Hoteladvısor.net “Online rezervasyonda hala şehir otelleri ve butik oteller pazardan daha büyük pay alır durumdalar, ancak pazarın büyüme hızına bakarsak turizm sektöründeki tüm oyuncuların online tarafta olacağını söyleyebiliriz.”
Hoteladvisor.net rezervasyon motoru ve Hoteladvisor.net Seyahat Portalı’nı turizm sektörünün hizmetine sunan Talya Bilişim, sektörün uzun yıllardır çözüm ortaklarından biri olarak ürün ve hizmet veriyor. Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal, RESORT’ün online seyahat ile ilgili sorularını yanıtladı.
Türkiye’de online seyahat pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de online seyahat pazarı son bir iki yıl öncesine kadar büyük ölçüde e-bilet satışları ile uluslararası zincirlerin şehir otellerindeki oda satışlardan ibaretti. Otellerin bu pazardan pay alamamalarının başlıca nedeni, konaklama sektörünün offline çalışıyor olması ve geleneksel acentelerin hali hazırda devam eden otel anlaşmaları olarak söyleyebiliriz. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, eskiye oranla ucuzlaması, mobil kullanımın artması daha fazla otelin sisteme dahil olmasını sağlarken seyahat edenlere da zaman ve esneklik kazandırdı. Artık oteller hem kendi web sayfalarında hem de dünyanın önde gelen internet satış kanallarında eş zamanlı olarak fiyat düzenlemeleri yapabiliyor, oda envanterlerini en verimli şekilde kullanabiliyorlar. Oda ile birlikte uçak ve transfer hizmetlerini de kendi web sitelerinden dinamik paketleme yaparak satabiliyorlar. Online rezervasyonda hala şehir otelleri ve butik oteller çok daha aktif ve pazardan daha büyük pay alır durumdalar, ancak pazarın büyüme hızına bakarsak kısa süre içinde turizm sektöründeki tüm oyuncuların online tarafta olacağını söyleyebiliriz.
Talya Bilisim olarak online seyahate yönelik hizmetleriniz hangileridir?
Hoteladvısor.net markasıyla online seyahat pazarına 2 farklı ürün sunuyoruz. Bunlardan ilki otellerin internette kendilerini tanıtmalarını ve satış yapmalarını sağlayan Hoteladvisor.net rezervasyon motoru, diğeri ise acentelerin tüm operasyon süreçlerini online olarak sürdürmelerini sağlayan Hoteladvisor.net Seyahat Portalı. Hoteladvısor.net rezervasyon motoru; otelin kendi web sayfasından satış yapmasını, online ödeme almasını ve aynı zamanda dünyadaki tüm satış kanallarına anlık veri göndermesini sağlayan bir sistem. Bunun yanı sıra Facebook eklentisi, Foursquare entegrasyonu gibi uygulamalarla otelin sosyal medyayı da bir satış kanalı olarak kullanabilmesini sağlıyor. Otel, Booking.com, Expedia gibi en popüler satış kanallarına kontenjan ayırmadan, anlık doluluk ve fiyat bilgisi yayınlayabiliyor. Hoteladvisor.net’in Türkiye’de en yaygın kullanılan otel programı olan Elektra ile de canlı bağlantısı var, bu sayede kendi web sitesinden ve online satış kanallarından gelen rezervasyon otomatik olarak ön büroya yazılıyor. Manuel müdahaleye gerek kalmadığı için hem overbooking vb. hata olasılıkları ortadan kalkıyor hem de otel oda envanteri en verimli şekilde kullanmış oluyor. Kısaca, Hoteladvisor.net seyahat portalı ile acenteler hem B2B hem de B2C çalışmalarını sağlayacak altyapıya sahip oluyorlar.
Gelişen ve yaygınlaşan mobil teknolojilerin ve sosyal paylaşım ağlarının seyahat sektörüne etkilerini değerlendirir misiniz?
Seyahat sektörü e-ticaretin en hızlı ilerlediği alanlardan birisi, mobil kullanım ve sosyal medya daha da yaygınlaşmasını sağlıyor. Tüketici artık detay bilgiye hızla ulaşmak, birçok alternatif arasında kolaylıkla karşılaştırma yapmak ve kısa sürede doğru kararı verebilmek için geçmiş tecrübelerden faydalanmak istiyor. Tüm bu noktalarda sosyal medya imdada yetişiyor. Sosyal medya oteller için sadece tanıtım alanı olmaktan çıktı artık para kazandırıyor. Otelin web sayfalarının mobil cihazlar için optimize edilmiş olması mobil kullanımın giderek artması nedeniyle önemli hale geldi. Biz Hoteladvisor.net olarak bundan bir adım ötesine geçip, misafirin mobil cihazlardan otelin alakart restoranında rezervasyon yapmasını veya konaklama tecrübesini değerlendirebileceği anketlerin de mobil cihazlardan kullanılmasını sağlayabiliyoruz.
Talya Bilişim’in yeni yatırım planları var mı?
Geçen yıl Microsoft’la ortak marka olarak geliştirdiğimiz ve Microsoft’un konaklama sektörüne yönelik ilk ürünü olan Elektra Cloud Otel Sistemi ile online pazara giriş yapmıştık. Amacımız otellerimizin dünyadaki tüm online sistemlere sürekli bağlı kalabileceği ve bilgi alış verişi yapabileceği bir sistemi kullanmalarını sağlamak. Bu doğrultuda Amadeus, Booking, Expedia, Car Trawler, Exursopedia, TripAdvisor gibi büyük dağıtıcılarla işbirliği anlaşmaları yaptık. GDS uygulamasını ilk geliştiren Sabre firmasıyla da entegrasyon için görüşmelerimiz devam ediyor. Amacımız, başta Elektra kullanan 2000 otel olmak üzere tüm otellerimizin bu teknolojiden faydalanmasını sağlamak.
2014 beklenti ve hedefleriniz, varsa yeni ürünleriniz nelerdir?
2013 çok yoğun ve güzel gelişmelerle geçti. 2013’ün son ayında Hoteladvisor.net altyapısını kullanarak sağlık turizmi için hizmet verenwww.medicaltourism.com.tr portalını açtık. Bu portal aracılığıyla sağlık turizmi konusunda çalışan hastaneler hem sundukları hizmetleri, kalite belgelerini, doktorlarının uzmanlık alanlarını tanıtabiliyor hem de gelen hastaların özel sigorta süreçlerini sistemden faydalanarak takip edebiliyorlar.
Talya Bilişim Genel Koordinatörü Nilüfer Durukal
Bize Ulaşın