuşkusuz ki, teknoloji baş döndürücü bir hızla büyürken insan odaklı olmak en önemli konudur. Teknoloji bir araç ve insana hizmet için var. Biz Talya Bilişim olarak çözümlerimizi geliştirirken hep insani ihtiyaçları düşünerek yol aldık.

Turizmde gelecek trend öngörülerimizde kişiselleştirilmiş misafir memnuniyeti, farklı yaş ve demografik grupların hedeflendiği tatil konseptleri ile deneyim oluşturmak anahtar kelimeler olacaktır. Turizm ve otelcilik sektörü bu bilinçle hareket ederek, insanı odağa koyarak başta ihracat olmak üzere ekonomideki lokomotif görevini üstlenmeye devam edecektir.

Haber Linki İçin:
https://www.hotelrestaurantmagazine.com/nilufer-durukal-teknoloji-insan-odakli-gelismeli/

Bize Ulaşın